Razvoj grafomotorike i vizuelne percepcije

razvoj grafomotorike i vizuelne percipcije(

Razvoj grafomotorike i vizuelne percepcije možemo stimulisati kroz igru. Gragomotorika, kao veština držanja olovke, bojice počinje kod mališana u  periodu od godinu i po dana starosti.

„Linija je na neki način seizmograf duše. U slikanju se može lagati, možete biti obrazovani likovno, izvoditi čuda i praviti konceptualnu umetnost, biti umetnik navodno, ali kada crtate, to je kao linija vašeg dlana, to je linija sreće, tu je linija ljubavi, linija života…“   Momo Kapor.

Kako se razvija veština grafomotorike kod dece?

Veština grafomotorike iziskuje određene sposobnosti: finu motoriku šake, vizuelnu percepciju, koordinaciju oko-ruka, glasovnu analizu i sintezu. Grafomotorika se razvija, ali se može i uvežbati. Neophodno je detetu omogućiti aktivnosti koje mu u tome pomažu.

razvoj grafomotorike i vizuelne percepcije

Šta je preduslov za uspeh u grafomotoričkim aktivnostima?

Preduslov za uspeh u grafomotoričkim aktivnostima je fina motorika ruke.

  • Dete oko godinu dana starosti počinje uzimati olovku ili bojicu celom šakom. Tako povlači poteze  po papiru. U tom periodu knjigu ili svesku lista, tako što okreće nekoliko listova odjednom.
  • List po list počinje da okreće u 2. godini. Olovku drži sa tri prsta: palcem, kažiprstom i srednjim prstom. Najčešće povlači vertikalne i horizontalne poteze i pri tome pomera celu šaku.
  • Sa tri godine može da nacrta krug, zatim kvadrat, a oko 5. godine trougao i kompleksnije figure.
  • Pravilno držanje olovke najčešće je oko 4. godine, a najkasnije sa 6 godina.
  • Oko 5. godine dete počinje da crta trougao, piše  svoje ime i precrtava slova…

razvoj grafomotorike i vizuelne percepcije

Držanje olovke u ruci

To podrazumeva držanje olovke ili bojice sa vrhovima prstiju i da se prilikom crtanja pomeraju samo prsti. Tako dete stiče maksimalnu fleksibilnost i kontrolu, mogućnost da nacrta prve dijagonalne linije,kvadrat, slova, brojeve…

Poželjnije je da roditelj upozorava dete na ispravno držanje olovke ili bojice na samom početku, nego kasnije da ispravlja usvojene greške. Pojedina deca vrlo rano počinju šarati, bojiti i kopirati nacrtano, dok druga ne pokazuju interes za aktivnosti olovkom. Nije dobro nasilno sa decom vežbati grafomotoriku, ako ne žele da crtaju i boje.

Stimulacija razvoja grafomotorike - prvi crtacki potezi deteta (1)
Posmatrač izložbe JKL

Koje aktivnosti kroz igru stimulišu razvoj grafomotorike?

Najpre detetu treba ponuditi zamenske aktivnosti, kroz igru i zabavu sa Vama, dete sa Vama produbljuje bliskost i uči nove veštine:

  • Nizanje perli na konac;
  • Crtanje kažiprstom po pesku ili brašnu;
  • Presavijanje i lepljenje papira;
  • Oblikovanje i formiranje loptica od papira ili plastelina, gline ;
  • Držanje kašike u ruci;
  • Slaganje puzzli i kockica;
  • Slikanje prstima, kredom, pastelom, temperom;
  • Listanje slikovnice.

Kako teče razvoj vizuelne percepcije i kako je stimulisati?

Dete treba što ranije podsticati na razvoj vizuelne percepcije, kako bismo ga pripremili za aktivnosti koje ga očekuju s godinama, stimulisali razvoj dečije pažnje i pamćenje. Vizuelna percepcija služi za razumevanje, analiziranje i interpretaciju okoline. Značajna je za cratanje, a takođe i za pisanje i čitanje. Vežbe treba prilagoditi dobi deteta. Preporučuje se vežbanje od 3. godine.

Jedan od najboljih zadataka za razvoj vizuelne precepcije je uočavanje sličnog, istog i različitog, tj. uočavanje razlika na slikama.

Primer vežbe

Uočiti i docrtati razlike  i pronaći isti oblik         
Uočiti i docrtati razlike  i pronaći isti oblik

Uočiti i zaokružiti oblik koji se ne podudara u redu – Takođe precrtavanje različitih skica pomaže razvoju pažnje i vizuelne percepcije.

Korišćenje kompjutera i različitih aplikacija je danas neizbežno i korisno, ali poseduje i negativne strane. Preterano korišćenje kompjutera usporava razvoj punog potencijala ruke i šake kod mališana, jer dete sve manje crta i piše rukom.

Važno za rad sa decom:

  • Pokažite entuzijazam i pažnju;
  • Dajte podršku i ohrabrenje;
  • Stvorite zanimljivo i pozitivno okruženje za učenje kroz igru;
  • Koristite vizuelne demonstracije;
  • Pružite deci jednostavne i razumljive savete;
  • Nikada ne pokazujte nestrpljenje i frustracije tokom vežbanja;
  • Pomažite detetu u određenoj meri, ali nemojte dovršavati zadatke i radove umesto njega.

Neka Vaše dete postane kreativno i maštovito u čarolijama linije i poteza kroz zabavu, relaksaciju i vežbanje !

Akademski slikar, profesorka likovne kulture i koordinator dečije likovne radionice. Autor udžbenika za likovnu kulturui brojnih teksota o kreativnosti dece.
Preporučujemo vam...
Kako čitati knjige malom detetu
3 faze kako čitati knjige malom detetu
Kako čitati knjige malom detetu? Knjiga je važna za razvoj dece, ali neki mališani ih odbijaju. Kako dobiti interesovanje, fokus kod deteta i ljubav ka knjizi? Knjige su jedan prozorčić u čarobni svet i svako dete bi trebalo da dobije mogućnost da ’’gleda kroz taj prozorčić’’. Knjige pomažu u stimulaciji…
Virusna upala grla kod dece
Virusna upala grla kod dece – Simptomi, dijagnoza, terapija
Virusna upala grla kod dece je najčešći razlog  zbog kog roditelji dovode decu na pregled. Koji su simptomi virusne upale grla i kao se leči virusna upala grla? Medicinski naziv za upalu sluznice ždrela je faringitis  a krajnika-tonzilitis. Smatra se da je u 70% slučajeva tonzilofaringitis izazvan virusima. U tim slučajevima je…
Fotografi za trudnice Srbije u 2023. godini
Fotografi za trudnice Srbije u 2023. godini, darivanje koje je vaš portal Trudnoća i zdravlje organizovao, je završeno. Pogledajte sjajne fotoslajdere sa fotografisanja koje su nam podarili vrhunski fotografi, majstori fotografije koji svoju profesiju rade sa puno ljubavi. Fotografisanje trudnica u 9 gradova Fotografisanje u gradovima: Beograd, Novi Sad, Subotica,…