Povraćanje i dijareja kod bebe i malog deteta su dva najčešća znaka poremećenog „rada“ sistema za varenje kod dece. Koja terapija se primenjuje?
Povraćanje i dijareja kod bebe i malog deteta čest problem?
Oni se kod dece najmlađih uzrasta javljaju u sklopu skoro svakog gastrointestinalnog oboljenja. Do povraćanja dolazi zbog naglog spuštanja dijafragme i „zatezanja“ mišića trbušnog zida koji želudačni sadržaj „vraćaju“ nazad u jednjak, a odatle u usnu duplju i, na kraju – u spoljašnju sredinu.
Zašto beba ili dete povraćaju?
Obično predstavlja manifestaciju neke akutne infektivne bolesti, pre svega digestivnog sistema (gastroenteritis), koja je prolaznog karaktera i ne zahteva nikakvo dodatno ispitivanje, osim u slučajevima kada je veoma intenzivno, zbog čega može da dovede do akutne dehidracije. Povraćanje se takođe javlja i u slučaju opstrukcije (postojanja prepreke) u digestivnom traktu, ali mogu da ga izazovu i oboljenja gušterače (pankreasa), jetre i žučnih puteva. Povraćanje se, pored toga, često javlja i u sastavu metaboličkih poremećaja, kao i bolesti metabolizma, koje su, međutim, izuzetno retke.
Koja terapija se primenjuje u slučaju povraćanja?
Terapijski pristup u slučaju povraćanja podrazumeva pre svega obustavljanje unosa tečnosti i hrane u toku 2-3 sata od poslednjeg povraćanja, nakon čega se započinje sa postepenim unosom najpre tečnosti (rastvora za oralnu rehidraciju, čaja, slanih supica), a zatim, ako dete toleriše unos iste, i uvođenjem hrane (bareni krompir, šargarepa, pirinač, kompot od jabuke, banana i sl.).
Dijareja, proliv kod malog deteta je čest problem?
U istoj grupi znakova sa sličnim uzrocima, učestalošću i ishodom rame uz rame s povraćanjem, u dečjoj populaciji, nalazi se i proliv (dijareja).
Proliv predstavlja prekomerni gubitak tečnostii elektrolita (minerala) putem stolice, pa treba da znate da nije broj stolica ključan element na osnovu koga će se stolica deteta proglasiti prolivastom, već njena količina i konzistencija (retka). U osnovi nastanka proliva zapravo stoji poremećaj „upijanja“ (apsorpcije) vode i minerala kroz sluznicu gastrointestinalnog trakta.
Proliv se u dece najmlađih uzrasta daleko najčešće javlja u sklopu akutnih infektivnih bolesti creva (enterokolitisi), a mnogo ređe je manifestacija hroničnih bolesti i poremećaja sistema za varenje (alergija na izvesne namirnice, glutenska enteropatija, hronične zapaljenske bolesti creva).
Koja je savremena terapija dijareje u sklopu akutnih enterokolitisa?
Savremena terapija dijareje u sklopu akutnih enterokolitisa, u slučaju dobrog opšteg stanja deteta, podrazumeva samo primenu nekog od probiotskih preparata. Primena antibiotika, koji su se nekada davali u sklopu medikamentoznog tretmana ovih stanja, više se ne preporučuje.