18 Nedelja trudnoće je druga nedelja petog lunarnog meseca trudnoće.
Kako se razvija plod u 18 nedelja trudnoće?
Veličina bebe je oko 14-15cm, težina od 190-200 grama, neki je porede sa grejpfrutom. Sada je veličina ploda i posteljice skoro izjednačena. Plod se aktivno pokreće u plodovoj vodi, što se na UZ-nom pregledu vidi kao odskakivanje, obrtanje oko ose, prevrtanje, hvatanje za pupčanu vrpcu.
Usled ovako aktivnih pokreta uglavnom je ovo nedelja u kojoj sve trudnice osete pokrete, ako nisu do sada. Najčešće se osete pokreti kada se trudnica umiri, predveče, ili tokom dana kada legne. Podelite ovu radost sa partnerom, sada i on može da oseti pokrete ako stavi ruku na stomak.
Započinje formiranje zaštitnog omotača (mijelina) oko nervnih vlakana-mijelinizacija. Izuzetno važan proces (sazrevanje nervnog sistema) koji će se završiti tek kada Vaša beba napuni godinu dana.
Beba počinje da spava?
Plod sada ima faze kada spava, i faze kada je budan. Plod spava uz zvuke u Vašem telu, otkucaje srca, krčanje creva, otkucaje krvotoka, naviknut je na različite zvuke.
Vidi se pol bebe?
Da, kada se uradi UZ-ni pregled u ovoj nedelji trudnoće, najčešće je moguće videti pol ploda. Polni organi su jasno definisani. U slučaju da ne želite da znate pol, naglasite ginekologu na početku pregleda da želite da bude iznenadjenje na rodjenju.
Promene koje se dešavaju u 18 nedelja trudnoće kod trudnice
Vrlo često se dešava da usled uvećanja cirkulišućeg krvotoka, pri naglom ustajanju dodje do pada pritis ka i da Vam se zavrti u glavi. To će proći, ali povedite računa. Još uvek možete uraditi genetsku amniocentezu i tripl test ako Vam je savetovano.
Može se pojaviti bol u leđima
Bolovi u ledjima trudnice je nešto novo što se može javiti, kao posledica uvećanja materice i stomaka i promene statike i stava kičme. Često ne obraćamo pažnju na držanje tela, a njegovo pravilno držanje utiče ne samo na dobru funkciju mišića i zglobova već i na rad unutrašnjih organa, pa tako i na organizam u celini. Centar gravitacije se pomera ka napred kako vam odmiče trudnoća, što može uzrokovati luk u vašem donjem delu leđa. Ovo uzrokuje pad ramena za napred što je loše držanje i razlog bolova i nelagodnosti u leđima, kukovima i ramenima.
I povećano lučenje hormona relaksina koji opušta ligamente i zgobove, doprinosi pojavi bolova u ledjima.
Druge promene koje možete osetiti
Već smo pomenuli pojavu hemoroida, proširenih vena, oticanja i krvarenja iz desni, što sve nastavlja i dalje tokom cele trudnoće.
Trudite se da sebi pomognete, posavetujte se sa ginekologom, vodite računa o odeći i obući, pravilnoj, raznovrsnoj i ravnomernoj ishrani, kretanju i vežbanju koliko Vam je dozvoljeno.
O PRAVILNOJ ISHRANI U TRUDNOĆI MOŽETE PROČITATI OVDE
Koristi od vežbanja trudnice su brojne: Ublažavanje stresa; Poboljšanje cirkulacije; Bolja iskoristljivost kiseonika; Regulacija krvnog pritiska; Smanjuje se oticanje ruku i nogu; Povećana osetljivost insulinskih receptora; Sprečavanje pojave specijalnog tipa dijabetesa koji se javlja u trudnoći; Regulacija telesne mase; Lakše se podnosi povećanje telesne težine; Smanjenje bola u leđima; Smanjenje glavobolje; Bolji san; Lakši porođaj; Smanjenje stomačnih tegoba; Lakši povratak na staru kilažu posle porođaja; Savladavanje eventualne postporođajne depresije; Poboljšanje opšteg psiho-fizičkog stanja… Zato, ukoliko je Vaš ginekolog saglasan vežbajte sa sertifikovanim trenerima za rad sa trudnicama, a ukoliko je vežbanje uskraćeno, šetajte i boravite u prirodi.
Izbor obuće je važan
Izbor obuće u trudnoći je veoma važan, jer obuća treba da podrži trudnicu, koja je u posebnom fiziološkom stanju. Trudnoća je fiziološko stanje u kojem dolazi do velikih hormonskih promena. Takođe, povećanja telesne težine, menjanja statike, povećanja lumbalne lordoze, promene u mišićima i ligamentima. Oni postaju elastični, rastegljiviji, te su i zglobovi nestabilniji tako da dolazi do spuštanja svoda stopala. Ako obuća nema preporučenih 3 santimetra visine, stavite u obuću medicinske uloške. Ovo se posebno odnosi na potpuno ravne patike. Mada je sada izbor patika prilagođen fiziološkom stanju i već imaju udobne uloške sa visinom do 3 cm. Kod baletanki – uložak je obavezan.
Provodite vreme u skladu sa mogućnostima i željama, uz podršku partnera i porodice.