Zdraviji stilovi života, koji podrazumevaju umerenu fizičku aktivnost, dobru ishranu i suplementaciju mogu biti od pomoći za bolju plodnost! Šta da jedemo?
Šta žene koje planiraju trudnoću treba da uzimaju za bolju plodnost?
- Ispitivanje neplodnih žena pokazalo je da je 750 mg vitamina C u vidu suplementa pozitivno uticalo na plodnost i nakon šest meseci 25 odsto žena je začelo.
- Sve žene koje planiraju da zatrudne treba da uzimaju 0,4 mg folne kiseline na dan kao predostrožnost protiv defekata u razvoju nervnog sistema deteta. Tu količinu možete uzeti preko nekoliko dnevnih porcija voća, povrća (posebno zelenog lisnatog) pahuljica žitarica i mahunarki. I muškarcima je potrebna folna kiselina. Hrana bogata folnom kiselinom može da pomogne da se zadovolje ove potrebe i 600 mikro grama folne kiseline može se obezbediti iz 250 gr kuvanog sočiva i 250 gr kuvanog spanaća. Pomorandža je odličan izvor folne kiseline koja je posebno važna za trudnice, ali i za žene koje planiraju trudnoću.
Omega 3 je značajan?
- Organizam koristi omega-3 masne kiseline da bi proizveo hormone eikozanoide, koji pospešuju dotok krvi do materice, čime povećavaju šanse za začeće i omogućavaju razvoj fetusa. Omega-3 masne kiseline kogu da smanje rizik od prevremenog rođenja deteta i njegove male težine pri rođenju. Dnevni unos od 1000 mg nalazi se u porciji lososa, 50 gr oraha ili dve kašike semena lana. Trudnice ili žene koje planiraju trudnoću ne bi trebalo da jedu meso ajkule, sabljarke, sveže ili zamrznute tune jer sadrži mnogo žive.
Nezasićene masne kiseline
Maslinovo i suncokretovo ulje, orasi, semenke i avokado bogati su nezasićenim mastima koje su najbolje masti za buduće mame, pokazuje američka studija sprovedena na Harvardu. Žene koje jedu najviše ove hrane imaju 3,4 puta veće šanse za uspeh u procesu vantelesne oplodnje. S druge strane, žene koje jedu samo zasićene masti životinjskog porekla, koje se nalaze u puteru i crvenom mesu, imaju manje jajnih ćelija za pokušaj veštačke oplodnje.
Vitamin D i kalcijum
Mleko, sir, jogurt i druge namirnice bogate vitaminom D i kalcijumom značajne su u planiranju trudnoće. Istraživanja su pokazala da se nivo kalcijuma u spermi povećava nekoliko sekundi pre oplodnje, što obezbeđuje energiju da spermatozoid probije jajnu ćeliju.
Istraživanje na Univerzitetu Kolumbija je pokazalo da su kalcijum i vitamin D pomogli u uspostavljanju normalnog menstrualnog ciklusa kod žena sa sindromom policističnih jajnika. Doza kalcijuma od 1000 mg za muškarce i 1300 mg za žene nalazi se u tri ili četiri čaše jogurta ili mleka. Treba konzumirati 1000 IU vitamina D dnevno, što se može naći u dve porcije lososa od po 125 gr i 500 ml mleka.