Da li su preporučene kupke u trudnoći? Iako ležanje u vrućoj kupki u periodu trudnoće zvuči vrlo primamljivo i relaksirajuće, ipak se ne preporučuje, naročito tokom prvog trimestra.
Kupke u trudnoći samo umereno?
Boravak u vrućim kupkama (đakuzi, kada) u trajanju preko 10 minuta, može dovesti do povećanja telesne temperature iznad vrednosti koje se smatraju fiziološkim (hipertermija, pregrevanje), što povećava mogućnost nastajanja nepravilnog razvoja ploda u ranoj trudnoći.
Voda ne sme biti pretopla
Pojedini stručnjaci smatraju da vruće treba izbegavati čak i u drugom i trećem trimestru (razlozi – moguće infekcije, pad pritiska, uticaj na prokrvljenost placente, vrtoglavica, pojava kontrakcija, dehidratacija) ili ih ne praktikovati često i tada voditi računa o temperaturi vode.
Iz istih razloga, u periodu trudnoće treba izbegavati kupanje u termalnim vodama, kao i odlazak u saunu i turska kupatila.
Da li je tuširanje ipak najbezbednije
U periodu trudnoće ipak je najbezbednije tuširanje. Ukoliko trudnica koja je u drugom ili trećem trimestru (nikako u prvom trimestru!) baš ne može da se odrekne kupke, treba da obrati pažnju da kupke ne budu česte, ne traju više od 10 minuta uz kontrolu temperature vode (voda ne sme biti vruća – do 35º C) i da ramena i ruke drži van vode kako bi se sprečilo pregrevanje tela.
Ako ipak pravimo kupku (na 10 minuta) mogu li se dodavati kozmetička sredstva u vodu?
U ovom slučaju, zbog prolongiranog kontakta urogenitalnog trakta sa vodom (te i svega onoga što je u vodi), najbolje je ne dodavati nikakve kozmetičke proizvode u vodu. Trudnice koje imaju povećan rizik od prevremenog porođaja ili one sklone vaginalnim i urinarnim infekcijama kupke treba da ostave za period nakon porođaja.
Potapanje samo umornih nogu u vodu
Idealan način za opuštanje bolnih i natečenih nogu uveče pred spavanje jeste potapanje stopala u toplu (ne vruću!) kupku u trajanju od 10 do 15 minuta. U toplu vodu se može dodati morska so ili mirišljava so (sa etarskim uljem lavande).