Sticanje navika kod male dece je važno. Posvećenost roditelja da dete stekne navike je krajnje važno da do toga i dođe. Šta još utiče na sticanje navika kod dece? Koliko vremena je potrebno da se neka navika kod deteta usvoji a koliko da se promeni stečena navika?
Sticanje navika kod male dece – Kako deca stiču navike, šta doprinosi?
To je, svakako, dečije okruženje i fokusiranost roditelja da dete stekne naviku. Okruženje je sve ono sa čim se dete susreće u svojoj blizini. Kako se odvija organizacija dana, šta i kako čine odrasli i druga deca koji ga okružuju. Koji su uslovi u kojoj se svakodnevnica odvija.

Ako u okruženju deteta postoji ritam, u ritmu se odvija većina aktivnosti u kojima dete učestvuje ili ih odgledava iz dana u dan, dete će imati dobru podlogu da stekne mnoge važne navike.
Ako roditelji imaju ustaljene navike, dete će ih lakše sticati. Dete imitira svoje roditelje i na taj način gradi prva iskustva i prve unutrašnje slike. Posvećenost roditelja da dete stekne navike je, takođe, krajnje važno da do toga i dođe.
Koliko vremena je potrebno da se neka navika kod deteta usvoji?
Navike se stiču postepeno i potrebno je oko 21 dana da se neka navika kod deteta automatizuje. To znači da za to vreme roditelji istrajno, strpljivo i posvećeno grade neku naviku kod deteta. Isto važi i za rad na promeni već stečene navike.

Šta znači rad roditelja na sticanju ili promeni loše navike?
To znači da roditelji imaju jasnoću na čemu rade, da se naoružaju strpljenjem, toplinom, razumevanjem. A u isto vreme odlučnošću i istrajavanjem. Ovo se osigurava usmerenošću na dečiju dobrobit. Ne može nam biti svejedno kada i da li će dete steći određene navike. Deci je razvojno važno da savladaju naredni nivo samostalnosti i autonomije i zbog toga ih treba spremno podržati.
Svaka stečena navika je preteča radnih navike
Kada govorimo o navikama, često imamo asocijaciju na radne navike. Svaka navika koja se stekne jeste preteča radnih navika. Način kako se stiče, iz kojeg odnosa dete- roditelj nastaje, zavisiće kako će dete pristupiti i radnim navikama. Kreće se sa sticanjem higijensko- zdravstvenih i kulturnih navika. Važno nam je da dete nauči da pere ruke, zube, da se obuva, oblači. Da pozdravi drugog, da pokazuje lepo ponašanje u određenim socijalnim situacijama.

Radne navike započinju sa učenjem dece da pospreme svoje igračke nakon igre, pa da pospreme svoj prostor. Da svakodnevno prelistavaju i čitaju knjige, da pomažu u nekim aktivnostima u kući, pospremanje, postavljanje stola, iznošenje smeća i slično. Nakon sticanja ovih navika, a u skladu sa uzrastom dece, formiraju se navike učenja i druge korisne navike koje detetu obezbeđuju osećaj uspeha, željenog postignuća u različitim oblastima života.
Roditelji su ključ sticanja dobrih navika kod dece
Dakle, uloga roditelja je da stvore niz prilika da dete formira i usvoji korisne navike što će im doneti mnoge benefite. Put do uspeha je da dete ima priliku i podršku da ponavlja radnju do nivoa kada ona postane navika.

Predlog za buduće predškolce
Leto je, za veliki broj dece to je period pred polazak u školu i realno je moguće kod predškolaca stvarati neke nove korisne navike. Na primer, roditelji mogu da pomognu detetu da formira svoj radni kutak i da svakodnevno, u isto vreme, u tom kutku obavlja istu radnju. Da čita, prelistava knjige, crta i slično. Na ovaj način dete će u septembru biti spremno da sa lakoćom završava svoje domaće zadatke.