Toplotni Udar i Dete, Kako Prepoznati i Kada kod Lekara?

Toplotni Udar i Dete, Kako Prepoznati i Kada kod Lekara

Sadržaj

Toplotni udar kod dece je hitno stanje izazvano izlaganjem organizma visokim temperaturama. Sličan je sunčanici ali opasniji!

Toplotni udar kod dece, šta  raditi u toj situaciji?

Sličan je sunčanici ali  ne mora nastati kao posledica direktnog izlaganja suncu. Toplotni udar nastaje kao rezultat naglog, prekomernog povećanja telesne temperature i nemogućnosti organizma da temperaturu održi u normalnim granicama.

šta  raditi u toj situaciji

Zašto dolazi do toplotnog udara?

To se obično dešava kad je visoka vlažnost vazduha koja onemogućava  znojenje.  Temperatura tela može brzo da skoči i da izazove  oštećenje mozga i drugih vitalnih organa.  Kod toplotnog udara, nastaje slom sistema cirkulacije. Dok se kod sunčanice telo znoji, odbrana od pregrejavanja postoji, kada organizam doživi toplotni udar, znojenje, a time i hlađenje organizma prestaje, telo više nije u mogućnosti da kontroliše svoju temperature. Ovo stanje je opasnije od sunčanice, i može biti i fatalno ukoliko pojedini organi otkažu.

Često  pogađa vozače i putnike koji se nalaze u vrelom vozilu, kada nema klime, pa se stvara efekat staklenika. U ovim slučajevima deca su najugroženija,  jer se brže i lakše pregreju od odraslih.

Koji su simptomi toplotnog udara 

Manifestacije toplotnog udara najčešće podsećaju na virusnu infekciju. Mališani menjaju raspoloženje, postaju razdražljivi i plačljivi. Žale se na pospanost, iscprljenost i nedostatak snage. Kod većine dece javlja se i mučnina sa povraćanjem. Dete je rumeno u licu, ruke i noge su isprva vrele i znojave, a potom budu  hladne. Osobu koja je doživela toplotni udar treba preneti u hladovinu i raskomotiti je. Na glavu treba staviti komadiće leda umotane u platno ili  hladne obloge.

Kada se treba obratiti lekaru ?

  • Ako temperatura tela ne pada i pored rashlađivanja, davanja tečnostii lekova
  • Ako dete izgubi svest, a ne povrati se brzo posle postavljanja u ležeći položaj
  • Ako je dete konfuzno, pospano i slabo komunicira s okolinom
  • Ako uporno povraća i sve je nemoćnije

Kako se sačuvati od toplotnog udara?

Najbitnije je zaštititi glavu. Neka dete nosi kačkete ili šešire sa obodom. Odeća mora odgovarati klimatskim uslovima, prirodnih tkanina i svetlijih boja. Zbog visokih temperatura organizam gubi vodu, pa je važno uzimati što više tečnosti. Ishrana takođe mora biti uravnotežena i lagana, bogata vitaminima i mineralima.

avatar
Dugogodišnji šef Neonatološkog odeljenja u Bolnici za ginekologiju i akušerstvo KBC „Zvezdara“. Član je Republičke komisije za podršku dojenja, porodične i razvojne nege novorođenčeta.

Podeli ovaj članak sa prijateljima

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Skype
Email
Oktal - Multimam Jan24 Side
Esensa Propomint
Gasimenti
Esensa DevitinD3k1
Femibion
Femibion 1 i 2
Femibion
Femibion 1 i 2
Femibion 2
Dynamic.rs
Dynamic.rs
Dynamic.rs
Najnoviji članci

Povećan holesterol u trudnoći – 3 strategije za zdrav nivo holesterola

Snovi u trudnoći – 10 uobičajenih snova i šta oni znače

Pucanje međice na porođaju – 4 vrste vaginalnih rascepa

Šta očekivati od vaših kovrdža tokom trudnoće

Sisanje palca – kako odvići dete?

Preporučujemo vam...

Mnoge roditelje brine sisanje palca ali i duža upotreba cucle varalice. Međutim,  sisanje cucle, kao i sisanje palca su deo razvoja i neizbežna stavka kod mnogih mališana. Kako da razumemo...

Propomint sprejevi za grlo za decu i odrasle je tu, da budete bez bola u grlu na prirodan način. Propolis je jednostavno prirodno rešenje koje pomaže u prevenciji ali i...

Veliki kašalj, hripavac ili magareći kašalj, pertusis ili „bolest 100 dana“ je veoma zarazna bolest. Ovu opasnu bolest uzrokuje bakterija Bordettela pertusis (BP). Veliki kašalj ili pertusis može da izazove...

Razvoj šestogodišnjaka je specifičan a svet šestogodišnjka dobija nove obrise i značenja. Ovo je period kada se veoma mnogo toga menja u dečijem razvoju. Menja se način, kako razmišljaju i...