Nicanje prvih mlečnih zuba kod bebe može da bude stresno i za bebu i za roditelje. Kako pomoći bebi? Da li su isti znaci nicanja zubića kod svih beba?
Nicanje prvih mlečnih zuba
U vreme izbijanja prvih mlečnih zuba, povećava se salivacija (produkcija pljuvačke, balavljenje), dete je nemirnije nego inače, gubi apetit, kraće i nemirnije spava, grize svoje prstiće, pesnice, ili neke druge predmete. To se dešava jer žvakanje poboljšava cirkulaciju gingive (desni), ublažava bol i osećaj napetosti pri nicanju zuba. Takođe, pospešuje nicanje zuba i olakšava tegobe bebi.
Koje tegobe izaziva nicanje zuba kod bebe?
Nicanje zuba može da uzrokuje manje ili više izražene nelagodnosti kod bebe, kao što su: nervoza i razdražljivost, otečene desni, manji osip na koži brade i lica (zbog stalnog slivanja pljuvačke), promene apetita, stolica nešto mekša nego inače. Ovaj period nicanja zubića je zapravo individualan i svaka beba ga različito podnosi.
Kako da bebi olakšamo nicanje zuba, šta ne raditi a šta raditi? PROČITAJTE OVDE
Primena refleksologije kao pomoć bebi pri nicanju zubića PROČITAJTE OVDE
Znaci nicanja prvih mlečnih zuba kod bebe nisu kod svake bebe isti?
Postoji pogrešno verovanje da izbijanje zuba izaziva simptome opštih, sistemskih oboljenja kao što su: visoka temperatura, povraćanje, proliv, neprestan plač bebe. Međutim, istina je da je nicanje zuba retko kad toliko bolno da bi uzrokovalo uporan plač tokom čitave noći (sem, retko, kod neke dece). Dakle, ukoliko se javi neki od ovih simptoma, pojedninačno ili udruženo, roditelj mora konsultovati pedijatra, da bi se ustanovila priroda takvih, opštih simptoma.
Kako pomoći, pored glodalica, masaže desni i korišćenje specijalnih gelova?
U pomoć pri nicanju bebinih zubića može da priskoči masaža svakog prsta na stopalu, važno je obratiti pažnju na svaki od njih. Masaža prstića i pritisak sa donje strane se preporučuje i u situacijama kada bebi curi nos ili šmrcka bez prestanka. Tada možete proširiti pritisak i na jastučiće koji se nalaze ispod prstića.
Mlečni zubi kod beba i dece, Kada niče koji zubić? PROČITAJTE OVDE
Kada zubići krenu da izlaze, kako postupati?
Tokom nicanja zuba nemojte davati bebi pretoplu hranu. Ako odbija mleko, dajte joj mlak čaj. Ono što bebi dodatno olakšavanicanje jesu glodalice. Na tržištu postoje različite, a ono što je važno prilikom izbora glodalice jeste da je jednostavna za čišćenje, da je proizvedena od bioloških materijala bez dodataka štetnih boja i omekšivača. Oblik je uvek takav da dete ne može da se povredi. Proizvode se tako da budu nejednakih površina, što bebi omogućava da kroz igru otkrije koji deo glodalice zadovoljava njegove trenutne potrebe.
Kako se održava higijena glodalica koje su bebi velika pomoć?
Perite detaljno, rastvorom blagog deterdženta i dobro ispirajte na kraju, čistom vodom (najbolje pod mlazom vode). Koristite četku da biste dobro oprali sve površine igračke. Glodalice je poželjno i sterilisati, a to možete zajedno sa cuclama i flašicama.
Dok ne niknu zubići, svakodnevno se sprovodi oralna higijena bebe. Beba sisa ili se hrani adaptiranim mlekom i potrebna je higijena! Kako očistiti usta bebe, tj. sprovoditi oralnu higijenu? Rastvor sode bikarbone: jedna kafena kašičica sode bikarbone na 100gr prokuvane i ohlađene vode. Prst se obavije gazom, potopi u rastvor sode bikarbone i prvo se očisti unutrašnja strana obraza, pa zatim od jezik( od korena ka vrhu jezika).
Masiranje bebinih desni kada niču zubi pomaže?
Takodje, masirajte desni deteta prstima, laganim kružnim pokretima. Možete primeniti i neki od gelova ili tečnosti koje sadrže eterično ulje kamilice i lokalne anestetike. Ove preparate možete kupiti u apoteci, uz preporuku farmaceuta. Bebi će masaža desni prijati i olakšati tegobe.