Kada i kako se u ishranu bebe uvode meso i riba? Koje meso se prvo uvodi u ishranu i na koji način pripremljeno? Meso je izuzetno važna i nezamenljiva namirnica u ishrani bebe jer je bogat izvor proteina, B vitamina, gvožđa i cinka…
Kada i kako se u ishranu bebe uvode meso i riba?
Uvođenje mesa u ishranu bebe treba početi:
- kod beba koja su na prirodnoj ishrani sa navršenih/punih 6 meseci života (ali odojče već u 5. mesecu treba da ga proba /1-2 kašičice 3-4 dana, jednu po jednu vrstu mesa/)
- kod one koja su na adaptiranoj formuli ili na dohrani već u 5. mesecu (u količini koja se preporučuje za uzrast /od 15-30 gr dnevno u prvim mesecima davanja, a pred kraj prve godine 50 gr dnevno/)
Kako se uvodi meso u ishranu bebe – koje vrste mesa se prvo daju bebi?
Deci od navedenih uzrasta treba da se daju da probaju sve vrste mesa (pileće, ćureće, teleće, juneće, jagnjeće, prasetina), s tim što prasetinu i svinjsko meso u većim količinama treba davati tek od druge godine (zbog većeg sadržaja masti).
Važno : Uvođenje mesa u ishranu odojčeta počinje davanjem „supe“ u kojoj se ono kuvalo (za pripremu kašica od povrća), a zatim se daje i samo meso, pasirano. Meso se u početku odojčetu daje kuvano i pasirano, a pred kraj prve godine života proprženo, mleveno.
Kada se u ishranu bebe uvodi riba?
S njenim uvođenjem može da se krene oko osmog meseca života, i to pre svega „bele“ ribe (oslić, zubatac, škarpina, pastrmka, list, smuđ, deverika, štuka), koja sadrži manje masnoća od „plave ribe“ (sardela, sardina, tuna, bakalar, skuša, losos, haringa i šaran).
Za ribu je važno naglasiti da je ona najbolji izvor esencijalnih masnih kiselina, naročito iz grupe omega-3, kao i da sadrži malu količinu „loših“ masti od drugih vrsta mesa pa je i u kasnijem životu treba imati što češće na nedeljnom meniju (barem 2-3 puta).
Meso se odojčetu daje u sklopu „slanog“ obroka, u kombinaciji sa jednom ili više vrsta povrća, i ono se daje tri-četiri puta nedeljno (u alternaciji sa žumancetom/jedan dan: meso+povrće, drugi dan: žumance+povrće, treći dan: ponovo meso+povrće itd.).
Šta ne treba da bude u meniju malog deteta?
Iznutrice, viršle, suhomesnate proizvode, konzervirana mesa, paštete, kao i meso iz restorana „brze hrane“, pošto ono obično sadrži veliku količinu soli, različite konzervanse i aditive.
Kada je u pitanju ishrana za dete uzrasta 2-3 godine, po pitanju mesa, treba da se rukovodite sličnim preporukama koje važe i u periodu odojčeta i njegov dnevni unos može da bude nešto veći od onog koji se preporučuje odojčetu u poslednjem kvartalu prve godine.