Kad se odnos pogorša rođenjem deteta, kako prevazići problem

odnos pogorsa rodjenjem deteta

Sadržaj

Kad se odnos pogorša rođenjem deteta, treba sagledati kako prevazići tu situaciju. Dolazak deteta zahteva savladavanje mnogih prepreka.

Ali, to je i prilika da partneri postanu bliskiji i da njihov odnos postane još stabilniji i lepši.

Nastale su velike promene u partnerskom odnosu

Rođenje prvog deteta postavlja pred supružnike sasvim nove izazove. Oni su do tada imali samo jedno drugo, a nakon dolaska deteta na svet pred njih se svakodnevno postavljaju situacije sa kojima se nisu ranije sretali. I mnogi budu neprijatno iznenađeni reakcijama svog partnera.

Mnogi parovi koji su ranije imali sasvim lep odnos, nakon rođenja deteta počinju da se emotivno udaljuju. Svađe postaju učestalije i partneri prestaju da budu jedno drugom podrška.

odnos pogorsa rodjenjem deteta

I mame i tate se mogu osetiti frustrirano i rezult je da se odnos pogorša rođenjem deteta

Majke često postaju frustrirane ili tužne jer osećaju da rade previše. Osim što je njima pripao veći deo brige o detetu, isto tako najveći deo kućnih poslova i dalje one obavljaju. Ovakva situacija je društveno prihvatljiva, podrazumeva se. Očevi sa svoje strane primećuju da pomažu daleko više nego što su to radili njihovi očevi i ne vide problem. Majke su zbog toga umorne, nesrećne i ljute na svoje partnere.

S druge strane, kada je izgradnja odnosa sa detetom u pitanju, mnogi očevi se osećaju skrajnuti. Osećaju da im je dodeljena sporedna uloga snabdevača i pomoćnika. Primećuju da se njihovo mišljenje o tome šta je dobro za dete ne sluša ili nipodaštava.

Mnoge majke veruju da su one odgovornije za dete i veći deo brige o detetu preuzimaju na sebe, ne dopuštajući očevima da se na pravi način emotivno povežu sa detetom, niti da nauče kako da o njemu brinu. Očevi postaju nespretni u odnosu sa detetom iz prostog razloga što nisu imali priliku da nauče kako. Rođenje deteta može da bude veliki stres i izazov za partnerski odnos. Oba partnera tada osećaju da su neshvaćeni i potcenjeni od strane ovog drugog i da se njihov trud ne uvažava dovoljno.

odnos pogorsa rodjenjem deteta

Važan je iskren razgovor sa partnerom

Razgovor može mnogo da pomogne. Ali pre toga važno je da razmisle i shvate šta je to što ih zaista muči, kako bi razgovor sa partnerom protekao što konstruktivnije.

Šta osećam? Koju emociju? Da li sam ljut/a? Frustriran/a (osećam da mi je onemogućeno da dobijem nešto što želim)? Umoran/na? Tužan/na? Depresivan/na? Ravnodušan/na? Imam li osećanje krivice? Jesam li ljubomoran/na? Zabrinut/a?

  • U kojim situacijama se tako osećam? Nakon kojih postupaka partnera se osećam tako?
  • Šta je to u njegovom/njenom ponašanju što mi posebno smeta?
  • Koliki je udeo partnera/ke u tom mom osećanju, a koliki moj?
  • Da li postoji mogućnost da nekim postupcima mog partnera pripisujem značenje koje ono nema?

Koje konkretno ponašanje želim da moj partner promeni? Kako želim da se u budućnosti ponaša? (ovde je važno da se usmerimo na konkretne promene u ponašanju, a ne neodređene ili  potcenjujuće izjave poput „Da počne da me uvažava“, „Da shvati da je to i njegovo dete“, „Da počne više da se angažuje“. Takve izjave ili vređaju ili su nejasne. Partner ne bira namerno da se angažuje malo, već zaista veruje da radi dovoljno i zato je potrebno reći konkretno šta nam nedostaje i šta nam je potrebno.

Kada uvidimo šta je ono što nam smeta, tada je potrebno da obavimo iskren razgovor sa partnerom. Cilj je da se poboljša međusobni odnos, što znači da razgovaramo otvorenog srca i uma, saosećajno, sa željom da zaista razumemo razloge i osećanja ovog drugog.

odnos pogorsa rodjenjem deteta

Bez optužbi

Ako razgovaramo koristeći se optužbama, podsmehom i grubim rečima, tada će ishod tog razgovora biti poniženje druge osobe, što vodi daljem pogoršanju odnosa. Ma koliko da nekad želimo da „istresemo“ bes na partnera, na taj način stvaramo razdor i doprinosimo daljem pogoršanju odnosa i emotivnom udaljavanju. Ako želimo da popravimo odnos, potrebno je da se zaista stavimo na mesto druge osobe, da ih razumemo i da im pomognemo da i oni razumeju nas.

Dolazak deteta zahteva savladavanje mnogih prepreka, ali i priliku da partneri postanu bliskiji i da njihov odnos postane još stabilniji i lepši.

avatar
Psihoterapijom se bavi od 2010. godine, najviše iskustva ima u radu sa problemom samopouzdanja i psihologijom traume.

Podeli ovaj članak sa prijateljima

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Skype
Email
Oktal - Multimam Jan24 Side
Gasimenti
Esensa DevitinD3k1
Esensa Propomint
Femibion 1 i 2
Femibion 2
Femibion
Femibion 1 i 2
Femibion
Dynamic.rs
Dynamic.rs
Dynamic.rs
Najnoviji članci

Šta prethodi govoru deteta – 2 ključne sposobnosti

Gasimetin kapi – Za grčeve i gasove kod beba i dece

Strahovi trudnica kojih se treba osloboditi (1. deo)

3 pitanja trudnica pre porođaja i odgovori ginekologa akušera

Preporučujemo vam...

Neusaglašenost roditelja u vaspitanju deteta nije retkost. Često se dešava da par kada postane roditelj nema istu ideju o vaspitanju deteta. Koliko god da su se slagali pre dolaska bebe...

Ima mnogo znakova i signala koji ukazuju da je dete pod stresom. Za roditelje to nije uvek lako prepoznati, zavisi od uzrasta detetovog i od detetovo ličnosti. Kako prepoznati da...

Bliže nam se praznici, čemu se deca raduju tokom praznika? Pred nama je predivno doba godine. Svi su nekako euforični i puni ljubavi. Radujemo se kićenju jelke, poklonima, svim nekim...

Dete ne sluša kada mu se obraćate? Zašto se to dešava? Kako da dete ostane sa nama u odnosu, da sarađuje? Situacije kada dete od vas okreće glavu, a vi...