Koje su dobre strane planiranog carskog reza u odnosu na prirodni porodjaj, a koje su lošije strane? Koji su rizici carskog reza na zahtev?
Po želji trudnice – Carski rez na zahtev
Carski rez na zahtev, CDMR (od engl. “Caesarean Delivery on Maternal Request”) termin je kojim se označava porođaj carskim rezom po želji trudnice, a da pri tom nema medicinskih indikacija za isti, dakle nema razloga za carski rez ni od strane majke ni od strane fetusa. Carski rez je ozbiljna operacija, sa svim mogućim rizicima i komplikacijama koje prate abdominalne operacije, zato se smatra kako za njega , kao i za svaki medicinski postupak, mora postojati jasna indikacija, kako bi se moguće komplikacije svele na najmanju moguću meru. O tome se priča, o tome se vode rasprave, a takođe i trudnice neretko izraze želju za porođajem na carski rez iako nemaju medicinske indikacije za takav porođaj.
Američki “National Institutes of Health“, NIH, uspoređivao je carski rez na zahtev s planiranim vaginalnim porođajem (u slučajevima bez poznate i predvidljive patologije od strane majke i od strane fetusa) i zaključci su sledeći:
Koje su dobre strane carskog reza na zahtev u odnosu na planirani vaginalni porođaj?
- smanjeni rizik od posleporođajnog (is)krvarenja i potrebe za transfuzijom,
- manje ozbiljnih hirurških komplikacija,
- manja mogućnost razvoja stresne urinarne inkontinencije tokom prve godine iza porođaja; kasniji (2-5 godina iza porođaja) eventualni razvoj stresne urinarne inkontinencije nije povezan s načinom porođaja,
- dobrobiti carskog reza na zahtev su veće kod porodilja više životne dobi (iznad 39 godina) i veće telesne mase.
Dobre strane planiranog vaginalnog porođaja u odnosu na carski rez na zahtev:
- kraći boravak u bolnici iza porođaja,
- manja mogućnost razvoja infekcija,
- manje anestezioloških komplikacija.
Mogući rizici carskog reza na zahtev u odnosu na planirani vaginalni porođaj:
- više mogućih komplikacija u sledećim trudnoćama (npr. ruptura maternice, placenta previja, placenta akreta, ozlede mokraćne bešike i creva, veća verovatnoća za (hitnom) histerektomijom).
Kakav je uticaj na dete?
Dobre strane carskog reza na zahtev u odnosu na planirani vaginalni porođaj: niža smrtnost fetusa, manje novorođenačkih infekcija, niža incidencija intrakranijalnog krvarenja i encefalopatije u fetusa.
Dobre strane planiranog vaginalnog porođaja u odnosu na carski rez na zahtev: manje respiratornih komplikacija i drugih poremećaja prilagođavanja, kraći boravak u bolnici iza porođaja.
Koji su mogući rizici?
Mogući rizici carskog reza na zahtev u odnosu na planirani vaginalni porođaj: respiratorne komplikacije (od tahipneje, respiratornog distres sindroma, pa do letalnih), nezrelost, a s tim u vezi i respiratorne smetnje i drugi poremećaji prilagođavanja (hipotermija, hipoglikemija, češća potreba za intenzivnom neonatološkom negom).
Iako su podaci za upoređivanje carskog reza na zahtev i planiranog vaginalnog porođaja nedovoljni , NIH preporučuje sledeće: U nedostatku medicinskih indikacija za operativno dovršenje porođaja (bilo od strane majke bilo od strane fetusa) prednost bi trebalo dati planiranom vaginalnom porođaju.
Dobra informisanost trudnice
U razgovoru s nadležnim ginekologom treba razjasniti dobre i loše strane takve odluke.