Povrće u ishrani beba i dece od 5. meseca do 3 godine

Povrće u ishrani beba i dece

Sadržaj

Povrće u ishrani beba i dece je značajno za pravilnu i uravnoteženu ishranu. Od trenutka uvođenja povrća u ishranu (od 5. meseca života) pa nadalje, povrće  treba da bude obavezna stavka u dnevnom jelovniku svakog deteta!

Povrće u ishrani beba i dece, na meniju svaki dan!

Povrće se u ishrani ljudi koristi praktično od samog postanka čovečanstva. Postoji veliki broj biljnih vrsta  koje se smatraju povrćem, i ono se deli u više različitih kategorija prema delu biljke koji se koristi u ishrani (krtolasto, lisnato, mahunarke, lukovice itd.). Budući da se radi o vrlo heterogenoj  grupi blljaka,  osnovne karakteristike povrća,  s aspekta njegove hranljive vrednosti, takođe su različite, u zavisnosti od kategorije kojoj ono pripada.

Povrće u ishrani beba i dece
Bogat je izbor povrća koje se može ponuditi mališanima u sklopu svakodnevne ishrane. Navika da dete jede svežu salatu se stiče od prve godine. Veoma je važna. Od šestog do osmog meseca se uvodi povrće: brokoli, karfiol, prokelj i grašak. Od osmog do 10. meseca se uvodi zeleno lisnato povrće: blitva, zelje, spanać, špargla, patlidžan, paprika, crni luk i praziluk. Od 10. do 12. meseca se od povrća uvodi pasulj, sočivo, boranija, kupus, paradajz, keleraba, kelj.

Šta sadrži povrće?

Povrće sadrži vodu, celulozu, ugljene hidrate, mineralne materije, vitamine, eterična ulja i glikozide, prirodne boje… Neke  vrste povrća bogate su visokim sadržajem u ljudskom organizmu svarljivih ugljenih hidrata /skrob, glukoza/ (krompir, pasulj). neke relativno bogate i proteinima (mahunarke), ali ono što je zajednička karakteristika skoro svih biljnih vrsta koje se smatraju povrćem  to je: visok sadržaj celuloze (ugljenog hidrata koji naš digestivni sistem ne može da svari zbog toga što u sebi nema  enzim  za njegovo razlaganje), koja čini više od 90% njegovog suvog sastojka, mineralnih materija (u obliku soli organskih i neorganskih kiselina ili složenih organskih jedinjenja) , kao što su natrijum, kalcijum, magnezijum, sumpor itd . i vitamina, pretežno  A, B grupe i C. U vezi sa visokim sadržajem celuloze u povrću treba skrenuti pažnju na to da je ona glavni sastojak hrane koji podstiče pokrete šupljih organa  sistema za varenje, čime se obezbeđuje njihovo redovno pražnjenje,  koje značajno doprinosi njihovom optimalnom funkcionisanju.

Povrće u ishrani beba i dece
Učestalost pražnjenja creva zavisi od brojnih faktora: individualnih, načina i vrste ishrane, zdravstvenog stanja. Redovno konzumiranje povrća svakako pomaže u regulaciji pražnjenja creva. One vrste povrća koje dete odbija mogu se “maskirati” u raznim potažima…

Šta kada dete nema redovnu stolicu?

U situacijama kada dete nema redovnu stolicu (ona je tada tvrde konzistencije, i sam čin defekacije je izuzetno tegoban, pa čak i bolan) neophodno je izvršiti korekciju ishrane, koja uz veći unos tečnosti podrazumeva smanjen unos testa (naročito ono koje nije spravljeno od integralnog brašna), slatkog mleka i sireva, jaja i čokolade i obavezno treba da uključi i povećan unos celuloze , što se pre svega postiže povećanim konzumiranjem povrća, kao  i voća.

Od  kog uzrasta koje vrste povrća se uvode u ishranu bebe?

Zbog svega gore navedenog, od trenutka uvođenja povrća u ishranu (od 5. meseca života) pa nadalje, povrće (što više različitih vrsta) treba da bude obavezna stavka u dnevnom jelovniku svakog deteta, čime će se, uz brojne pozitivne efekte koje ovako koncipiran meni ima na njegov organizam,  značajno smanjiti i rizik za nastanak gojaznosti, kao i opstipacije (zatvora).

Povrće u ishrani beba i dece
Dete treba da stekne naviku konzumiranja sežih salata od malih nogu. Najbolje je da tu naviku stekne na zajedničkoj trpezi. Znamo da deca vole da imitiraju roditelje i da se navike stiču od malena. Budite oduševljeni ukusima salata! 

Kada se u ishranu dece uvodi sveže povrće?

Krajem prve godine deci, pored termički obrađenog, počnite da dajete i manje količine svežeg povrća, koje od druge godine treba da bude još značajnije zastupljeno u ishrani.

SPANAĆ I DVA RECEPTA POGLEDAJTE OVDE

SLATKI KROMPIR BATAT I SA NAŠEG PODNEBLJA BUNDEVA, 3 RECEPTA POGLEDAJTE OVDE

KOLIKO DETE TREBA DA JEDE U 2. I 3. GODINI POGLEDAJTE OVDE

avatar
Dugogodišnje iskustvo u oblasti dečije gastroenterologije i poremećaja ishrane kod dece. UNICEF-ov je konsultant iz oblasti ishrane u pedijatriji.

Podeli ovaj članak sa prijateljima

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Skype
Email
Oktal - Multimam Jan24 Side
Gasimenti
Esensa Propomint
Esensa DevitinD3k1
Femibion 1 i 2
Femibion
Femibion
Femibion 1 i 2
Femibion 2
Dynamic.rs
Dynamic.rs
Dynamic.rs
Najnoviji članci

Šta prethodi govoru deteta – 2 ključne sposobnosti

Gasimetin kapi – Za grčeve i gasove kod beba i dece

Strahovi trudnica kojih se treba osloboditi (1. deo)

3 pitanja trudnica pre porođaja i odgovori ginekologa akušera

Preporučujemo vam...

Ako se pitate šta prethodi govoru deteta, to su dve važne sposobnosti. Dok pratimo razvoj govora deteta treba da znamo šta ovaj proces podrazumeva i šta možemo očekivati. Pored drugih...

Česta briga roditelja je kako se izboriti sa grčevima i gasovima kod beba i dece. Sa ovim problemom sreću se i sami roditelji. Problem nadimanja stomaka kod odraslih sa grčevima...

Mnoge roditelje brine sisanje palca ali i duža upotreba cucle varalice. Međutim,  sisanje cucle, kao i sisanje palca su deo razvoja i neizbežna stavka kod mnogih mališana. Kako da razumemo...

Propomint sprejevi za grlo za decu i odrasle je tu, da budete bez bola u grlu na prirodan način. Propolis je jednostavno prirodno rešenje koje pomaže u prevenciji ali i...