Šta doktor proverava pre porođaja?

Šta doktor proverava pre porođaja

Šta doktor proverava pre porođaja? Termin za porođaj je stigao.  Primljeni ste u porodilište, završena je administrativna procedura.

Šta doktor proverava pre porođaja i zbog čega?

Doktor će proveriti:

Izravnavanje

To je je proces koji se prati na grliću tokom trudnoće i porođaja. U trudnoći je poželjno da grlić bude čvrst i zatvoren dug 2 cm, da bi nekoliko nedelja pre termina počeo da se razmekšava, skraćuje i otvara.

Šta doktor proverava pre porođaja

Dilataciju (otvorenost) grlića

Izražava se u santimetrima. Tokom porođaja, ide od 2 do 10 centimetara, odnosno do potpune dilatacije. Ona predstavlja kraj prvog porođajnog doba i početak drugog. Odnosno mogućnost da se porođaj završi vaginalno, to jest da se beba rodi prirodnim putem. U nekim porodilištima, otvorenost se umesto u centimetrima izražava u prstima.  Lekar kaže da je grlić uloživ za jagodicu prsta, otvoren jedan ili tri prsta, potom za mali, srednji ili veliki dlan – što odgovara otvorenosti od 10 santimetara.

POROĐAJ KADA NOSITE BLIZANCE PROČITAJTE OVDE

Spuštanje bebine glave ili prednjačećeg dela u porođajni kanal

Takođe se  prati kroz redovne preglede lekara tokom porođaja.  Kao i koji je položaj bebe u stomaku. Čućete, kako osoblje u porodilištu kaže: glavica visoko nad karlicom – balotira. I glavica naleže na karlični ulaz – fiksirana. Ili glavica malim segmentom u karličnom ulazu, glavica u sredini karlice… uskoro će i porođaj.

POLOŽAJ BEBE PRED POROĐAJ I PRIRODNI POROĐAJ PROČITAJTE OVDE

SVE FAZE PRIRODNOG POROĐAJA PROČITAJTE OVDE

Koliko često je pregled pred porođaj?

Uobičajeno je da se pregledi obavljaju na svaka dva do dva i po sata. Osim, ako ne postoje posebni razlozi da to bude češće. Da bi ginekolog mogao da vas pregleda, ali i da vama pregled bude što manje neprijatan, pokušajte da se opustite.  To je teško ako imate kontrakcije.

Ukoliko se stežete i “otimate” po stolu, ginekolog neće moći da utvrdi koliko je grlić otvoren. A to je važna informacija za vođenje porođaja, odnosno procenu trenutka kada treba da prokine vodenjak ili ordinira lekove.

Šta doktor proverava pre porođaja

Ako ne možete da se opustite dok traje kontrakcija

Zamolite ginekologa da sačeka njen završetak, kako biste mu omogućili da vas prilikom pregleda “dilatira”. Neke žene ne dozvoljavaju da ih pregledaju, a pritom ne znaju da se pri svakom pregledu grlić dilatira (širi), što skraćuje porođaj.

CARSKI REZ NA ZAHTEV PROČITAJTE OVDE

KOLIKO ĆE DA TRAJE POROĐAJ PROČITAJTE OVDE

Epiziotomija

Doktrinarni stav u Srbiji je da se svakoj ženi na prvom porođaju radi usek epiziotomije, čime se predupređuje nastajanje rascepa međice usled prolaska krupne bebe.  I zbog kasnijeg slabljenja karličnog poda i problema sa pojavom spada genitalnih organa usled prskanja mišića koji čine tu potporu. Možda možete izbeći epiziotomiju korišćenjem dostupnih sredstava, u dogovoru i uz saglasnost vašeg doktora.

PLANIRANI CARSKI REZ I HITNI CARSKIREZ PROČITAJTE OVDE

Radi u Porodilištu Opšte bolnice „Sveti Luka“ u Smederevu. Učesnik brojnih stručnih skupova.
Preporučujemo vam...
Prirodno lečenje ureaplazme
Prirodno lečenje ureaplazme je preporučeno pored antibiotika
Zašto je prirodno lečenje ureaplazme preporučeno pored antibiotika? Upotreba antibiotika je neophodna. Ali poželjno je u lečenju vaginalnih bakterijskih infekcija uključiti i prirodne preparate na biljnoj bazi. Prirodno lečenje ureaplazme Koja je uloga eteričnih ulјa aromatičnih bilјaka sa antibakterijskim, antifungalnim, antivirusnim i citotoksičnim svojstvima? Vaša terapija kod prirodnog lečenja ureaplazme…