Saveti patronažne sestre o dojenju, su prvi posle boravka u porodilištu koje možete očekivati. Dojenje predstavlja najlepši čin i za mamu i za bebu.
Saveti patronažne sestre o dojenju, pitajte sve što vas interesuje
Jedan od od zadataka u toku posete patronažne sestre jeste da Vam ukaže na značaj majčinog mleka. Da postavi bebu na dojku, kontroliše sam podoj. I,naravno obuči Vas kako da se izmlazate i čuvate Vaše mleko. Kada vas poseti patronažna sestra, pitajte je sve što vas interesuje o dojenju.

O tehnici izmlazanja pogledajte OVDE.
Svaka kap vašeg mleka je dragocena. Nakon izmlazanja. Vaše mleko možete čuvati u frižideru do 72 h ili u zamrživaču do 6 meseci. U frižideru mleko se čuva u gornjoj polici, u najhladnijem delu, a nikako na vratima frižidera. Prlikom zagrevanja majčinog mleka vodite računa da to bude indirektno – potapanjem posude sa mlekom u vrelu vodu, a ne prokuvavanjem! Mleko možete polako odmrznuti u frižideru (za to je potrebno oko 12 sati; stavite ga u frižider veče pre no što planirate da ga koristite). Izbegavajte ostavljanje zamrznutog mleka na sobnoj temperaturi da se otopi.

Koje su česte greške pri dojenju?
U prvim danima dok se mama ne oporavi moguće su greške prilikom postavljanja bebe na dojku. Beba leži stomačićem prema Vašem stomaku, njen nos je u visini Vaše bradavice. Kada beba dobro otvori usta, Vašu bradavicu stavljate prema gornjem nepcu, beba obuhvati bradavicu i areolu. Gornja usna je na gore a donja na dole. To je pravi položaj. Pridržavajte dojku, bebi će biti lakše da sisa jer dojka zbog svoje težine može da isklizne iz bebinih usta.
Preduslov za uspešno dojenje
Ono što je svakako preduslov za uspešno dojenje je:
- da želite da dojite svoju bebu
- da ste se udobno smestili i
- da imate i stručnu i podršku partnera. Jer samo zadovoljana mama je i uspešna dojilja.
Negujte grudi u periodu dok dojite. Kao podršku nege grudi u tom osetljivom periodu, svakako će biti dobar izbor brushaltera. Brushalter treba da bude pamučan, bez fišbajna i dodataka, mek i dovoljno prostran i udoban za vaše grudi.
Priprema za podoj, počinje pranjem ruku vodom i sapunom. Dezinfekciona srestva za ruke se ne preporučuju, beba treba da raste u higijenskoj, ali ne i u sterilnoj sredini. Pre podoja grudi oprati mlakom vodom i osušiti nežnim tapkanjem mekim frotirom ili pelenom (nije potrebno stalno prati grudi i bradavice sapunom, koji isušuje kožu).

Koji su najčešći razlozi odustajanja od dojenja?
Korisno je da znamo koji su najčešći uzroci preranog odustajanja od dojenja. Studije iz naše i drugih zemalja, kao i iskustva patronažnih sestara, pokazuju da su najčeći uzroci:
- strah da majka nema dovoljno mleka i da beba ne napreduje dobro,
- da mleko nije dobrog kvaliteta,
- bol pri podoju,
- ragade,
- uvučene bradavice,
- mastitis,
- nedostatak podrške tate i porodice…
- mnogu su ređi medicinski razlozi, ravne male bradavice, bolest majke ili deteta…

Znači, najčeći su problemi koji su se mogli sprečiti uz malo više strpljenja i podrške majci. Insistirajte na podršci u porodilištu. Tu je i patronažna sestra koja će Vas posetiti nakon izlaska iz porodilišta.