Vitamin D za bebe i decu je od posebne važnosti. Vitamin D je liposolubilni vitamin koji je neophodan za regulisanje metabolizma kalcijuma u organizmu. Neophodan je za resorpciju kalcijuma iz digestivnog trakta, ali i za ugradnju kalcijuma u kosti i zube. Važan vitamin još od uzrasta novorođenčete i na dalje u razvoju deteta.
Vitamin D za bebe od rođenja pa do 3. godine i suplementacija
Kalcijum daje čvrstinu kostima, ali je važan i za normalno funkcionisanje skoro svih organa, a naročito srca, mišića, nerava. Kod odojčadi koje su na ishrani majčinim mlekom zbog slabog prelaska vitamina D iz majčinih rezervi u mleko, a u cilju prevencije rahitisa, preporučuje se suplementacija odojčadi vitaminom D u dozi od 10 mikrograma i to od 15. dana života pa sve do navršenih godinu dana.
Deficit vitamina D se često sreće kod trudnica i žena koje doje. A naročito kod žena na restriktivnom režimu ishrane kao što je veganski način ishrane. I kod onih žena sa ograničenom izloženosti UV zracima.
Važno za mame koje doje
Prelazak vitamin D iz majke u mleko je veoma slabo. Zbog toga se, u cilju prevencije rahitisa kod odojčadi, preporučuje suplementacija odojčadi vitaminom D.
Vitamin D nakon 1. godine deteta
Pedijatri će preporučiti suplementaciju vitaminom D i nakon ovog perioda, najčešće tokom zimskih meseci, ali i tokom cele druge i treće godine života.
Imunitet i vitamin D
Većina ćelija imunog sistema ima receptor za vitamin D i mogu da pravilno sprovode svoju funkciju ukoliko ga ima u dovoljnoj količini u organizmu. Sa druge strane, snižen nivo ovog vitamina dovodi do razvoja infekcija, autoimunih ili malignih bolesti. Zato se većina pedijatra slaže da njegovu primenu treba produžiti do druge godine. Sa eventualnim pauzama u letnjim mesecima. Preporučena doza vitamina D kod beba je 400 IJ, samostalno ili u kombinaciji sa vitaminom K prva tri meseca života bebe.
Namirnice najbolji izvori vitamina D za decu
Za vitamin D najbolji izvor su: ulje jetre riba, punomasni mlečni proizvodi, masne ribe (losos, tuna, sardina), kao i proizvodi obogaćeni vitaminom D (mleko).
Riba na trpezi beba i dece
Mišićno tkivo ribe sadrži i prirodne akntioksidanse, kao što je tokoferol (vitamin E). Riblja jetra, iz koje se dobija riblje ulje, sadrži značaje količine vitamina A i D i smatra se prirodnim koncentratom ovih vitamina. U mesu ribe prisutne su i značajne količine vitamina B grupe.
Sa uvođenjem ribe u ishranu bebe može da se krene oko osmog meseca života. I to pre svega „bele“ ribe (oslić, zubatac, škarpina, pastrmka, list, smuđ, deverika, štuka), koja sadrži manje masnoća od „plave ribe“ (sardela, sardina, tuna, bakalar, skuša, losos, haringa i šaran).
Sa uvodjenjem nemlečne hrane, deca treba da imaju raznovrsnu i adekvatnu ishranu.