Pre termina kontrakcije, kako ih sprečiti? Za razliku od lažnih kontrakcija, preuranjene kontrakcije su stvarne. Kažemo da je rođenje počelo pre nego što je Vaša beba dovoljno zrela.
Preuranjene, pre termina kontrakcije
Kod oko 10% trudnica javljaju se preuranjene kontrakcije. Možda ste već čuli da se rođenje približava, ali materica može povremeno da se kontrahuje. Ove trenirajuće ili lažne kontrakcije, naučno nazvane Braxton-Hicks kontrakcije, su potpuno prirodne i nisu simptomi preuranjenog porođaja. Materica raste, rasteže se i „trenira“ pre rođenja deteta.
Kako razlikovati lažne kontrakcije od početka prevremenih trudova?
Glavne razlike su u učestalosti, snazi i trajanju. To je ono na što treba obratiti pažnju.
Lažne kontrakcije
Lažne kontrakcije počinju u trećem trimestru. Oni se mogu osetiti kao opšta napetost materice. Kao da je stisnuta u kuglu ili kao da se beba okreće u vašem stomaku. Lažne kontrakcije su obično bezbolne i gotovo uvek traju duže od 1 sata. Iako sve žene imaju lažne kontrakcije, ne osećaju ih sve žene, naročito tokom prve trudnoće. Tako da ne morate da brinete ako ih ne osetite.
Preuranjene kontrakcije mogu početi u bilo koje vreme između 22. i 37. nedelje trudnoće. Mogu se nastaviti bez zaustavljanja, češće se pojavljuju, redovno se javljaju i izazivaju veliku nelagodnost.
Znaci preuranjenih kontrakcija, koje morate znati:
- grčevi iznad pubične kosti, slični menstrualnim;
- stiskanje ili bol u karlici, butinama ili preponama;
- tupa bol u leđima ili osećaj stiskanja u leđima;
- grčevi u crevima ili dijareja;
- pojačavanje vaginalnog iscedka;
- vodene tečnosti, ružičasti ili smeđi iscedak, ili krv iz vagine.
Ako nađete bilo koji od ovih simptoma ili osetite više od četiri kontrakcije u sat vremena, odmah se javite svom ginekologu. Od vas se može tražiti da dođete na pregled ili izmerite vreme kontrakcija. Možete da osetite kontrakcije (smanjivanje i opuštanje materice) ako lagano dodirnete stomak vrhovima prstiju.

Kako zaustaviti prevremene trudove
Ako imate prevremeni trudove, vaš lekar će vam reći kako da ih zaustavite. Verovatno će ponuditi odmor. Ako se kontrakcije nastave, možete biti hospitalizirani tako da lekar može pratiti vaše stanje.
Evo nekoliko saveta koji će pomoći da se spreče preuranjeni trudovi
- Ako ste žedni, popijte čašu vode svaka dva sata kako biste izbegli dehidraciju, koja može povećati osetljivost materice. Ako niste žedni, onda ne treba silom piti vodu. Kod prisustva edema režim pijenja je ograničen.
- Dobro jedite da dobijete 11,5–16 kilograma tokom trudnoće.
- Nakon odlaska u toalet uvek se brisati od napred prema natrag kako ne biste preneli infekciju.
- Oko sat vremena dnevno, sedite i podignite noge. Nemojte da dižete teške terete.
- Ako se bavite fizičkim radom i imate kontrakcije koje ne prestaju, zaustavite se i odmorite se.
- Pokušajte da izbegnete stres.
Prevremeni porođaj je stresna perspektiva, ali većina žena oseća samo lažne bolove koji su potpuno bezbedni. Poslušajte sebe i obavezno se obratite svom lekaru ako se desi nešto neobično!
Lekovi koji mogu odložiti početak porođaja uključuju sledeće:
- Magnezijum sulfat: Ovaj lek se često daje intravenozno da bi se zaustavilo prevremeno porođaj, posebno ako je period trudnoće kraći od 32 nedelje. Magnezijum sulfat će takođe značajno smanjiti rizik od intracerebralnog krvarenja i problema sa razvojem mozga novorođenčadi, kao što je cerebralna paraliza. Međutim, previsoka doza može negativno uticati na broj otkucaja srca i brzinu disanja kod žene.
- Blokatori kalcijumskih kanala: Ovi lekovi se obično koriste za lečenje visokog krvnog pritiska. Ponekad izazivaju glavobolje i nizak krvni pritisak kod žena.
- Prostaglandinski inhibitori: Ovi lekovi mogu privremeno smanjiti količinu amnionske tečnosti. Ne koriste se nakon 32. nedelje trudnoće, jer mogu izazvati srčane probleme u fetusu.
Uzrok preuranjenog porođaja nije dobro definisan, a porođaj koji se dogodi pre 37. nedelje trudnoće se smatra preuranjenim porođajem.