Probiotici – Za bebe i decu

Probiotici

Sadržaj

Probiotici se definišu kao živi mikroorganizmi koji primenjeni u adekvatnoj količini pokazuju povoljne efekta na zdravlje domaćina.

Šta su probiotici?

Bakterije sa probiotskom aktivnošću su uglavnom, ali ne i obavezno, sastavni deo intestinalne mikrobiote, a najčešće korišćeni sojevi pripadaju vrstama iz rodova Lactobacillus i Bifidobacterium.  Kao sastojak suplementa se veoma često može naći i jedna vrsta kvasca koja se takođe ubraja u probiotike, Saccharomyces boulardii.

Probiotici u ishrani dece

Izvor probiotskih mikroorganizmi u svakodnevnoj ishrani su i namirnicama dobijenim postupkom fermentacije kao što su jogurt, pavlaka, kiseli kupus, i određeni mesni proizvodi.

Probiotici

Koji je mehanizam dejstva probiotika?

Mehanizam dejstva probiotskih bakterija se zasniva na vraćanju balansa u intestinalnoj mikrobioti. Disbalans u intestinalnoj mikrobioti može dovesti do različitih oboljenja, kako oboljenja gastrointestinalnog trakta tako i do određenih metaboličkih oboljenja.

Primena određenih probiotskih bakterija ispoljava povoljan efekat na zdravlje ljudi interagujući sa mikroorganizmima na mestu delovanja, odnosno antagonizovanjem dejstva patogenih bakterija, ojačavanjem intestinalne mukozne barijere i uticajem na imunski sistem domaćina (stumalacijom specifičnog i nespecifičnog imunskog dgovora).

Kada se preporučuje suplementacija probioticima?

Suplementacija određenim sojevima probiotskih bakterija se najčešće preporučuju u pedijatrijskoj populacije u cilju:

  • smanjenja kolika i regurgitacije kod novorođenčadi koja su posledica nedovoljno zrele crevne mikrobiote (Lactobacillus reuteri)
  • prevencije i tretiranja infektivnih dijareja (Lactobacillus rhamnosus GG, Saccharomyces boulardii)
  • prevencije dijareja izazvanih primenom antibiotika (Lactobacillus rhamnosus GG, Saccharomyces boulardii)
  • jačanje prirodnih odbrambenih sposbnosti organizma (određene Lactobacillus i Bifidobacterium vrste).

Probiotici

Da li su probiotici bezbedni?

Što se tiče bezbednosti, probiotici koji se koriste u dodacima ishrani su bezbedni. Primena probiotika je kontraindikovana samo kod imunokompromitovane dece. Sa uvodjenjem nemlečne hrane, deca treba da imaju raznovrsnu i adekvatnu ishranu.

Probiotici

Kada su detetu neophodni suplementi?

Kako zbog načina ishrane i ostalih subjektivnih i objektivnih razloga (zdravstvenog stanja, naprimer), nije uvek moguće da se samo hranom unesu svi neophodni nutrijenti u odgovarajućim količinama, tada je upotreba dijeteskih suplemenata opravdana. Mnoga deca odbijaju kiselomlečne proizvode i piju samo mleko,  i tada su im dodatci ishrani u obliku probiotika dragoceni.

Probiotici

Kiselomlečni proizvodi u ishrani dece 2-7 godina

Da bi se normalno razvijalo, dete od druge do sedme godine života treba dnevno da unese u organizam oko pola litra mleka i mlečnih proizvoda (kiselo mleko, jogurt, pavlaka, sir).

avatar
Radi na katedri za ishranu i hemiju hrane Univerziteta u Beogradu – Farmaceutski fakultet. Autor ili koautor više stručnih i naučnih radova u domaćim i stranim časopisima.

Podeli ovaj članak sa prijateljima

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Skype
Email
Oktal - Multimam Jan24 Side
Dynamic.rs
Dynamic.rs
Dynamic.rs
Najnoviji članci

Šta određuje uspeh trudnoće posle 40. i kakav je uspeh IVF-a

Zašto se javlja povodljivost kod deteta?

Trudnoća posle 40. godine i kako se pripremiti

Kako smišljanje priča sa decom podstiče razvoj – Ideje za priče

Neintegrisani primitivni refleksi i razvoj bebe

Preporučujemo vam...

Multivitamini za decu su svakako dobri, ali saznaćete i zašto su nedovoljni. Šta je još potrebno za jačanje imuniteta dece. Ovo je Vaš vodič za jačanje imuniteta za decu i...

Vitamin D u zimskom periodu je najpotrebniji. Potreban je uvek i svima, bebama, deci, trudnicama, dojiljama mamama i tatama… U zimskoj sezoni postoji veći rizik od nedostatka vitamina D....

Često kupujemo preparat za imunitet deteta, u želji da ga osnažimo. Kako razlikovati preparate i koje kriterijume imati kada kupujemo preparat za imunitet? Kada kupujemo preparat za imunitet deteta? Kupujemo...

Zbog intezivnog rasta i razvoja male dece postoji povećana potreba za gvožđem. Kada se primenjuje suplementacija gvožđem kod male dece? U periodu od 6-24 meseca odojčad i mala deca postaju...