Kada i kako se u ishranu bebe uvode meso i riba?

Kada i kako se u ishranu bebe uvode meso i riba

Sadržaj

Kada i kako se u ishranu bebe uvode meso i riba? Koje meso se prvo uvodi u ishranu i na koji način pripremljeno? Meso je izuzetno važna i nezamenljiva namirnica u ishrani bebe jer je bogat izvor proteina, B vitamina, gvožđa i cinka…

Kada i kako se u ishranu bebe uvode meso i riba?

Uvođenje mesa u ishranu bebe treba početi:

  • kod beba koja su na prirodnoj ishrani sa navršenih/punih 6 meseci života (ali odojče već u 5. mesecu treba da ga proba /1-2 kašičice 3-4 dana, jednu po jednu vrstu mesa/)
  • kod one koja su na adaptiranoj formuli ili na dohrani već u 5. mesecu (u količini koja se preporučuje za uzrast /od 15-30 gr dnevno u prvim mesecima davanja, a pred kraj prve godine 50 gr dnevno/)

Kada i kako se u ishranu bebe uvode meso i riba

Kako se uvodi meso u ishranu bebe – koje vrste mesa se prvo daju bebi?

Deci od navedenih uzrasta treba da se daju da probaju sve vrste mesa (pileće, ćureće, teleće, juneće, jagnjeće, prasetina), s tim što prasetinu i svinjsko meso u većim količinama treba davati tek od druge godine (zbog većeg sadržaja masti).

Važno : Uvođenje mesa u ishranu odojčeta počinje davanjem „supe“ u kojoj se ono kuvalo (za pripremu kašica od povrća), a zatim se daje i samo meso, pasirano. Meso se u početku odojčetu daje kuvano i pasirano, a pred kraj prve godine života proprženo, mleveno.

Kada i kako se u ishranu bebe uvode meso i riba

Kada se u ishranu bebe uvodi riba? 

S njenim uvođenjem može da se krene oko osmog meseca života, i to pre svega „bele“ ribe (oslić, zubatac, škarpina, pastrmka, list, smuđ, deverika, štuka), koja sadrži manje masnoća od „plave ribe“ (sardela, sardina, tuna, bakalar, skuša, losos, haringa i šaran).

Za ribu je važno naglasiti da je ona najbolji izvor esencijalnih masnih kiselina, naročito iz grupe omega-3, kao i da sadrži malu količinu „loših“ masti od drugih vrsta mesa pa je i u kasnijem životu treba imati što češće na nedeljnom meniju (barem 2-3 puta).

Meso se odojčetu daje u sklopu „slanog“ obroka, u kombinaciji sa jednom ili više vrsta povrća, i ono se daje tri-četiri puta nedeljno (u alternaciji sa žumancetom/jedan dan: meso+povrće, drugi dan: žumance+povrće, treći dan: ponovo meso+povrće itd.).

Kada i kako se u ishranu bebe uvode meso i riba

Šta ne treba da bude u meniju malog deteta?

Iznutrice, viršle, suhomesnate proizvode, konzervirana mesa,  paštete, kao i meso iz restorana „brze hrane“, pošto ono obično sadrži veliku količinu soli, različite konzervanse i aditive.

Kada je u pitanju ishrana za dete uzrasta 2-3 godine, po pitanju mesa, treba da se rukovodite sličnim preporukama koje važe i u periodu odojčeta i njegov  dnevni unos može da bude nešto veći od onog koji se preporučuje odojčetu u poslednjem kvartalu prve godine.

avatar
Dugogodišnje iskustvo u oblasti dečije gastroenterologije i poremećaja ishrane kod dece. UNICEF-ov je konsultant iz oblasti ishrane u pedijatriji.

Podeli ovaj članak sa prijateljima

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Skype
Email
Oktal - Multimam Jan24 Side
Dynamic.rs
Dynamic.rs
Dynamic.rs
Najnoviji članci

Šta određuje uspeh trudnoće posle 40. i kakav je uspeh IVF-a

Zašto se javlja povodljivost kod deteta?

Trudnoća posle 40. godine i kako se pripremiti

Kako smišljanje priča sa decom podstiče razvoj – Ideje za priče

Neintegrisani primitivni refleksi i razvoj bebe

Preporučujemo vam...

Neintegrisani primitivni refleksi mogu da utiču na sposobnost deteta da razvije fine motoričke veštine, koordinaciju, ravnotežu, kao i sposobnost koncentracije i učenja. Primitivni refleksi su osnovne reakcije koje se javljaju...

Mnoge su nedoumice trudnica koje će se poroditi carskim rezom u vezi mogućeg dojenja bebe, kao i koji je najbolji položaj za dojenje nakon carskog reza. Istraživanja su otkrila da...

Čuli ste, i pitate se da li je istina da same bebe vole rutinu? Svaki roditelj je zbunjen kada beba dolazi na ovaj svet, puno je novih informacija. Kako se...

Zelena stolica kod beba i dece može biti uznemirujuća, ali obično nije razlog za zabrinutost. Izmet zelene boje je posebno čest kod novorođenčadi i beba, mada ga mogu doživeti i...