Trudnica na odmoru i putovanje avionom, da li je bezbedno i u kom periodu trudnoće putovati avionom, često je pitanje trudnica.
Da li je bezbedno putovanje avionom za trudnicu?
Svako godišnje doba je lepo za putovanje, ali je leto je poseban izazov. Godišnji odmori se priželjkuju u porodici i svi im se raduju. Ukoliko ste zdravi i vaša trudnoća je uredna, svakako bi trebalo da odete na put i okrepite se, ali bi trebalo pridržavati se odredjenih mera opreza.
Pravila putovanja za trudnice ima svaka aviokompanija?
Svaka kompanija ima svoja pravila koja definišu do koje nedelje trudnoće je dozvoljeno letenje. Iako do 36. nedelje trudnoće, trudnice mogu bezbedno da putuju avionom, od 28. nedelje trudnoće trebalo bi da sa sobom imate lekarsku potvrdu u kojoj se pismeno potvrdjuje da vam termin porodjaja nije blizu . Nakon 36. nedelje trudnoće, veći broj avio kompanija vam neće dozvoliti let.
Trudnica na odmoru i putovanje avionom – Kada je najprijatnije putovati avionom u trudnoći?
Najprijatnije vreme za putovanje je period sredine trudnoće, odnosno drugi trimestar, jer u prvom trimestru zadovoljstvo putovanja može da vam pokvari osećaj mučnine koji često prati ovaj period. U prvom trimestru ceo organizam je osetljiviji jer se tek privikava na drugo – novo stanje.
Pri čekiranju prijavite da ste trudni i tražite sedište uz prolaz, kako biste imali više prostora za noge i da biste bili mobilniji. Ukoliko let traje duže (više sati), poželjno je da svakih sat vremena ustanete i prošetate. Tako ćete rasteretiti vene.
Ako putujete manjim avionom, pri čekiranju zahtevajte da sedite do prolaza u prvom redu, gde ima najviše mesta za vaše noge .
Trudnice koje imaju proširene vene, trebalo bi da obuku čarape za vene – ili specijalne čarape – airsocks (tzv. vazdušne čarape).
Obucite se udobno, nemojte da oblačiti neudobnu odeću zbog vašeg zdravlja ali i lepšeg osećanja prilikom putovanja.
Da li je let avionom bezbedan za bebu?
Buka, vibracija ili ubrzanje nisu opasni za fetus, budite bezbrizni i radujte se putovanju!
Trudnica na moru
Ukoliko idete na odmor na more nemojte roniti, odmor provedite u laganoj šetnji i laganom plivanju (ne idite daleko od obale), ležanju u hladovini i ne zaboravite šešir, naočare za sunce i kremu sa visokim procentom zaštite za UV zrake. Pazite na temperaturu mora – more ne sme biti prehladno. Plivanje je inače korisna i zdrava aktivnost u trudnoći. Nabavite obuću za more, radi vaše zaštite (da se ne okliznete, da ne stanete na ostar predmet…). Izbegavajte boravak na plaži u periodu od 11 do 16 sati.
Plivanje u bazenima nije preporučeno u trudnoći. Obzirom da se u bazenima kupa veliki broj ljudi, moguće su infekcije ali i alergijske reakcije na hemikalije koje se koriste za higijensku bezbednost vode u bazenima.
Trudnica na planini
Odmor na planinikoja nije na vrlo velikoj nadmorskoj visini je blagotvoran. Idealno nadmorska visina do 1000 metara. U svakom, od četiri godišnja doba je dobro da trudnica boravi bar 7-10 dana na planini. Ako je u mogućnosti i nekoliko puta, još je korisnije. Smatra se daje kraći boravak od 4 dana nedovoljan da se trudnica prilagodi novim spoljašnjim uslovima i odmori od puta. Zato je optimalno da boravi 7-10dana. U tako divnom, drugom stanju postoje veliki benefiti boravka trudnice na planini.
Ishrana na odmoru
Jedite dobro termički obradjene namirnice, izbegavajte sirovu hranu na putu i hotelima, (bez obzira da li ga uzimate ih hotela ili kupujete, voće dobro operite). Koristite isključivo flaširanu vodu za piće, jer su vode iz česme, čak i tamo gde su dozvoljene za piće, različitog sastava od one vode na koju je vaš organizam navikao i može lako doći do problema (dijareje i drugih problema digestivnog i crevnog trakta).
Iako trudnica retko putuje sama i ima pratioca, to je i naša preporuka, da ne putuje sama. Na put uvek nosite sa sobom važna dokumenta: ličnu kartu, vozačku dozvolu, zdravstvenu knjižicu (bilo bi dobro da imate i lekarske nalaze), telefon lekara koji vodi vašu trudnoću…