Kako prepoznati sunčanicu kod dece? 5 koraka koje treba preduzeti

Kako prepoznati sunčanicu kod dece

Kako prepoznati sunčanicu? Mada su za mnoge sunčanica i toplotni udar isto, to su dva  različita stanja; kod male dece mogu biti izuzetno opasna. Sunčanica i toplotni udar, kao i jače opekotine od sunca praćeni su istim simptomima kao da je reč o infekciji: visoka temperatura, povraćanje, glavobolja, slabost, opšte loše stanje.

Šta je sunčanica 

Sunčanica je burna reakcija celog organizma na prekomerno izlaganje suncu. Do nje može brzo da dođe, naročito ako je dete aktivno na suncu, ali je češća takozvana kasna sunčanica, koja se dešava nekoliko sati posle boravka na vrućini – pred spavanje, ili tokom prvog sna. Duže izlaganje glave suncu dovodi do sunčanice, posebno kada je potiljak direktno na visokoj temperaturi i pod uticajem sunčeve toplote. Svako telo se hladi preko kardiovaskularnog sistema i znojenja. Ako previše izlažemo glavu na suncu, temperatura u njoj se znatno povećava. Telo nastoji da rashladi mozak tako što više hladne krvi upućuje u glavu. Zato dolazi do širenja krvnih sudova mozga i do naglog povaćanja njegove zapremine.

Kako prepoznati sunčanicu kod dece

Kako da prepoznate sunčanicu kod dece? 

Rana reakcija je veoma burna: dete odjednom postane malaksalo, oseća vrtoglavicu i mučninu, neretko povraća i postaje pospano; glavobolja je skoro uvek prisutna. Dete je orošeno znojem, ruke i noge su prvo tople, a ako se ne skloni sa sunca, postaju hladne i drhtave. Telesna temperatura može da bude normalna, ali je obično povišena. Što je dete manje, simptomi su izraženiji, a opasnost od komplikacija veća. Može da dođe i do gubitka svesti, što se češće dešava kod adolescenata. Kod “kasne” sunčanice, simptomi sporije nastupaju, manje su izraženi, ali duže traju. Deca su vruća, zajapurena – iako nisu na suncu. Veoma su razdražljiva– plaču, na izgled bez razloga, a veća deca obično imaju mučninu (ponekad i povraćaju), promenljivog su raspoloženja i imaju nesanicu. Telesna temperatura je, po pravilu, povišena.

Kada se treba obratiti lekaru?

– Ako telesna temperatura ne pada i pored rashlađivanja i lekova. Tada se, verovatno, ne radi samo o sunčanici, već je dete na početku neke druge bolesti. Obično se radi o početku crevnih infekcija, ili upale disajnih organa. U tom slučaju se brzo javljaju i drugi simptomi bolesti, pa treba konsultovati lekara, koji će da postavi pravu dijagnozu.

Kako prepoznati sunčanicu kod dece

– Ako dete izgubi svest i ne povrati se brzo posle postavljanja u ležeći položaj. Gubitak svesti je obično rezultat prolaznog pada pritiska i nedovoljnog dotoka krvi u mozak. Ovo je bezazlen simptom  i gotovo trenutno prolazi kada dete legne i podignu mu se noge, kako bi se mozgu obezbedilo dovoljno krvi. Međutim, ako je dete potom konfuzno, pospano i slabo komunicira sa okolinom, treba se javiti lekaru, najbolje pedijatru.

– Ako dete uporno povraća i sve je nemoćnije. Tada se radi o veoma teškom obliku sunčanice, pa je neophodan pregled lekara. On će utvrditi da li se radi samo o sunčanici, ili je u pitanju  početak neke druge bolesti (na primer, infekcije letnjim virusima ili bakterijama).

Šta uraditi ako dete ima sunčanicu?

  • Sklonite dete sa sunca. Ako je moguće, otići u klimatizovanu prostoriju, ili bar u zamračenu i dobro provetrenu sobu.
  • Istuširajte dete mlakom vodom i ostavite da se osuši bez brisanja.
  • Dajte mu da pije tečnost – rashlađen bezalkoholni napitak (čaj, sok ili   obična voda). Tečnost ne treba davati odjednom, u velikoj količini, već češće po manje, naročito ako je dete povratilo.
  • Dajte mu lek

Ako je telesna temperatura i dalje visoka, detetu  treba dati neki od lekova za obaranje temperature (antipiretik). Najbolje je staviti čepić (paracetamol) u guzu, jer je efekat brži, a izbegava se i mogućnost povraćanja. Naravno da nije pogrešno dati ni lek u sirupu (ibuprofen ili paracetamol).

  • Treba mu odmor Narednih nekoliko sati dete treba da se odmara, najbolje  bi bilo da odspava.  Naravno, tokom sna treba kontrolisati telesnu temperaturu, pa u slučaju novih skokova – ponoviti terapiju lekom protiv visoke temperature. Već posle četiri sata od prethodne doze, može se ponoviti davanje leka. A ako je prošlo manje vremena, ponoviti tuširanje mlakom vodom.

Kako prepoznati sunčanicu kod dece

Da li se “kasna” sunčanica lakše podnosi?

Kada se sunčanica ispolji nekoliko sati posle izlaganja suncu, lečenje je jednostavnije. Prvo treba rashladiti dete i dati mu antipiretik, a onda ga ponuditi vodom. Veća deca obično ne mogu brzo da se uspavaju… Sledećeg dana dete ne treba da bude na suncu. Preporučuje se odmor u hladovini, uz dosta tečnosti.

Dugogodišnji šef Neonatološkog odeljenja u Bolnici za ginekologiju i akušerstvo KBC „Zvezdara“. Član je Republičke komisije za podršku dojenja, porodične i razvojne nege novorođenčeta.
Preporučujemo vam...
Kako čitati knjige malom detetu
3 faze kako čitati knjige malom detetu
Kako čitati knjige malom detetu? Knjiga je važna za razvoj dece, ali neki mališani ih odbijaju. Kako dobiti interesovanje, fokus kod deteta i ljubav ka knjizi? Knjige su jedan prozorčić u čarobni svet i svako dete bi trebalo da dobije mogućnost da ’’gleda kroz taj prozorčić’’. Knjige pomažu u stimulaciji…
Virusna upala grla kod dece
Virusna upala grla kod dece – Simptomi, dijagnoza, terapija
Virusna upala grla kod dece je najčešći razlog  zbog kog roditelji dovode decu na pregled. Koji su simptomi virusne upale grla i kao se leči virusna upala grla? Medicinski naziv za upalu sluznice ždrela je faringitis  a krajnika-tonzilitis. Smatra se da je u 70% slučajeva tonzilofaringitis izazvan virusima. U tim slučajevima je…
Fotografi za trudnice Srbije u 2023. godini
Fotografi za trudnice Srbije u 2023. godini, darivanje koje je vaš portal Trudnoća i zdravlje organizovao, je završeno. Pogledajte sjajne fotoslajdere sa fotografisanja koje su nam podarili vrhunski fotografi, majstori fotografije koji svoju profesiju rade sa puno ljubavi. Fotografisanje trudnica u 9 gradova Fotografisanje u gradovima: Beograd, Novi Sad, Subotica,…