Drugi Trimestar i Ishrana

Drugi Trimestar i Ishrana

Drugi trimestar i ishrana trudnice, obeležava povećanje  apetita, a jutarnja mučnina se smanjuje.

Drugi trimestar i ishrana – Kakva ishrana treba da bude?

Šta je važno? Gvožđe  potpomaže i razvoj placente i fetusa i u drugom i trećem trimestru se  potrebe za gvođem udvostručuju zbog uvećanog volumena krvi. U trudnoći može doći do anemije zbog nedostatka gvožđa, kao i megaloblastne anemije zbog nedostatka folne kiseline. Savetuje se ishrana bogata vitaminom A, B6, C  i E, folnom kiselinom, flavonoidima, gvožđem,manganom, cinkom i esencijalnim masnim kiselinama.

vitamini B grupe, E i D, gvožđe, magnezijum,

Šta je važno u ishrani u drugom i trećem trimestru?

U ovom periodu značajni su vitamin D i omega-3 masne kiseline, koje su neophodne za razvoj bebinog mozga i očiju. Riba i plodovi mora su njihov najbolji izvor. Riba je, takođe, savršen izvor joda. Početkom četvrtog meseca, bebina tireoidna (štitna) žlezda počinje da funkcioniše i stvara sopstvene hormone. Zbog toga joj je neophodan jod. Neophodno je svakodnevno unositi vitamin C.

Energetski unos u toku dana

Ugljeni hidrati treba da obezbede najveći deo energetskog unosa u toku dana, negde oko 60 odsto. Poželjno je da to budu složeni ugljeni hidrati iz voća, povrća i žitarica, a da se izbegavaju prosti ugljeni hidrati iz slatkiša. Žitarice od celog zrna i proizvodi od žitarica (integralna brašna, ražani  hleb, testenine, kačamak, pirinač)  uz povrće najbolji su izvor dijetalnih vlakana. Dijetna vlakna održavaju sitost, zadovoljavajući nivo šećera i masnoća u krvi i održavanje optimalne telesne težine. Dobar izvor ugljenih hidrata i proteina predstavljaju mahunarke (pasulj, grašak, boranija, sočivo, leblebija, soja) i koštunjavi plodovi (lešnik, badem, orah).

drugi trimestar i ishrana
Losos i tuna, poželjni na trpezi trudnice

Vitamini i minerali su veoma važni

Optimalan sadržaj vitamina i minerala (vitamini B grupe, E i D, gvožđe, magnezijum, selen, omega 3 masne kiseline) obezbeđuje razvoj i očuvanje zdravlja kako trudnice tako i bebe. Preporučene količine su 2 do 3 kriške integralnog hleba na dan i porcija pahuljica (ovsene, ražane, pšenične, ječmene) ili porcija testenine. Izbegavajte hleb od belog brašna, birajte peciva i testenine napravljene od celog zrna žitarica. Na vašem jelovniku neka bude barem dva puta nedeljno integralni pirinač jer je najbolji izvor dijetnih vlakana i najsigurniji način da se spreči opstipacija koja je veoma česta u toku trudnoće.

Endokrinolog. Šef Jedinice za ishranu i prevenciju metaboličkih poremećaja Klinike za endokrinologiju KCS. Autor knjiga i publikacija o mediteranskoj ishrani.
Preporučujemo vam...
Prirodno lečenje ureaplazme
Prirodno lečenje ureaplazme je preporučeno pored antibiotika
Zašto je prirodno lečenje ureaplazme preporučeno pored antibiotika? Upotreba antibiotika je neophodna. Ali poželjno je u lečenju vaginalnih bakterijskih infekcija uključiti i prirodne preparate na biljnoj bazi. Prirodno lečenje ureaplazme Koja je uloga eteričnih ulјa aromatičnih bilјaka sa antibakterijskim, antifungalnim, antivirusnim i citotoksičnim svojstvima? Vaša terapija kod prirodnog lečenja ureaplazme…