Kašalj kod dece – Od bebe do školskog uzrasta

Kašalj kod dece

Kašalj kod dece, da li je kašalj bolest?  Kašalj je odbrambeni, zaštitni refleksni mehanizam koji obezbeđuje čišćenje i prolaznost disajnih puteva. Pomaže evakuisanje sekreta ili stranog tela, iritanasa i patogenih čestica iz disajnih puteva.

Da li je kašalj bolest?

Sam po sebi, kašalj nije bolest, ali ako se javlja često, dugo traje, ometa aktivnosti i san, treba ga adekvatno proceniti i, koliko god je moguće, prema uzroku ga i lečiti.

U pedijatrijskoj populaciji, kašalj je ubedljivo najčešći simptom i znak odgovora respiratorne sluzokože  na različite izazivače  i vrlo je tipično da se u jednoj epizodi produženog kašlja pojavljuju i faze suvog i faze produktivnog kašlja, mešovitog najčešće. Kako je kašalj koristan refleksni mehanizam, u većini slučajeva ne treba ga suzbijati i lečiti. Vrlo je važno postaviti dijagnozu bolesti koja je uzrok kašlju i lečiti, naravno, osnovnu bolest. Detaljna anamneza, klinički pregled i adekvatna ispitivanja neophodni su za uvođenje ciljane terapije.

Dužina  trajanja kašlja

Akutni  – do  2 nedelje; Subakutni – 2-4 nedelje;  Hronični  – duže od 4 nedelje

Koji su uzročnici  kašlja?

Specifični – specifičan kašalj, koji se javlja uz određene simptome i znake, a dijagnoza se postavlja uz detaljno ispitivanje; podrazumeva dugotrajne faze kašljanja u bolestima kao što su: astma, cistična fibroza, bronhiektazije, aspiracioni sindromi, atipične respiratorne infekcije, kardiološke bolesti, plućne intersticijalne bolesti i drugo;

Nespecifični  – nespecifičan kašalj obuhvata grupu bolesti sa dominantno suvim kašljem kod deteta dobrog opšteg stanja i kondicije, koje se oseća dobro, a osnovna ispitivanja su u granicama normale. Praktično je ovaj produženi kašalj posledica povećane senzitivnosti receptora za kašalj nakon virusne infekcije ili pod uticajem štetnih faktora okruženja, kao što je recimo duvanski dim.

Kašalj kod dece

Kvalitet kašlja – Vlažan/suv/mešovit

Akutni  kašalj – Velika većina dece ima epizode kašlja, koje se ponavljaju, zbog virusnih upala gornjih partija disajnog puta. Zdrava deca, naročitio ako  pohađaju  kolektiv, mogu  imati   osam po  nekim autorima i  do  12 epizoda  virusnih respiratornih infekcija godišnje , sa prosečnim trajanjem kašlja  od deset dana  u  periodu godine od  oktobra do  marta.

U  mlađem uzrastu  treba voditi  računa o  mogućnosti  udisanja stranog tela , kao uzroku  kašlja, jer faza jakog kašlja i  zagrcnjavanja moze proći neopaženo.

Hronični  kašalj – Deca koja kašlju  duže od četiri  nedelje moraju  se pregledati  i  proceniti postojanje  oboljenja koje je uzrok dugotrajnom kašlju. Anamneza, radiografija pluća, spirometrija i  druge  analize se  preduzimaju  u  cilju  utvrđivanja osnovnog uzroka. Uzroci su  brojni: – Astma;  – Bolesti  nosa i sinusa; – Gastrointestinalne bolesti  kao  ezofagitis , reflux GER; – Produženo trajanje  kašalja posle virusnih infekcija; – Bakterijske infekcije donjih partija disajnog puta; – Inhalirano  strano  telo; – Izloženost iritansima , duvanskom dimu , pušenje;- Habitualno kašljanje.

Karakteristični kvaliteti  kašlja u različitim uzrastima kod dece.

1.Odojče i malo dete:

– promukli kašalj, laringealni kašalj – Sy croup, traheomalacija, anatomske abnormalnosti respiratornog i/ili gastrointestinalnog trakta;

– suv kašalj kod dece, cepajući kašalj sa napadima zacenjivanja – infekcija chlamidiom ili mycoplasma pneumonaie;

– vlažan kašalj – akutni bronhitis u produženoj fazi, perzistentnibakterijski bronhitis (PBB), bronhiektazije.

2.Predškolski uzrast:

promukli, laringealni kašalj – Sy Croup; – suv kašalj uz zacenjivanje, povraćanje – Sy Pertusiforme;

vlažan kašalj sa ili bez iskašljavanja sekreta – PBB, sinusitis.

Kašalj kod dece

Nespecifičan 

Kao izolovani simptom kod deteta koje je inače dobrog opšteg stanja i kondicije, ne zahteva medikamentnu terapiju, naročito ne antibiotsku, ali ima opravdanja za primenu simptomatskih lekova.

Iako najčešće benignog karaktera, dugotrajne tegobe u vidu kašlja i iskašljavanja sekreta, pojava krvi, kašalj  koji ometa svakodnevne aktivnosti i remete san, ako  se roditelju  čini  da predugo traje, treba ispitati i lečiti. Primenom dijagnostičko terapijskih algoritama u svakodnevnoj kliničkoj praksi moguće je sa uspehom dijagnostikovati i lečiti hroničan kašalj.

Pedijatar, pulmolog Radi u KBC Dr Dragiša Mišović, učesnik brojnih stručnih skupova. Doprinos je dala u prevenciji i lečenju alergijskih pulmoloških problema dece.
Preporučujemo vam...
Kako čitati knjige malom detetu
3 faze kako čitati knjige malom detetu
Kako čitati knjige malom detetu? Knjiga je važna za razvoj dece, ali neki mališani ih odbijaju. Kako dobiti interesovanje, fokus kod deteta i ljubav ka knjizi? Knjige su jedan prozorčić u čarobni svet i svako dete bi trebalo da dobije mogućnost da ’’gleda kroz taj prozorčić’’. Knjige pomažu u stimulaciji…
Virusna upala grla kod dece
Virusna upala grla kod dece – Simptomi, dijagnoza, terapija
Virusna upala grla kod dece je najčešći razlog  zbog kog roditelji dovode decu na pregled. Koji su simptomi virusne upale grla i kao se leči virusna upala grla? Medicinski naziv za upalu sluznice ždrela je faringitis  a krajnika-tonzilitis. Smatra se da je u 70% slučajeva tonzilofaringitis izazvan virusima. U tim slučajevima je…
Fotografi za trudnice Srbije u 2023. godini
Fotografi za trudnice Srbije u 2023. godini, darivanje koje je vaš portal Trudnoća i zdravlje organizovao, je završeno. Pogledajte sjajne fotoslajdere sa fotografisanja koje su nam podarili vrhunski fotografi, majstori fotografije koji svoju profesiju rade sa puno ljubavi. Fotografisanje trudnica u 9 gradova Fotografisanje u gradovima: Beograd, Novi Sad, Subotica,…