Izbor obuće u trudnoći – Kako birati obuću u trudnoći

izbor obuće u trudnoći

Sadržaj

Izbor obuće u trudnoći je važan. Često se postavlja pitanje koji tip obuće nositi u trudnoći, smeju li se nositi visoke potpetice, koja visina pete je preporučljiva, do kog meseca.

izbor obuće u trudnoći
U trudnoći se menja i broj obuće, mogu se pojaviti i otoci… Vodite računa da obuća bude komotna i udobna.

Izbor obuće u trudnoći – o čemu voditi računa?

Podsetimo da naša stopala trpe veliko opeterećenje pri stajanju i hodu. Ukoliko stojimo na ravnom, dve trećine naše težine opeterećuje zadnji deo stopala, a samo jedna trećina prednji. Tada su i naš položaj i težište tela u dobrom odnosu. Taj odnos se izrazito menja pri povećanju potpetice: ako je potepetica 3 cm onda je raspored opetrećenja isti na zadnjem i prednjem delu stopala.

izbor obuće u trudnoći
Obuću treba birati u odnosu na fiziološko stanje – trudnoću. Pokušajte još u prvim mesecima da se opredelite za obuću primerenu trudnoći, zbog svog zdravlja i bezbednosti.

Zašto visoka štikla nije za trudnicu?

Kada je štikla visine 5-7cm – dve trećine opterećenja je na prstima, a jedna na zadnjem delu. Dok kod sada modernih potpetica od preko 10 cm skoro svo opterećenje je na prednjem delu stopala. Visoka štikla takođe nije bezbedna za trudnicu. Menja se statika i trudnica će na štiklama biti nesigurna.

ŠTA JE AKTUELNO I ŠIK? PROČITAJTE OVDE 

Kada je obuća potpuno ravna nije za trudnicu?

Loš izbor je nošenje baletanki, japanki, skroz ravnih, mekanih cipela. Svakodnevno nošenje u trudnoći nije preporučljivo jer stopalu ne daju dovoljno čvrst oslonac i potporu svodu stopala, dok u zadnjim mesecma trudnoće pojačavaju osećaj nestabilnosti i strah od pada unazad. Japanke su definitivno obuća koju treba izbegavati, čak i ako imaju ortopedsku petu – punu štiklu visine oko 3-4 cm,  jer su nestabilne, može doći do izvrtanja zgloba, pada …

izbor obuće u trudnoći
Ni potpuno ravna obuća, kao što su baletanke, nije dobar izbor u trudnoći. Upravo zbog statike…

Kako da biramo obuću kada smo trudne?

Trudnoća je fiziološko stanje u kojem dolazi do velikih hormonskih promena, povećanja telesne težine od 10 kg i više, menjanja statike, povećanja lumbalne lordoze, promene u mišićima i ligamentima koji postaju elastični, rastegljiviji, te su i zglobovi nestabilniji tako da dolazi do spuštanja svoda stopala.

izbor obuće u trudnoći
Kada birate patike vodite računa da budu sa zipom a ne na pertle. U drugoj polovini trudnoće biće vam naporno da se saginjete… Ortopedske papuče su udobne za kućne uslove.

Ortopedska peta ili uložak su prava mera?

Da! Obuća sa petom od 3 cm odgovara trudnic. Ako obuća nema preporučenih 3 santimetra visine – stavite u obuću medicinske uloške.

Ovo se posebno odnosi na potpuno ravne patike, mada je sada izbor paktika (naročito tipa skečers) prilagođen fiziološkom stanju i  već ima udobne uloške sa visinom do 3 cm. Kod baletanki – uložak je obavezan. Sve cipele i patike na šnir biće vam problem u poslednjim mesecima trudnoće.

Obuća treba da bude bezbedna

Klompe, ili papuče koje su napred zatvorene,  anatomskog oblika koji podržava svodove, dobar je izbor za leto. Anatomske cipele, patike  i čizme  takođe. Poželjno je da obuća bude od prirodnog materijala. Izbor obuće u trudnoći je veoma važan, ponavljam, jer obuća treba da podrži trudnicu, koja je u posebnom fiziološkom stanju. Obuća ne treba da bude ni potpuno ravna ni sa previsokom petom.

Zdravstveni savet i izbor obuće u trudnoći  

  • Izbegavajte tanke i visoke štikle, ako baš volite da ih nosite to neka bude u prva tri meseca trudnoće. I to povremeno, na događajima gde nećete morati dugo da stojite;
  • Trudnice treba da izbegavaju nebezbedne papuče, tesnu obuću, obuću od veštačkih materijala. Takođe sa dosta kaišića, vezica zbog otežanja cirkulacije, otoka, otežanog obuvanja;
  • Nosite udobnu, stabilnu obuću, od prirodnih materijala, sa potpeticom od 3-5 cm. Dovoljno prostranu (oko 1cm od prsta do ruba obuće). Pogotovu u zadnja tri meseca trudnoće;
  • Nosite korektivne ortopedske uloške ukoliko imate deformitet stopala ( ako su vam ravni tabani). Ali i zbog prevencije spuštanja svoda stopala;
  • Trudnicama je preporučena  medicinska anatomska obuća. Ona je udobna, sigurna, prsti i pete su zaštićeni. Materijali imaju antimikrobno dejstvo (sprečavaju pojavu bakterija i gljivica )
  • Kada putujete nosite obavezno preventivne elastične čarape, vežbajte i kada sedite.
avatar
Dugogodišnje iskustvo na poslovima specijaliste fizikalne medicine sa rehabilitacijom i na poslovima specijaliste angiologa.

Podeli ovaj članak sa prijateljima

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Skype
Email
Oktal - Multimam Jan24 Side
Dynamic.rs
Dynamic.rs
Dynamic.rs
Najnoviji članci

Šta određuje uspeh trudnoće posle 40. i kakav je uspeh IVF-a

Zašto se javlja povodljivost kod deteta?

Trudnoća posle 40. godine i kako se pripremiti

Kako smišljanje priča sa decom podstiče razvoj – Ideje za priče

Neintegrisani primitivni refleksi i razvoj bebe

Preporučujemo vam...

Uspeh trudnoće posle 40. je neizvestan. Mnoge žene zatrudne nakon 40 godina, neke pribegavaju posebnom tretmanu, a neke ne. Nakon 45. godine, prema mišljenju stručnjaka, gotovo je nemoguće zatrudnjeti bez...

Trudnoća posle 40. godine je sve prisutnija u savremenom društvu. Želja žena da zatrudne nakon 40, 45 ili čak 50 godina će verovatno nastaviti da se razvija. Zato je važno...

Gestacijski dijabetes pod kontrolom je moguć. Uz Vašu pažnju, promenu stila života i dobru saradnju sa doktorom koji prati Vašu trudnoću. Gestacijski dijabetes je oblik dijabetesa koji počinje tokom trudnoće...

Bol u leđima uz 4 simptoma, može zahtevati poziv lekaru. Uobičajeno, sama bol u leđima u trudnoći, bez propratnih simptoma samo je nelagodnost. Ne prihvatajte da je bol normalan deo...