Dijareja u Trudnoći

Dijareja u Trudnoći

Trudnice nisu pošteđene dijareja, kao ni svi ostali. Smeju da uzimaju probiotike i enterosorbente.

Trudnice mogu da uzimaju i do 3 puta dnevno po dve tablete probiotika. Probiotici su normalne crevne bakterije i ne mogu se predozirati.

Dijareja u trudnoći može narušiti opšte zdravlje?

Trudnica treba odmah da reaguje, uzme terapiju i promeni ishranu. Ukoliko ima povišenu temperaturu treba da se konsultuje sa lekarom.

Ishranu treba korigovati

Jesti kuvani pirinač, supu iz kesice, pečeni krompir, tost ili dvopek. Izbegavati mleko i mlečne proizvode, kao i suhomesnato i prženo i začinjeno. Piti dosta tečnosti u vidu čajeva i supa na svakih par minuta po dva do tri gutljaja da se nadoknati tečnost koja se gubi.

Dijareja u Trudnoći
Može li dijareja narušiti opšte zdravlje?

Šta ako se pojavi temperatura?

Ako se pojavi temperatura ne treba je obarati do 38 stepeni, a ako je viša javiti se lekaru, kao i ako tegobe perzistiraju više od dva dana. Ne treba uzimati antibiotike niti druge lekove, osim probiotika, ako lekar nije drugačije propisao.

Koji probiotik uz antibiotik birati?

Potrebno je poznavati vrstu i sojeve bakterija čije su prednosti potvrđene rezultatima naučnih studija. Evo sedam primera korisnih probiotika:

  • Lactobacillus acidophilus NCFM
  • Bifidobacterium lactis BI-07 ili HN019
  • Bacillus Indicus HU36
  • Bacillus Subtilis HU58
  • Lactobacillus rhamnosus HN001
  • Saccharomyces boulardii

Šta su probiotici? 

Vrste koje pripadaju nabrojanim rodovima bakterija se mogu naći u namirnicama dobijenim postupkom fermentacije (probiotske bakterije, pre svega BMK, se koriste hiljadama godina u proizvodnji fermentisanih proizvoda u kojima vrše fermentaciju šećera do mlečne kiseline, po čemu su i dobile naziv, a prvi put su i izolovane iz mleka), ali su i sastavni deo mikrobiote na mukoznim membrana gastrointestinalnog trakta, usta, kože i urogenitalnog trakta ljudi i životinja. Bakterije sa probiotskom aktivnošću su uglavnom, ali ne i obavezno, sastavni deo intestinalne mikrobiote.

Dijareja u Trudnoci
Probiotici, ishrana i enterosorbenti su rešenje?

Probiotik i preventivno?

Tokom trudnoće su ustanovljene  promene u sastavu GI i vaginalne mikrobiote, koje mogu imati uticaj na metabolički profil majke, kao i na metabolički i imunološki status potomstva. Otkriveno je da se mikrobna populacija značajno menja kako trudnoća napreduje, i to pre svega u smeru smanjenja raznovrsnosti zastupljenih  bakterijskih vrsta. Takođe, ustanovljeno je i da GI mikrobiota žene koja se nalazi u trećem tromesečja normalne trudnoće pokazuje sličnu metaboličku aktivnost kao i mikrobiota kod osoba koja ima prekomernu težinu.

Šta su enterosorbenti?

Entreosorbenti su supstance koje su sposobne da vežu za sebe viruse i „loše“ bakterije, neke metabolite, toksine, alergene i druge štetne materije u probavnom sistemu i eliminišu ih iz organizma stolicom. Na taj način čiste i čuvaju sluznicu i zdravlje creva i celog organizma. Koriste se i u lečenju proliva.

Indirektno, svojim delovanjem ublažavaju toksične i alergijske rekacije, pomažu regeneraciju sluznice i metaboličke procese i uspostavljaju normalan rad creva.

Osobine idealnog enterosorbenta su da treba da bude selektivan, i da za sebe vezuje samo „loše“ materije a „dobre“ da ostavlja kako bi ih organizam iskoristio. Mora da ima visoku moć apsorpcije i da je siguran, postojan i netoksičan.

Specijalista ginekologije i akušerstva. Radi UZ-nu dijagnostiku u ginekologiji i akušerstvu, UZ-ni pregled dojki, završila je kurs iz citologije i citodijagnostike. Načelnik službe za zdravstvenu zaštitu žena DZ Stari Grad. Učesnik brojnih stručnih skupova.
Preporučujemo vam...
Dete sve razume ali ne govori
Dete sve razume ali ne govori?
Dete sve razume ali ne govori, ne tako retko možemo čuti od roditelja. Može li ova tvrdnja da bude tačna? Dete sve razume ali ne govori – Kada će dete progovoriti prve reči? Prve reči javljaju se između jedanaestog i trinaestog meseca života deteta. Obično su dvosložne, kratke reči koje…
Kreativna mama Lea Lilić
Kreativna mama Lea Lilić autorka knjige Prvi bebin meni
Kreativna mama Lea Lilić je diplomirani menadžer bezbednosti. Majka je trogodišnje ćerke Maše i supruga gospodina Darka. Kreativna mama Lea Lilić Lea je autor knjige koja je nedavno izašla iz štampe – Prvi bebin meni. Ovu knjigu plasirala je u elektronskoj formi i od mladih mama je više nego prihvaćena.…