Kako se bebi uvodi mešovita ishrana, količina obroka?

Kako se bebi uvodi mešovita ishrana, količina obroka

Kako se bebi uvodi mešovita ishrana?  Pravilna ishrana dece je jedan od osnovnih temelja  zdravlja. Zato su izbor namirnica, prailna priprema i kombinacije namirnica bitne.

Kako se uvodi mešovita ishrana bebi?

I mada je kristalno jasno da bez pravilne ishrane propuštamo mogućnost da ostvarimo svoj puni biološki potencijal, često smo u dilemi kako ona zapravo treba da izgleda. Takođe je naročito važno da „zdravu“ ishranu  započnemo već od najranijeg uzrasta – od samog rođenja, budući da su brojne studije pokazale da se na taj način obezbeđuje ne samo optimalan rast i razvoj deteta, već i značajno smanjuje rizik za nastanak brojnih oboljenja u kasnijem životu.

Kako se bebi uvodi mešovita ishrana, količina obroka

Uvođenje mešovite ishrane 

Po aktuelnim preporukama ona u prvoj godini života treba da izgleda ovako:

  • Odojče treba da bude na isključivo prirodnoj ishrani (samo da sisa) do uzrasta od oko 6 meseci.
  • U slučaju da iz nekog razloga to nije moguće, treba da bude na dohrani (ako majka ima mleka, ali nedovoljno) ili ishrani isključivo adaptiranom mlečnom  formulom, koja je najbolja alternativa majčinom mleku.

Mešovita ishrana treba da bude započeta

U periodu između 5. i 7-og meseca, i to tako da ako dete isključivo sisa od 5-og meseca treba da započne samo sa „probanjem“ nemlečnih namirnica (1-2 kašičice nove namirnice pre podoja u prepodnevnim satima tri dana uzastopno, nakon čega se „prelazi“ na narednu namirnicu). Deca koja samo sisaju na ovakvom režimu (2-3 podoja + 1 mlečna kašica  + 2 nemlečna obroka) treba da budu od navršenog 6. meseca. Kod dece koja nisu na prirodnoj ishrani od istog  uzrasta umesto 2 mlečna obroka već uvode „kompletni“ nemlečni obroci /1 slani + 1 slatki/  i  1 mlečna kašica.

Kako se bebi uvodi mešovita ishrana, količina obroka

Količina obroka od 6 do 12 meseci

Što se tiče količine hrane koju dete treba da unese po obroku (kako mlečnom tako i nemlečnom), ona u drugoj polovini prve godine treba da se kreće između 200 i 250 ml / gr.

Redosled uvođenja namirnica

U pogledu redosleda uvođenja nemlečnih namirnica u jelovnik odojčeta, treba naglasiti da on nije bitan, ali se preporučuje da već od početka unosa nemlečnih namirnica isti bude raznovrstan (uvedite jednu vrstu povrća, zatim jednu vrstu žitarica, jednu vrstu voća, pa jednu vrstu mesa/žumance, a potom nastavite sa drugom vrstom povrća, pa ponovo istim redosledom, drugom vrstom žitarica, voća itd.).

Ovakav režim ishrane treba sprovoditi do navršenih godinu dana, nakon čega dete počinje da se hrani kao odrasli (3 glavna obroka + 2 užine).

Specijalista pedijatar, gastroenterolog Dugogodišnje iskustvo u oblasti dečije gastroenterologije i poremećaja ishrane kod dece. UNICEF-ov je konsultant iz oblasti ishrane u pedijatriji. Član je Pedijatrijske sekcije Srpskog lekarskog društva, a u svojstvu autora i koautora objavio je više stručnih i naučnih radova u domaćim i stranim medicinskim časopisima.
Preporučujemo vam...
Dete sve razume ali ne govori
Dete sve razume ali ne govori?
Dete sve razume ali ne govori, ne tako retko možemo čuti od roditelja. Može li ova tvrdnja da bude tačna? Dete sve razume ali ne govori – Kada će dete progovoriti prve reči? Prve reči javljaju se između jedanaestog i trinaestog meseca života deteta. Obično su dvosložne, kratke reči koje…
Kreativna mama Lea Lilić
Kreativna mama Lea Lilić autorka knjige Prvi bebin meni
Kreativna mama Lea Lilić je diplomirani menadžer bezbednosti. Majka je trogodišnje ćerke Maše i supruga gospodina Darka. Kreativna mama Lea Lilić Lea je autor knjige koja je nedavno izašla iz štampe – Prvi bebin meni. Ovu knjigu plasirala je u elektronskoj formi i od mladih mama je više nego prihvaćena.…