Razvoj Imunog Sistema Kod Beba i Dece

Razvoj imunog sistema kod beba i dece

Sadržaj

Kada deca dođu na svet, njihov imuni sistem još uvek nije potpuno zreo. Kako se razvija imuni sistem dece?

Razvoj imunog sistema kod beba i dece

Svaka beba se rađa sa urođenim (nespecifičnim) imunitetom, koji predstavlja opštu zaštitu. Stečeni (specifični) imuni sistem se razvija tokom detinjstva. Prvih 1000 dana života (računajući od začeća) su presudni u ovom procesu, jer se razvojem  mikrobiote creva postavlja temelj za imunološku funkciju i zdravlje u kasnijem životu.

Sve počinje još u stomaku!

Naravno, bebama je u početku potrebna mala pomoć oko imuniteta, a majke su tu da deci prenesu svoju imunolšku odbranu, poznatu i kao pasivni imunitet. Ovo počinje dok je beba još uvek u stomaku, gde putem placente majka prenosi antitela na svoje nerođeno dete. Zatim, tokom vaginalnog porođaja, novorođenče dolazi u kontakt sa bakterijama iz porođajnog kanala majke. Majčino mleko takođe pruža početnu zalihu antitela prisutnih u majčinom okruženju. Ovaj pasivni imunitet nudi osnovu za dečiju sopstvenu visoko efikasnu odbrambenu mrežu koja će ih pratiti celog života.

Uloga crevnog sistema u imunitetu 

Mikrobiota creva trenira imuni sistem i igra ključnu ulogu u stvaranju normalnih mehanizama imunološke odbrane.Crevna flora, uključujući bakterije kao što su laktobacili i bifidobakterije, počinje da se razvija tokom rođenja i nedugo zatim. Tokom vaginalnog porođaja, prolaskom kroz porođajni kanal, novorođenče dolazi u kontakt sa velikim brojem bakterija. One odmah počinju da kolonizuju novorođenče, pružajući dobru osnovu crevnoj flori i razvoju bebinog imuno sistema.

Razvoj imunog sistema kod beba i dece

 

Međutim, prilikom carskog reza taj put je izbegnut i novorođenče biva kolonizovano bakterijama vezanim za kožu i bolničko okruženje, što može dovesti do promene u crevnoj flori bebe. U tom slučaju, suplementacija BioGaia kapima može pomoći u održavanju odgovarajućeg sastava i koncentracije korisnih bakterija u njihovoj crevnoj mikrobioti.

BioGaia Protectis kapi sa vitaminom D

BioGaia ProTectis probiotske kapi sa vitaminom D3 sadrže  kombinaciju patentiranog probiotskog soja Lactobacillus reuteri Protectis i vitamina D3 kao efikasnu kombinaciju za jačanje imuniteta i obnovu crevne mikrobiote, što je dokazano kliničkim studijama.

BioGaia Protectis kapi su pogodnene ne samo za bebe, već i za stariju decu i to u istoj dozi od 5 kapi dnevno. Kada dođe vreme polaska u vrtić, praktično je nemoguće izbeći kontakt sa virusima i štetnim bakterijama usled čega se javljaju dijareja, manje stomačne tegobe, temperature, curenje nosa… Sve su to veoma neprijatne pojave za jedno dete, koje ne može da učestvuje u svojim uobičajenim dnevnim aktivnostima.

Dokazano je da BioGaia Protectis probiotici značajno smanjuju učestalost temperature i crevnih infekcija. Deca koja su preventivno uzimala BioGaia Protectis znatno su ređe išla kod pedijatra i koristila manje antibiotika.

PROMO ČLANAK

Podeli ovaj članak sa prijateljima

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Skype
Email
Oktal - Multimam Jan24 Side
Dynamic.rs
Dynamic.rs
Dynamic.rs
Najnoviji članci

Sve o carskom rezu – Priprema, operacija i oporavak

Neredovne menstruacije posle porođaja – Kada otići kod lekara

Kako roditelji dece urednog razvoja mogu da podrže roditelje dece sa posebnim potrebama

Šta određuje uspeh trudnoće posle 40. i kakav je uspeh IVF-a

Preporučujemo vam...

Roditelji dece urednog razvoja za roditelje dece sa posebnim potrebama mogu činiti veliku podršku. Podrška zajednice, prijatelja i drugih roditelja može veoma da im znači. Podrška za roditelje dece sa...

Zašto se javlja povodljivost kod deteta? Kod neke dece već od malih nogu možemo uočiti povodljivost. Roditelji su zabrinuti, posebno pred pubertet, pitaju se kako da se nose sa tim...

Smišljanje priča je jedan od najboljih načina da podstaknete detetovu maštu, mišljenje i govorno-jezički razvoj. Priče imaju fantastičnu moć da privuku dečju pažnju. Priče mogu biti dobra ideja u svim...

Neintegrisani primitivni refleksi mogu da utiču na sposobnost deteta da razvije fine motoričke veštine, koordinaciju, ravnotežu, kao i sposobnost koncentracije i učenja. Primitivni refleksi su osnovne reakcije koje se javljaju...