Kako možete osetiti u kom je položaju beba – Svi položaji

u kom je položaju beba

Sadržaj

Ako se pitate kako možete osetiti u kom je položaju beba, postoje znaci koji vam mogu pomoći u tome. Vaša beba se intenzivno kreće u materici, ali će se smestiti u konačan položaj pred kraj Vaše trudnoće. U 95% je glavica na dole. U 5 % je bebina guza sa nogama na dole. Takav porodjaj se zove karlični i nekada se završava Carskim rezom. Nije obavezno da se karličini položaj bebe završava Carskim rezom, zavisi od razloga-indikacija.

Većina beba se namesti u idealan položaj između 33.nedelje i 36. nedelje trudnoće, ali to ne uspeju sve bebice.

Koji god položaj vase bebe u materici bude pred porođaj, ne brinite, doktor će to uočiti. Reagovaće blagovremeno i prilagoditi način porođaja. Doktor će proveriti pre porođaja: izravnjavanje, dilataciju, položaj bebe, parametre CTG i drugo. Tako, da mama i beba budu što bezbednije.

u kom je položaju beba

Lekar će dodirom Vašeg stomaka imati osećaj položaja bebe pri kontrolnim pregledima. Ultrazvučnim pregledom pri kontrolama će se i ustanoviti položaj bebe. U idealnom slučaju, u vreme Vašeg porođaja, Vaša beba će biti okrenuta glavom nadole, okrenuta Vašim leđima. Ali, bebe završavaju u svim vrstama položaja.

Kako možete osetiti u kom je položaju je beba?

Glava bebe je na dodir je tvrda i zaobljena, dok je guza meka i zaobljena. Možda će vam biti lakše da osetite bebin položaj ako legnete na leđa ravno ispruženih nogu. Možete odrediti položaj Vaše bebe i kroz pokrete fetusa.

  • Kada je beba u prednjem položaju, na jednoj strani stomaka možete osetiti bebina tvrda i zaobljena leđa. Pokrete/udarce bebe obično ćete osetiti pod svojim rebrima. Pupak je najčešće ispupčen, a deo oko pupka čvrst na dodir.
  • Bebe u zadnjem položaju će udarati prednji srednji deo stomaka, a stomak obično izgleda ravniji. Mekši je na dodir i na prednjoj strani možete osetiti bebine ruke i noge. Područje oko pupka može izgledati blago udubljeno. Moguće je da ćete u kasnoj trudnoći imati bolove u leđima
  • U karličnom položaju, možete osetiti udarce oko pupka ako su im noge dole. Možda ćete osetiti normalnije udarce oko rebara ako su im noge podignute ili tvrdu izbočinu u blizini rebara. To je glava bebe. Njeno celo telo bi trebalo da se kreće ako je nežno pritisnete. Moguće je da ćete imati duge i bolne “pripremne kontrakcije”.

u kom je položaju beba

Positio anterior – Prednji položaj

Prednji položaj je idealan za porođaj. U ovom položaju, glava Vaše bebe je dole blizu porođajnog kanala, okrenuta Vašim leđima. Ova pozicija sa glavom na prvom mestu omogućava grliću materice da se istegne.

Positio posterior – Zadnji položaj

Zadnji položaj ili zadnji potiljačni položaj, znači da je beba okrenuta licem nagore, umesto licem nadole. Tako Najteži deo njene glave leži blizu donjeg dela leđa umesto Vašeg stomaka. U ovom položaju trudnica i beba su u leđa uz leđa.

Ovaj položaj često dovodi do dužeg porođaja jer bebina glava mora dalje da se okreće da bi se beba rodila. Prema studiji iz 2015. objavljenoj u Trials , od manje od idealnog položaja fetusa za porođaj, zadnji je najčešći. 15% do 32% beba je u ovom položaju kada porođaj počne. 10% do 20% beba je još u ovom položaju do druge faze porođaja. Ovaj položaj doprinosi oko 18% hitnih carskih rezova.

Dobra vest je da se bebe u ovom položaju često okreću u povoljniji položaj tokom porođaja. Kao rezultat toga, samo oko 8% beba je još uvek u zadnjem delu kada je vreme za guranje, posebno ako se izbegava rana epiduralna anestezija. Prema studiji objavljenoj u Journal of Perinatal Education, odlaganje epiduralne do aktivnog porođaja smanjuje rizik od posteriornih prezentacija.

u kom je položaju beba

Ako se Vaša beba ne okrene sama, zdravstveni radnik može pokušati da rotira bebu ručno.

Positio pelvina – Karlični položaj

Položaj zadka znači da su bebina zadnjica ili stopala prvi predstavljeni. Oni su okrenuti desnom stranom nagore, a ne glavom nadole. Prema Američkoj akademiji akušera i ginekologa (ACOG) oko 3% do 4% donošenih beba ima karličnu prezentaciju na terminu.

Rizici povezani sa bebom u karličnom položaju uključuju prolaps pupčane vrpce i zaglavljivanje bebine glave tokom vaginalnog porođaja.

Ako je potreban carski rez, postoje i rizici vezani za operaciju kao što su krvarenje, infekcija, povreda okolnih abdominalnih struktura, komplikacije anestezije i veći rizici u budućim trudnoćama i porođajima.

Zdravstveni radnik može pokušati da ispravi položaj vaše bebe pomoću spoljašnjeg okreta – eksterna cefalična verzija ili ECV. Za jednu verziju, doktor i babica pokušavaju da repozicioniraju bebu pritiskom na Vaš stomak i bebinu glavu. Ovaj postupak je uspešan otprilike polovično i nosi neke rizike.

Istraživanja pokazuju da je sigurnije da se beba sa karličnim  delom rodi carskim rezom . Cochrane pregled tri studije iz 2015. godine, uključujući više od 2.000 učesnika, otkrio je da su planirani carski rezovi rezultirali manjim brojem smrtnih slučajeva ili ozbiljnih povreda fetusa.

u kom je položaju beba

Tradicionalna kineska medicina nudi rešenje za ovu situaciju. Samo dva-tri dolaska kod akupunkturologa dovoljno je da se beba „ubedi“ da se okrene glavicom ka maminom grliću. Ovaj tretman je u potpunosti bezbedan za trudnicu i bebu. A tačke koje se stimulišu nalaze se na stopalima. Jedino što je važno je da se tretman uradi između 34. i 36. nedelje trudnoće.

Positio Transversus – Poprečni položaj

U poprečnom položaju, Vaša beba leži preko Vaše materice horizontalno, a ne vertikalno sa glavom nagore ili nadole. Ova pozicija povećava verovatnoću da će rame prvo proći kroz porođajni kanal, a ne glava.

Fetus se retko nalazi na ovaj način blizu termina. Međutim, ako se to dogodi,   mora da se uradi carski rez. Tako se sprečavaju komplikacije kao što su prolaps pupčane vrpce, ruptura materice i traumatski porođaj. U nekim slučajevima ECV može biti uspešan.

avatar
Radi u Porodilištu Opšte bolnice „Sveti Luka“ u Smederevu. Učesnik brojnih stručnih skupova.

Podeli ovaj članak sa prijateljima

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Skype
Email
Oktal - Multimam Jan24 Side
Dynamic.rs
Dynamic.rs
Dynamic.rs
Najnoviji članci

Šta određuje uspeh trudnoće posle 40. i kakav je uspeh IVF-a

Zašto se javlja povodljivost kod deteta?

Trudnoća posle 40. godine i kako se pripremiti

Kako smišljanje priča sa decom podstiče razvoj – Ideje za priče

Neintegrisani primitivni refleksi i razvoj bebe

Preporučujemo vam...

Nesanica posle porođaja je čest problem sa kojim se suočavaju mlade majke. Problemi sa spavanjem mogu da Vas očekuju ne samo u vidu čestih noćnih buđenja da biste umirili, nahranili...

Porođaj bez lekova vs. epidural, verovatno u trudnoći razmišljate o izboru. Sve je više pobornika porođaja sa nefarmakološkim metodama olakšanja bola. Ovaj pristup se ponekad naziva “prirodnim” rođenjem što je...

Vaše telo posle porođaja nastavlja da se menja. Tako da se proces promena Vašeg tela u trudnoći ne zaustavlja činom porođaja. Oporavak posle porođaja je potreban svakoj porodilji, bez obzira...

Dobra nega ožiljka od carskog reza obezbediće sigurnost da neće biti infekcije i da će ožiljak vremenom biti manje vidljiv. Većina ožiljaka od carskog reza zarasta u roku od nekoliko...