Trudnoća nakon vantelesne oplodnje

Trudnoća nakon vantelesne oplodnje

Sadržaj

Trudnoća nakon vantelesne oplodnje je sve češća.  Trudnice interesuje  kako se prati trudnoća i da li su to rizične trudnoće?

Vantelesna oplodnja je sve prisutnija – Trudnoća posle VTO

Vantelesna oplodnja je sve prisutnija i uspešnija u savremenom društvu. Vantelesna oplodanja (VTO) ili biomedicinski potpomognuta oplodnja (skraćeno BMPO) je postupak gde dolazi do začeća medicinski potpomognutim metodama van organizma žene, nakon čega se oplodjena jajna ćelija (zigot) ubacuje u organizam majke i dalje nastavlja trudnoća.

Trudnoća nakon vantelesne oplodnje
Kada dodje do trudnoće nakon VTO trudnica treba da se kontroliše kako joj izabrani ginekolog odredi.

Kod nas u zemlji je trenutno o trošku države moguće tri puta uraditi vantelesnu oplodnju kod bračnih parova koji ispunjavaju uslove. Postupak se radi u preko 10-tak ustanova širom Srbije, nekim državnim a i u nekim privatnim. Procenat uspešnosti je na svetskom nivo, što ukazuje da se koriste najsavremeniji postupci kao i da su stručnjaci  adekvatno edukovani. Naša država je prepoznala ovaj problem i trudi se da omogući savremene svetske postupke i kod nas.

Vantelesna oplodnja je niz postupaka koji se koristi kod bračnih parova gde iz odredjenih poznatih kao i delom nepoznatih razloga posle jednog vremenskog perioda ne dolazi do začeća.

Kako se prate trudnoće nakon prethodne koja je bila VTO?

Kada pri korišćenju VTO  dodje do trudnoće, dalje trudnoća se vodi u zavisnosti od godina, kao i stanja ploda i trudnice. To što je do trudnoće došlo VTO ne znači da je ona zbog toga rizična ili visoko rizična. Jedno je problem da se ostane u drugom stanju, a drugi problem može biti iznošenje trudnoće. Često jedan i drugi problem nisu kod trudnice istovremeno prisutni.  Takodje je važno da se zna koji je od postupaka korišćen pri VTO za praćenje dalje trudnoće, kod nekih je potrebna i zbog samog postupka odredjena prenatalna dijagnostika (treba uraditi ranu prenatalnu dijagnostiku).

Kada dodje do trudnoće nakon VTO trudnica treba da se kontroliše kako joj izabrani ginekolog odredi.
Često se događa da se posle VTO trudnoće, dogodi spontano nova trudnoća na prirodan način.

Problem sa začećem treba rešavati što pre?

Smatra se da oko 20% bračnih parova ima problem sa začećem sa tendencijom porasta. Jako je važno da se bračni parovi jave što ranije izabranom ginekologu kada imaju problem oko začeća, kako bi ih on informisao i na vreme pripremio i uputio na VTO.

Kada dodje do trudnoće nakon VTO trudnica treba da se kontroliše kako joj izabrani ginekolog odredi. Način završavanja porodjaja je u zavisnosti od indikacija kao i da je prirodnim putem došlo do začeća. Sama VTO ne utiče na način završavaja prodjaja.

Godine trudnice utiču na to da li je trudnoća rizična? 

I godine starosti u momentu kada žena ostane trudna utiču na način vodjenja i praćenja trudnoće. Smatra se da ako žena ostane trudna pre navršene 35 godine života i nema prateće bolesti od kojih se leči i kontroliše, da je  to normalna trudnoća, i tako se kontroliše. Ako žena u momentu kada sazna da je trudna ima navršenih 35 godina starosti smatra se starijom trudnicom. Ali se ne vodi kao rizična trudnoće, već je potrebno da se zbog veće šanse za genetskim anomalijama radi preporučena prenatalna dijagnostika. Na osnovu koje se, ako je uredan nalaz, dalje praćenje trudnoće radi kao i kod normalne trudnoće. Koji su faktori rizika? Hronične bolesti, prethodne operacije, prethodni Carski rez, višeplodne trudnoće, i drugo, su faktor rizika. Vrlo je važno kod rizičnih trudnoća žena koje imaju neku hroničnu bolest, što ranije ustanoviti vitalnu trudnoću.  To znači da je registrovana srčana radnja – obavezno u prvih tri meseca.  I uputiti  je na kontrolu kod lekara koji je inače kontroliše radi korigovanja terapije ako je potrebno.

Postoje i normalne trudnoće gde je tokom praćenja došlo do pojave razloga da se nastavi vodjenje trudnoće, kao rizična trudnoća.  To može biti: pojava kontrakcija, krvarenja, nisko usadjene posteljice. Zatim smanjene ili povećane količine plodove vode, pojave povišenog krvnog pritiskapovišenog nivoa šećera u krvi i drugo.

avatar
Specijalista ginekologije i akušerstva. Radi UZ-nu dijagnostiku u ginekologiji i akušerstvu, UZ-ni pregled dojki, završila je kurs iz citologije i citodijagnostike.

Podeli ovaj članak sa prijateljima

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Skype
Email
Oktal - Multimam Jan24 Side
Dynamic.rs
Dynamic.rs
Dynamic.rs
Najnoviji članci

Šta određuje uspeh trudnoće posle 40. i kakav je uspeh IVF-a

Zašto se javlja povodljivost kod deteta?

Trudnoća posle 40. godine i kako se pripremiti

Kako smišljanje priča sa decom podstiče razvoj – Ideje za priče

Neintegrisani primitivni refleksi i razvoj bebe

Preporučujemo vam...

Uspeh trudnoće posle 40. je neizvestan. Mnoge žene zatrudne nakon 40 godina, neke pribegavaju posebnom tretmanu, a neke ne. Nakon 45. godine, prema mišljenju stručnjaka, gotovo je nemoguće zatrudnjeti bez...

Trudnoća posle 40. godine je sve prisutnija u savremenom društvu. Želja žena da zatrudne nakon 40, 45 ili čak 50 godina će verovatno nastaviti da se razvija. Zato je važno...

Gestacijski dijabetes pod kontrolom je moguć. Uz Vašu pažnju, promenu stila života i dobru saradnju sa doktorom koji prati Vašu trudnoću. Gestacijski dijabetes je oblik dijabetesa koji počinje tokom trudnoće...

Bol u leđima uz 4 simptoma, može zahtevati poziv lekaru. Uobičajeno, sama bol u leđima u trudnoći, bez propratnih simptoma samo je nelagodnost. Ne prihvatajte da je bol normalan deo...