Plodova voda, amnionska tečnost je životna sredina ploda od začeća do rodjenja. Plodova voda je idealna sredina za optimalan razvoj ploda do momenta kada je plod zreo da može da opstane u spoljašnjoj sredini. Objasnićemo značaj amnionske tečnosti u trudnoći. Kako možemo da primetimo kada treba da se javimo lekaru.
Plodova voda, amnionska tečnost značajna u trudnoći?
Amnionska tečnost se nalazi u amnionskoj membrani koja ispunjava matericu trudnice. Amnionska membrana ima dva sloja: horion (spoljašnji) i amnion (unutrašnji). Stvaranje amnionske tečnosti počinje pre nego što možemo da registrujemo plod. Kako napreduje trudnoća i raste plod tako se povećava i količina amnionske tečnosti i maksimalna je u 34.nedelji trudnoće. Tada iznosi od 800-900ml, nakon čega se do kraja trudnoće (40.nedelja gestacije) smanjuje na oko 600 ml.
Koja je uloga plodove vode?
Uloga plodove tečnosti je višestruka. Služi da štiti plod od sponjašnjih uticaja (udaraca i buke), omogućava simetričan razvoj skeleta i mišićnog sistema. Plod lebdi u njoj i pravi pokrete koje možemo registrovati na UZ-nom pregledu. Čini homeostatsku sredinu koja ima sve potrebne materije za rast i razvoj ploda. Takodje drži konstantnu temperaturu i time štiti plod od hipotermije. Ima ulogu u razvoju pluća ploda i respiratornog sistema. Jednom rečju čini idealnu sredinu za optimalan razvoj ploda do momenta kada je plod zreo da može da opstane u spoljašnjoj sredini. Plod „guta“ amnionsku tečnost i u nju izlučuje sopstveni urin (od drugog meseca trudnoće), čime utiče i sam, na sastav plodove vode.
Sastav plodove vode
Sastav plodove vode je promenljiv i čine ga: voda, belančevine, elektroliti, šećer, masti, urin ploda, ćelije kože ploda… To je bistra tečnost sa žućkastim odsjajem. Nastaje jednim delom prolaskom majčine plazme kroz plodove opne, a drugim uticajem ploda koji je guta i izlučuje urin u nju. Sastav plodove vode se menja tokom trudnoće. Na početku se pretežno sastoji od vode i elektrolita. Od 14. nedelje gestacije postaje bogata belančevinama, šećerom, mastima i ureom. Plodova voda je sterilna i kao takva omogućava plodu sa nezrelim imunim sistemom da se nesmetano razvija. Takodje važna uloga je zaobilaženje fetalnih pluća koja su nezrela i nemaju sposobnost disanja da se formiraju kako bi na porodjaju mogla da udahnu spoljašnji vazduh.
Plod preko plodove vode koju „guta“ unosi i deo neophodnih materija. Mada je krvotok glavni put prenosa materija do ploda.
Količina plodove vode se u trudnoći prati!
Tokom redovnih UZ-ni pregleda u trudnoći, prati se i količina plodove vode. Registruje da li je normalna, smanjena ili povećana. Može se izraziti i parametrom AFI (amniotic fluid index). Normalne vrednosti su od 90-180cm. U slučaju da se registruje povećana količina plodove vode( polihidramnion), lekar će odrediti šta treba od dodatnih analiza uraditi. I kada je potrebna kontrola, po potrebi i hospitalizacija. Višak plodove vode se može javiti kod višestrukih trudnoća, šečera u trudnoći…. Manjak plodove vode( oligoamnion) u odnosu na normalnu količinu u odredjenom tom uzrastu trudnoće takodje zahteva ispitivanje. Isto, češću kontrolu i po potrebi hospitalizaciju. Može biti pokazatelj oticanja plodve vode (prsnuće), zastoja u rastu ploda i drugog…
Značaj analize plodove vode?
Kao životno okruženje ploda, značaj analize plodove vode je veliki i može nam mnogo pomoći. Analizom plodove vode dobijamo dragocene podatke o:
- hromozomskim abnormalnostima ploda,
- polu ploda (značajno kod naslednih bolesti vezanih za pol ploda),
- postojanju infekcije ploda-u ranoj trudnoći.
- Pred kraj trudnoće analizom plodove vode možemo proceniti zrelost pluća ploda, kada je potrebno iz medicinskih razloga bilo po majku, bilo po plod da se trudnoća što pre završi.
Zaključak bi bio da kada trudnica ima osećaj kao da ne može da zadrži urin, ili da joj je stomak mnogo brže postao veći , ili slabije oseća pokrete ploda potrebno je da se odmah javi svom ginekologu.