Prevencija  i lečenje nedostatka gvožđa u trudnoći

lecenje nedostatka gvozdja u trudnoci

Sadržaj

Lečenje nedostatka gvožđa u trudnoći  je od vitalnog značenja za zdravlje trudnice. Upotreba lekovitih preparata gvožđa u prevenciji i lečenju anemije je preduslov lečenja anemije, i treba da budu propisani samo od lekara.

Prevencija  i lečenje nedostatka gvožđa u trudnoći

Da bi se sprečio razvoj nedostatka gvožđa u trudnoći, koriste se isti lekovi kao i za lečenje ove komplikacije. Prevencija razvoja nedostatka gvožđa kod trudnica izloženih riziku pojave ove patologije je prepisivanje malih doza gvožđa (1-2 tablete dnevno) za 4-6 meseci, počevši od 14-16 nedelja trudnoće, kursevi od 2-3 nedelje, sa pauzama od 14-21 dan, samo 3-5 kurseva za trudnoću. Istovremeno, neophodno je promeniti ishranu u korist povećanja upotrebe namirnica koje sadrže velike količine lako svarljivog gvožđa. Prema preporukama SZO, sve žene tokom II i III trimestra trudnoće i u prvih 6 meseci laktacije treba da uzimaju dodatke gvožđa.

 lecenje nedostatka gvozdja u trudnoci

Lečenje anemije u trudnoći – Terapija gvožđem treba da bude duga?

Da. Sadržaj hemoglobina se povećava tek krajem treće sedmice terapije anemijom. Normalizacija broja crvenih krvnih zrnaca se javlja nakon 5 – 8 nedelja tretmana.

Najpoželjnije je uzimati suplemente gvožđa na usta, a ne injekcijom, jer se u poslednjem slučaju češće javljaju različite nuspojave. Pored gvožđa, lekovi za lečenje anemije gvožđa sadrže različite komponente koje povećavaju apsorpciju gvožđa (cistein, askorbinska kiselina, sukcinska kiselina, folna kiselina, fruktoza).

Za bolju podnošljivost, dodatke gvožđa treba uzimati uz obroke. Treba imati u vidu da pod uticajem određenih supstanci koje se nalaze u hrani (fosforna kiselina, fitin, tanin, kalcijumove soli), kao i uz istovremenu upotrebu niza lekova (tetraciklinskih antibiotika, Almagel), smanjuje se apsorpcija gvožđa u organizmu.

Poželjno je da trudnice primaju suplemente gvožđa u kombinaciji sa askorbinskom kiselinom (vitamin C), koja je aktivno uključena u metabolizam gvožđa u organizmu. Sadržaj askorbinske kiseline treba da bude 2-5 puta veći od količine gvožđa u preparatu.

 lecenje nedostatka gvozdja u trudnoci

Trenutno, za lečenje anemije u trudnica koriste se brojni proizvodi. Pitanje prepisivanja određenog leka, kao i njegovu pojedinačnu dozu, učestalost upotrebe i trajanje lečenja određuje samo lekar na individualnoj osnovi.

Lekar mora da prati i efikasnost tretmana, koji se najbolje procenjuje po nivou transferina i feritina u serumu, a ne po nivou hemoglobina i crvenih krvnih zrnaca.

Zašto ne prekidati terapiju gvožđem nakon normalizacije nivoa hemoglobina?

Ne prekidajte tretman dodatka gvožđa nakon normalizacije nivoa hemoglobina i crvenih krvnih zrnaca u organizmu. Normalizacija nivoa hemoglobina u organizmu ne znači obnovu rezervi gvožđa u njemu. U tu svrhu, stručnjaci Svetske zdravstvene organizacije preporučuju da se nakon 2-3 meseca lečenja i eliminacije hematološke slike anemije ne zaustavi terapija, već se prepolovi doza leka koji se koristi za lečenje anemije zbog nedostatka gvožđa. Ovaj tretman traje 3 meseca.

Čak i sa potpuno obnovljenim zalihama gvožđa u telu, preporučljivo je da se uzimaju male doze preparata koji sadrže gvožđe u roku od šest meseci.

 lecenje nedostatka gvozdja u trudnoci

Ishrana trudnice sa većim sadržajem gvožđa

Trudnicama sa anemijom deficijencije gvožđa, pored tretmana lekovima, propisana je posebna ishrana. Dnevno se od hrane apsorbuje 2,5 mg gvožđa, dok 15-20 puta više od lekova.

Trudna žena sa anemijom nedostatka gvožđa treba da se drži racionalne ishrane. Preporučuju se proteinske namirnice: govedina, goveđa jetra, jezik, jetra i srce, živina, jaja i kravlje mleko. Masti su sadržane u: siru i pavlaci. Ugljene hidrate treba dopuniti: celim raženim hlebom, povrćem (paradajz, šargarepa, rotkvica, repa, bundeve i kupus), voće (kajsije, nar, pomorandže, limuni, trešnje), sušeno voće (suva kajsija, suvo grožđe, šljive), orasi, bobice ( ribizle, divlja ruža, maline, jagode, ogrozd), žitarice (ovsena kaša, heljda, pirinač) i mahunarke (pasulj, grašak, kukuruz). Obavezno uključite sveže zelje i med u ishranu.

 lecenje nedostatka gvozdja u trudnoci

U kojim namirnicama ima gvožđa?

Najveća količina gvožđa nalazi se u mesnim proizvodima. Gvožđe sadržano u njima apsorbuje se u ljudskom organizmu oko 25-30%. Apsorpcija gvožđa iz drugih životinjskih proizvoda (jaja, riba) je 10-15%, od biljnih proizvoda – samo 3-5%. Najveća količina gvožđa (u mg na 100 g proizvoda) nalazi se u svinjskoj jetri (19,0 mg), kakau (12,5 mg), žumancu (7,2 mg), srcu (6,2 mg) i jetri teladi  ( 5.4 mg), odležanom hlebu (4.7 mg), kajsije (4.9 mg), badem (4.4 mg), pureće meso (3.8 mg), spanać (3.1 mg) i teletina ( 2.9 mg).

Neki pokazatelji periferne krvi u trimestrima trudnoće

  Indikatori 1  trimestar 2 trimestar 3 trimestar
  Hemoglobin g/l 131(112-165) 126(110-144) 112 (110-140)
  Hematokrit, % 33 36 34
  Eritrociti ,10 x 6 / l 10,2 10,5 10,4
  Sedimentacija eritrocita       mm/sat 24 45 52

 

avatar
Radi u Porodilištu Opšte bolnice „Sveti Luka“ u Smederevu. Učesnik brojnih stručnih skupova.

Podeli ovaj članak sa prijateljima

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Skype
Email
Oktal - Multimam Jan24 Side
Dynamic.rs
Dynamic.rs
Dynamic.rs
Najnoviji članci

Vaspitanje dece i disciplina – Granica između strogosti i podrške

Sve o carskom rezu – Priprema, operacija i oporavak

Neredovne menstruacije posle porođaja – Kada otići kod lekara

Kako roditelji dece urednog razvoja mogu da podrže roditelje dece sa posebnim potrebama

Preporučujemo vam...

Uspeh trudnoće posle 40. je neizvestan. Mnoge žene zatrudne nakon 40 godina, neke pribegavaju posebnom tretmanu, a neke ne. Nakon 45. godine, prema mišljenju stručnjaka, gotovo je nemoguće zatrudnjeti bez...

Trudnoća posle 40. godine je sve prisutnija u savremenom društvu. Želja žena da zatrudne nakon 40, 45 ili čak 50 godina će verovatno nastaviti da se razvija. Zato je važno...

Gestacijski dijabetes pod kontrolom je moguć. Uz Vašu pažnju, promenu stila života i dobru saradnju sa doktorom koji prati Vašu trudnoću. Gestacijski dijabetes je oblik dijabetesa koji počinje tokom trudnoće...

Bol u leđima uz 4 simptoma, može zahtevati poziv lekaru. Uobičajeno, sama bol u leđima u trudnoći, bez propratnih simptoma samo je nelagodnost. Ne prihvatajte da je bol normalan deo...