Voće i dijabetes – Koje voće izbegavati a koje je dobrodošlo?

Voće i dijabetes

Sadržaj

Voće i dijabetes, koje voće izbegavati? Bilo da se radi o gestacijskom dijabetesu, dijabetesu tip 1 ili 2, svakako voće nije zabranjena namirnica. Samo je neophodno da znate šta i koliko konzumirate.

Voce i dijabetes
Dijagnoza se postavlja vrlo lako tako što se izmeri glikemija iz kapilarne krvi (ubodom u prst) i odredi nivo glukoze i ketona u mokraći. Ako je glikemija povišena, a u mokraći prisutan šećer, reč je o šećernoj bolesti.

Voće u svim uzrastima za trudnice i mame

Voće je odlična hrana u svim uzrastima, pa i tokom trudnoće. Voće je grupa namirnica bogata vitaminima, mineralima i vlaknima, i samim tim povoljno utiče na imuni sistem i probavu. Sa druge strane je bogato šećerima i dovodi do povišenja nivoa glukoze u krvi. Zato je bitna količina i vrsta voća.

Voće i dijabetes
Gestacijski dijabetes se ispoljava kao smanjena tolerancija na glukozu, koja se prvi put zapaža u toku trudnoće. Najčešće se pojavljuje između 24. i 28. nedelje trudnoće.

Dnevne preporuke za voće

Dnevne preporuke za odrasle su 2 voćne užine što je oko 250 g voća dnevno. Jedna voćna užina može se zameniti sa 25 g koštunjavog voća.

Voće i dijabetes – Koje voće izabrati?

Nema svo voće ima isti efekat, nivo šećera u krvi. U principu se može reći da što više voće sadrži vlakna, sadrži manje šećera. Isto važi i za vodu, visok sadržaj vode u voću pozitivno utiče na nivo šećera u krvi. Primer takvog voća su citrusno i bobičasto.

Sadržaj šećera na 100 g voća
Lime 0,4 g
Limun 2, 5 g
Kupine 4 g
Maline 4 g
Jagode 6 g
Borovnice 6 g
Grejpfrut 7 g
Šljive 7,5 g
Višnje 8 g
Breskve 8 g
Kivi 9 g
Pomorandža 9 g

Voće sa nižim sadržajem šećera

Nekada isto voće može drugačije da utiče na nivo šećera, zavisno od stepana zrelosti. Da bi bili sigurni kako utiče na nivo šećera u krvi pojedine sorte, izmerite šećer u krvi pre i posle konzumiranja voća.

Voće i dijabetes
Važno je znati glikemijski index voća. Glikemijski indeks je mera koja označava brzinu i intenzitet rasta nivoa glukoze u krvi nakon uzimanja određenog voća. Određuje ga vrsta šećera koja se nalazi u hrani i količina dijetalnih vlakana. 

Koje voće koristiti umereno u ishrani ili izbegavati, ako imam dijabetes?

Neke vrste voća poput grožđa (18 g šećera na 100 g) ili banana (20 g šećera na 100 g) imaju visok sadržaj šećera, a manji sadržaj vlakna i samim tim brzo podižu nivo šećera u krvi. To ne znači da ovo treba da bude zabranjeno voće, već samo da vodite računa o količini koju unosite.

Suvo voće i dijabetes –  šećerne bombe 

Suvo voće je koncentrovani šećer, jer oduzimanjem vode suvo voće postaje kalorijska i šećerna bomba, jer sve kalorije idu iz ugljenih hidrata. Zbog toga kod osoba sa dijabetesom ih ili treba izbegavati ili koristiti štedljivo.

Voće i dijabetes
Dijabetes tipa 1 nastaje kao posledica autoimunog napada na beta ćelije pankreasa koje luče insulin. Početak T1D zavisi od genetskih predispozicija i velikim delom načina života.

Voćni sokovi i dijabetes

Voćni sokovi se manje preporučuju dijabetičarima, jer sadrže malo vlakana. Ugljenihidrati iz sokova brzo prelaze u krv. Stoga pijte sokove povremeno samo u malim količinama ili razređene vodom. Da biste smanjili dejstvo soka, kombinujte ga sa složenim ugljenim hidratima. To u praksi znači da sok od narandže za doručak pijte uz hleb u celom zrnu i tako snizite nivo glikemijskog indeksa.

Voće i dijabetes
Dijabetes mellitus je latinski naziv za šećernu bolest čija je glavna odlika povećanje koncetracije šećera u krvi. Da bismo rekli da neko ima dijabetes, treba da bude preko 11 mmol/l, bez obzira da li je to pre ili posle jela.

 

Kombinujte pametno 

Koliko brzo sveže voće dovodi do porasti nivoa šećera u krvi, zavisi i od toga kako se kombinuje. Voće u kombinaciji sa mlečnim proizvodima koji su bogati proteinima, će sporije podići nivo šećera u krvi. Tako napravite sveži voćni jogurt koji je savršena užina. Vodite računa da jogurt ima ugljene hidrate, stoga uvek čitajte deklaracije.

Žitarice u celom zrnu i orašasti plodovi su bogate vlaknima i u kombinaciji sa voćem snižavaju nivo šećera u krvi. Samo vodite računa o kalorijskom unosu jer svi orašasti plodovi su visoko kalorični.

avatar
Višegodišnje iskustvo u izradi individualnih nutritivnih planova kod zdravstvenih problema. Autor knjige “Ishrana u trudnoći i bebe do druge godine života”.

Podeli ovaj članak sa prijateljima

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Skype
Email
Oktal - Multimam Jan24 Side
Dynamic.rs
Dynamic.rs
Dynamic.rs
Najnoviji članci

Šta određuje uspeh trudnoće posle 40. i kakav je uspeh IVF-a

Zašto se javlja povodljivost kod deteta?

Trudnoća posle 40. godine i kako se pripremiti

Kako smišljanje priča sa decom podstiče razvoj – Ideje za priče

Neintegrisani primitivni refleksi i razvoj bebe

Preporučujemo vam...

Uspeh trudnoće posle 40. je neizvestan. Mnoge žene zatrudne nakon 40 godina, neke pribegavaju posebnom tretmanu, a neke ne. Nakon 45. godine, prema mišljenju stručnjaka, gotovo je nemoguće zatrudnjeti bez...

Trudnoća posle 40. godine je sve prisutnija u savremenom društvu. Želja žena da zatrudne nakon 40, 45 ili čak 50 godina će verovatno nastaviti da se razvija. Zato je važno...

Gestacijski dijabetes pod kontrolom je moguć. Uz Vašu pažnju, promenu stila života i dobru saradnju sa doktorom koji prati Vašu trudnoću. Gestacijski dijabetes je oblik dijabetesa koji počinje tokom trudnoće...

Bol u leđima uz 4 simptoma, može zahtevati poziv lekaru. Uobičajeno, sama bol u leđima u trudnoći, bez propratnih simptoma samo je nelagodnost. Ne prihvatajte da je bol normalan deo...