Trudnoća može izazvati mnoga osećanja. Neke trudnice mogu iskusiti promene raspoloženja u trudnoći, kao i druga nova, intenzivna osećanja. Ne postoji pravi ili pogrešan način da se osećate. Ali evo nekoliko saveta za navigaciju kroz te velike promene raspoloženja u trudnoći.
Dobra vest je da ne postoji takva stvar kao što je “loša” emocija – emocije su deo života i definitivno deo trudnoće! Dozvoljeno Vam je da osetite sva osećanja dok prolazite kroz svoje putovanje. A ako tražite malo više uvida u to zašto možda sve osećate tako intenzivno, evo vodiča za promene raspoloženja u trudnoći, zašto se one dešavaju i kako da se izborite.
Promene raspoloženja u trudnoći i hormoni u trudnoći
Hormonske promene igraju ogromnu ulogu u Vašem raspoloženju tokom i nakon trudnoće. Sve trudnice su različite, ali kod nekih emocionalne promene mogu biti ekstremne.
Jednom kada se oplođeno jaje implantira u Vašu matericu, placenta u razvoju počinje da luči hormone koji su neophodni za rast vaše bebe. To uključuje humani horionski gonadotropin (hCG), progesteron i estrogen.
Ovu hormonsku kupku, koja je tako korisna za bebu, ponekad je veoma teško da uzmete. HCG, na primer, može izazvati jutarnju mučninu. Estrogen, s druge strane, može proizvesti osećaj blagostanja. Takođe može izazvati:
- Intenzivne emocije
- Ekstremne promene raspoloženja (visoke i niske)
- Anksioznost
- Depresija
- Razdražljivost
Možda ćete osećati emocije slične onima koje ste iskusili pre trudnoće, ali na povišenom nivou. Tužna reklama bi vas sada mogla ostaviti da jecate; manja greška na poslu mogla bi vam pokvariti ceo dan.
Traženje pomoći
Svi emocionalni usponi i padovi su normalni i za neke trudnice mogu biti deo puta trudnoće. Međutim, važno je proceniti kako se nosite i razgovarati sa lekarom po potrebi. U nekim slučajevima, poremećaji raspoloženja se mogu razviti tokom trudnoće. Ako se ne adresiraju, mogu se razviti u postporođajnu depresiju ili postporođajnu anksioznost.
Uobičajene emocije tokom trudnoće i kako se nositi
Evo nekih od najčešćih emocija koje trudnice doživljavaju, zajedno sa nekim sugestijama za kretanje kroz njih.
Blaženo srećna
Zašto se možda osećate ovako: Estrogen može da proizvede osećaj blagostanja. Opet, mnoge trudnice su zaista uzbuđene i srećne što su trudne. One koji već neko vreme pokušavaju da zatrudne mogu da osete posebno jake emocije sreće.
Kako se nositi: Samo pokušajte da uživate u tome i zapamtite ove trenutke kada se osećate više nego sjajno. Ako ste suprotno od srećnog, to je takođe sasvim normalno. Dozvolite sebi da budete iskreni prema svojim osećanjima. Neki načini da se izrazite uključuju vođenje dnevnika, razgovor sa drugim trudnicama ili traženje terapije.
Suzno i razdražljivo osećanje
Zašto se možda osećate ovako: Opet, možete kriviti hormone. Na primer, fluktuirajući nivoi estrogena i progesterona u Vašem krvotoku mogu Vas učiniti posebno neraspoloženim tokom prvog tromesečja.
Kako se nositi: Prvo objasnite svom sistemu podrške da doživljavate prilično teške emocije, a zatim se pobrinite za sebe. Redovno vežbanje i zdrava ishrana mogu pomoći u ublažavanju negativnih osećanja i podsticanju pozitivnih.
Dobro fizičko blagostanje je važno za emocionalno blagostanje. Preliminarni podaci takođe sugerišu da konzumiranje omega-3 masnih kiselina može poboljšati simptome raspoloženja. Konačno, ako imate istoriju depresije, obavestite lekara. Depresija se ne može samo ponoviti tokom trudnoće, već se može zadržati i pogoršati nakon porođaja.
Iznenađujuće seksualno
Zašto se možda osećate ovako: Ne zovu drugo tromesečje “fazom medenog meseca” uzalud. Tokom ove faze trudnoće, veličina Vašeg stomaka je najverovatnije još uvek pod kontrolom i neke promene na Vašem telu će vam možda biti privlačne.
Pored toga, povećanje zapremine krvi tokom trudnoće dovodi do većeg protoka krvi svuda. To može učiniti seksualne senzacije prijatnijim i intenzivnijim. Vaše bradavice i genitalije su osetljivije, pa ćete se možda osećati više seksualno. Pored toga, kontrakcije materice tokom orgazma su intenzivnije kada ste trudni.
Kako da se nosite sa tim: Sve dok Vam je prenatalni akušer odobrio seksualnu aktivnost, samo napred i oslonite se na svoja seksi osećanja. Bilo da ste u partnerstvu ili solo, seks i orgazam mogu biti dodatno zadovoljavajući. Ali čak i sa potencijalom za zadovoljavanje seksa, zapamtite da mnoge trudnice prijavljuju smanjenu seksualnu želju u nekom trenutku tokom trudnoće, i to je takođe u redu.
Umorni i magloviti
Zašto se možda osećate ovako: U tandemu sa progesteronom, nivoi hCG-a mogu biti iza strašne iscrpljenosti i jutarnje mučnine koju mnoge trudnice doživljavaju u prvom tromesečju. Umor, iako normalan, takođe može učiniti da se osećate malo maglovitije nego inače. Možda ćete primetiti da gubite telefon ili zaboravljate detalje koje inače ne biste.
Kako se nositi: Možda će Vam biti od pomoći da zapišete svoje misli i obaveze. Takođe, pomerite svoje telo, čak i ako vam se ne sviđa. Da biste poboljšali svoju energiju i raspoloženje, vežbajte. Kažem svojim trudnicama da će se plivanjem osećati mnogo bolje. Ali bazen nije jedino mesto za vežbanje za podizanje raspoloženja i energije. Jednostavna šetnja oko bloka može biti jednako korisna (i mnogo praktičnija). Ako ste izuzetno iscrpljeni i mentalno tromi, podelite to sa lekarima. Oni mogu da urade testove kako bi isključili stanja kao što su anemija (uzrokovana premalim brojem crvenih krvnih zrnaca) ili hipotireoza (tiroidna žlezda koja slabo funkcioniše).
Depresija tokom trudnoće
Drugi emocionalni izazovi koje možete iskusiti tokom trudnoće su osećaj depresije ili anksioznosti. Decenijama se smatralo da je trudnoća period emocionalnog blagostanja. Međutim, studije su sugerisale da trudnoća predstavlja rizik od ponovnog pojavljivanja depresije kod trudnica sa prethodnim istorijama teške depresije.
Dok se procenjuje da 10% do 20% trudnica pokazuje simptome velike depresije tokom trudnoće, neki pogrešno veruju da su njihova osećanja rezultat normalnih hormonalnih promena i ne konsultuju se sa lekarom. Ali kada se ne leče, poremećaji mentalnog zdravlja tokom trudnoće mogu biti opasni i za trudnicu i za bebu.Nelečena perinatalna depresija povezana je sa poremećajima upotrebe supstanci kod trudnice, smanjenim nivoom ishrane, prevremenim porođajem, malom porođajnom težinom, pa čak i kasnijim kognitivnim, emocionalnim i razvojnim problemima deteta.
Ako imate bilo koji od sledećih simptoma dve nedelje ili duže, odmah razgovarajte o njima sa lekarom:
- Promena navika u ishrani
- Poteškoće u koncentraciji
- Osećaj krivice ili bezvrednosti
- Intenzivna tuga ili anksioznost
- Gubitak interesovanja za omiljene aktivnosti
- Ponavljajuće misli o smrti, samoubistvu ili beznađu
- Spavanje premalo ili previše
Opcije lečenja uključuju grupe podrške, kognitivnu bihejvioralnu terapiju, svetlosnu terapiju i antidepresive bezbedne za trudnoću.
Da li je normalno da se osećate ljutito tokom trudnoće?
Neke trudnice doživljavaju razdražljivost i bes tokom trudnoće. Hormonske promene su jedan od razloga za ove promene raspoloženja. Pored toga, kada se ne osećate dobro, vaša sposobnost da ostanete mirni se smanjuje. Kao rezultat toga, umor od trudnoće i fizička nelagodnost uveliko doprinose gnevu u trudnoći.
Iako su povremena osećanja frustracije normalna, nemojte ignorisati bes ako je čest ili ometa Vašu sposobnost da se nosite sa svakodnevnim životom. Takođe, ako je Vaš bes ukorenjen u ogorčenosti (tj. ljuti ste zbog trudnoće), neophodno je dobiti terapiju pre nego što beba stigne. U suprotnom, rano povezivanje između Vas i Vašeg deteta može negativno uticati.
Kako se nositi sa promenama raspoloženja tokom trudnoće
Promene raspoloženja mogu biti neizbežan deo trudnoće, ali ih možete učiniti lakšim za upravljanje. Evo nekoliko saveta.
Budite strpljivi prema sebi
Zapamtite da niste sami u svom iskustvu, a hormoni su u velikoj meri krivi za emocije trudnoće. Dozvolite sebi da plačete, pravite pauze ili radite sve što je potrebno da biste se osećali bolje. Usponi i padovi će proći s vremenom.
Budite iskreni o tome kako se osećate
Otvoreno razgovarajte sa svojim prijateljima, partnerom i drugim članovima porodice o svojim emocijama. To bi moglo da Vam pomogne da se osećate manje usamljeno i da im pomogne da imaju više razumevanja. Takođe, ako izgubite živce ili počnete da plačete neočekivano, neka vaš partner i Vaša deca znaju da nisu oni krivi. Unapred se izvinite za te trenutne periode razdražljivosti.
Okružite se ljudima koji Vas podržavaju
Trudnoća može biti izazovna na mnogo nivoa, a okružite se pozitivnim ljudima koji Vas podržavaju i koji Vas ohrabruju mogu učiniti čuda za Vaše raspoloženje. Razmislite da povedete nekoga sa sobom na prenatalne sastanke, dok kupujete odeću za trudnice i još mnogo toga.
Spustite knjige o trudnoći zasnovane na strahu
Naravno, želite da imate zdravu trudnoću i donosite informisane odluke o prenatalnoj nezi, ishrani i Vašem predstojećem porođaju. Potražite knjige o trudnoći koje Vam pomažu da se osećate obrazovano i osnaženo i izbegavajte one koje izazivaju brigu ili anksioznost. Pitajte svog lekara za preporuke.
Dajte prioritet spavanju
U prvom tromesečju verovatno ćete biti umorni bez obzira koliko spavate. Tokom trećeg tromesečja, možda ćete se boriti da se osećate udobno, što takođe može izazvati nedostatak sna. Ali potreban Vam je san da biste napredovali. Umor je jednosmerni put ka ozbiljnijim promenama raspoloženja u trudnoći. Dajte prioritet hvatanju zzz-a kroz dremke, ranije odlaska na spavanje i druge strategije.
Idite na kurs porođaja
Normalno je da se plašite dana porođaja ali što više znate i što više osećate podrške, manje ćete biti anksiozni. Pohađanje časova obrazovanja o porođaju može pomoći u smanjenju te anksioznosti. Takođe razmislite o angažovanju doule ili osobe za pomoć u porođaju.
Povežite se sa drugim budućim mamama
Razgovor sa drugima o Vašim promenama raspoloženja može Vam pomoći da se osećate bolje. Potražite forume i grupe društvenih medija za buduće mame takođe možete upoznati druge trudnice kroz časove obrazovanja o porođaju .
Probajte jogu ili meditaciju
Yoga i meditacija mogu smanjiti anksioznost i povećati osećaj blagostanja. Postoji mnogo besplatnih aplikacija za meditaciju na mreži. Ako odlučite da idete na čas joge, uverite se da je prikladan za trudnice.
Obratite se profesionalcu
Savetnici i terapeuti pomažu ljudima da se nose sa velikim životnim promenama, a trudnoća i porođaj, bilo da je to Vaše prvo ili peto dete, uvek su velika životna promena. Ne oklevajte da se obratite profesionalcu ako Vam je potrebna dodatna podrška. Vaš lekar Vas takođe može uputiti u pravom smeru.