Kako se menja telo posle porođaja i 12 mogućih promena

telo posle porođaja

Sadržaj

Vaše telo posle porođaja nastavlja da se menja. Tako da se proces promena Vašeg tela u trudnoći ne zaustavlja činom porođaja. Oporavak posle porođaja je potreban svakoj porodilji, bez obzira na to kako se porodila, prirodnim putem ili carskim rezom. Evo sta možete očekivati u periodu posle Vašeg porođaja.

Vaše telo posle porođaja

Posle svih psihičkih i fizičkih iskustava u trudnoći i na porođaju, vaše telo je u “tranziciji” da se vrati u prethodno stanje. U ovom periodu prisutni su brojni simptomi koji ne moraju biti prijatni, ali nakon oporavka od porođaja veći broj promena će otići u zaborav.

telo posle porođaja

Bolovi u telu posle porođaja

Vaša materica se skuplja nazad na veličinu pre trudnoće. Mnoge porodilje osećaju bolove u stomaku i blaže grčeve, slične menstrualnim grčevima. Ukoliko dojite bebu grčevi mogu biti sve izraženiji. Ova nelagodnost bi trebalo da traje samo nekoliko dana. Svakako, možete koristiti lekove za bolove koji su dozvoljeni.

Lohije nakon porođaja

Lohije su iscedak iz materice. U prvim danima nakon porođaja materica se smanjuje i vraća u prvobitan položaj i čisti. Ovo ćete najbolje osetiti nakon podoja, kada materica pod dejstvom hormona pocinje da se kontrahuje a krv da izlazi napolje u vidu lohija. Lohije ćete imati i ako ne dojite. Tamponi ili menstrualne čašice mogu da Vas izlože riziku od infekcije ili da izazovu bol i iritaciju, pa se nipošto ne savetuju. Umesto toga koristite jake mrežaste uloške. Očekujte da menjate uložak svakih nekoliko sati prvih nekoliko dana.

Prvih nekoliko dana krv je svetlo crvene boje i liči na menstrualno krvarenje. Trećeg – četvrtog dana krv postaje svetlo ružičasta i vodenasta. Nakon desetak dana lohije postjui žućkaste boje. Neprijatan miris lohija, jeza, drhtavica ili temperatura su znaci da treba otići kod ginekologa.

telo posle porođaja

Prema March of Dimes , normalno je da imate lohije do mesec dana ili više. Iz razloga što materica prelazi sa 1,5 kg na 55 gr u veličini u prvih nekoliko nedelja oporavka posle porođaja.

Otečena stopala i ekstremiteti u postporođajnom periodu

Mogu proći nedelje da sve dodatne tečnosti iz perioda trudnoće napuste Vaš telesni sistem. Da biste pomogli sebi, odaberite hranu bogatu kalijumom, kao što su voće i povrće, što pomaže u suzbijanju efekata natrijuma koji zadržava vodu. Ako dojite preporuka je da pijete više od preporučenih osam čaša vode dnevno. Izbegavajte sedenje ili stajanje duže od 30-60 minuta i podižite noge na jastučić tokom dana. Možete nositi kompresivne čarape za smanjenje otoka.

Uvećane i bolne grudi posle porođaja

Vaše grudi se menjaju i biće natečene, bolne i prepune mleka dan ili dva posle porođaja. Osetitićete curenje mleka nekoliko nedelja, čak i ako ne dojite.

telo posle porođaja

Kada se završi period dojenja većina žena gubi volumen grudi, zadržava strije i grudi su nešto opuštenije.  Hladne obloge koriste mame koje ne doje za smanjenje bolova i otoka. Mamama koje doje olakšanje pružaju topli tuš ili obloge, nežna masaža i pumpanje da se mleko pokrene.

Porođajni stomak i strije

Porođaj je iza vas a trudnički stomak je ostao. Za rešavanje problema „trudničkog“ stomaka neophodno nam je dobro funkcionisanje poprečnog trbušnog mišića. On je glavni je poprečni stabilizator kičmenog stuba. Utiče na položaj karlice, a samim tim i na mišiće karličnog dna. Mame koje dugo nakon porođaja imaju stomak kao da su i dalje trudne, a nemaju dijastazu rektusa, imaju jako slab i neaktivan poprečni trbušni mišić. Često i narušenu posturu tela. Dobro je ako ste vežbali pre i za vreme trudnoće a i ako niste kada vam lekar to odobri krenite sa vežbama.

Strije u trudnoći su čest problem. Javljaju se u vidu atrofičnih linija ili traka, ružičaste ili ljubičaste boje, najčešće u predelu stomaka (donji deo stomaka), bokova, grudi, ali i zadnjice, butina i natkolenica. Nekada mogu biti praćene i  svrabom. Sam mehanizam nastanka strija je posledica reorganizacije i gubitka strukture kolagena i elastina koji se nalaze u našoj koži. Strije je javljaju u dva oblika kao roze i bele, a njihova širina može biti od jedne tanke linije koja je jedva vidljiva do strija koje su širine prsta na ruci.

telo posle porođaja

Strije blede, odnosno dobijaju beličastu boju, ali se ne povlače, pa predstavljaju estetski problem. Strije se nakon porođaja ne povlače ni spontano, niti uz upotrebu kozmetičkih proizvoda, zbog čega je tokom trudnoće ključna prevencija – sprečavanje njihovog nastanka ili bar ublažavanje (kod osoba koje imaju genetsku predsipoziciju za nastajanje strija) uz adekvatnu negu kože.

U jednoj studiji, istraživači su otkrili da se strije ne mogu sprečiti, ali se njihova težina može smanjiti upotrebom hidratantnih krema tokom trudnoće.

Varikozne vene

Ukoliko imate varukozne vene I evidentiran venski zastoj, onda je neophodno nošenje preventivnih medicinskih čarapa (bandaža) od prvog dana trudnoće i to do prepona, sve vreme trudnoće, za vreme porođaja (bez obzira na način odvijanja porođaja) i sve vreme babinja (6 nedelja nakon porođaja).

Važno je istaći da su u većem riziku pacijentkinje koje su više puta rađale. Ukoliko nakon porođaja ne dođe do povlačenja vena, vaskularni hirurg može preporučiti neku od interventnih tehnika radi definitivnog zbrinjavanja problema proširenih vena. Naravno, posle postporođajnog oporavka.

telo posle porođaja

Bol u leđima

Postura tela je posle porođaja još uvek uslovljena promenama nastalim u trudnoći. Brojne obaveze oko bebe su razlog zašto dugo nakon porođaja žene imaju loše držanje tela, praćeno bolovima u leđima. Dobrom analizom posture i kretanja, usvajanjem pravilnog podizanja bebe, spuštanja i korekcijom drugih aktivnosti, i koje korektivne vežbe raditi možemo doći do rešenja problema. Vodite računa o držanju tela, koristite steznike za podršku nakon porođaja, radite vežbe za jačanje Vašeg trbušnog jezgra i posetite fizioterapeuta.

Urinarna inkontinencija ili nevoljeno mokrenje posle porođaja

Pred kraj trudnoće, težina Vaše bebe opterećuje mišiće karličnog dna, koji pomažu u kontroli Vaše bešike. Ti oslabljeni mišići mogu uzrokovati da curi malo urina kada kašljete, kijate ili podignete nešto teško.

Nevoljno mokrenje je česta pojava u postporođajnom dobu žene. Kod jednog broja žena dolazi do spontanog povlačenja nevoljnog mokrenja. Međutim, kod velikog broja žena nevoljno mokrenje ostaje trajno. Dobre vesti su da je problem nevoljnog mokrenja u velikom broju slučajeva rešiv. Posebno ako je njegov razlog disfunkcija mišića karličnog dna, disfunkcija trbušnih mišića, loša kontrola intraabdominalnog pritiska, stres itd. Loše vesti su da se sa godinama problem nevoljnog mokrenja pogoršava. Zato je od velike važnosti pristupiti rešavanju problema na vreme.

Opstipacija ili zatvor u postporođajnom periodu

Može proći dva do tri dana da dođe do pražnjenja creva posle porođaja . Oslabljeni trbušni mišići, traumatizovana creva tokom porođaja ili upotreba narkotičnih lekova protiv bolova mogu izazvati zatvor. U strahu da če pocepati svoje šavove, mnoge mame zadržavaju stolicu.

Opstipacija predstavlja kašnjenje u prolazu ostataka hrane koji je često praćen nelagodom u trbuhu i bolnim pražnjenjem. Ono što doprinosi mogućnosti nastanku opstipacije jeste unos hrane koja je siromašna u  dijetnim vlakanima, ali i primena preparata gvožđa takođe može biti povezana sa nastankom opstipacije. Prvi korak koji se sprovodi kako u tretmanu rešavanja problema sa opstipacijom, tako i u njenoj prevencije, jeste savetovanje o povećanju unosa dijetnih vlakana i tečnosti.

Zatvor treba lečiti sredstvima koja deluju lokalno. Delovanjem efervescentnog stimulansa. Bitno je da se ne resorbuju i da ne sadrže laksativne sastojke koji, ukoliko ih organizam resorbuje, mogu dovesti do neželjenih sporednih dejstava. Kao što su ozbiljna dehidratacija, disbalans elektrolita, kolitis indukovan laksansima itd.

telo posle porođaja

Gubitak kose posle porođaja

Možda ćete primetiti prekomerno opadanje kose posle porođaja. Ne brinite, to je sasvim normalno. Nakon rođenja bebe, Vaši pramenovi mogu početi da se preterano osipaju. Ovaj normalni simptom je rezultat hormonalnih promena u telu nakon porođaja. Prema Američkom koledžu akušera i ginekologa (ACOG), kosa će početi ponovo da raste nakon tri do šest meseci od porođaja. Iako postoje izuzeci, u  većini slučajeva  gubitak kose će se  spontano normalizovati. Vreme do oporavka varira. Kod nekih žena je to tri meseca, kod nekih šest meseci. Povremeno može da traje i godinu dana.

Promena nivoa energije posle porođaja

Neke mame kažu da se osećaju energičnije nego ikada pre trudnoće. Vaš aerobni kapacitet se može povećati i do 20% u prvih šest nedelja nakon porođaja. Drugi kažu da su zbog iscrpljenosti porođaja, brige o novorođenčetu i viška telesne težine njihovo telo posle porođaja tromo i neraspoloženo.

Svakako, da biste povratili energiju jedite zdravo, izađite u šetnju, počnite sa vežbama kada vam lekar odobri, odmarajte kada god ste u prilici. Kontaktirajte sa pozitivnim ljudima, smejte se i prihvatite svaku pomoć.

telo posle porođaja

Ožiljak od carskog reza

Dobra nega ožiljka od carskog reza obezbediće sigurnost da neće biti infekcije i da će ožiljak vremenom biti manje vidljiv. Većina ožiljaka od carskog reza zarasta u roku od nekoliko nedelja ili meseci.

Masaže mogu smanjiti formiranje ožiljnog tkiva carskim rezom i mogu pomoći da se osigura gladak, ravan, bezbolan i elastičan ožiljak. Postoje stvari koje će delovati na ožiljke i strije, kao što je Retin-A, ali ih treba primenjivati nakon trudnoće i dojenja.

Kada pozvati doktora

Pozovite lekara ako osetite bilo koju od promena na ovoj listi tokom šest nedelja nakon porođaja:

  • Jeza ili groznica od 39 stepeni ili više
  • Iznenadno teško krvarenje ili veći ugrušci
  • Vaginalni iscedak neprijatnog mirisa
  • Teški bol ili crvenilo oko ili iscedak iz carskog reza ili epiziotomije
  • Nesvestica, mučnina ili povraćanje
  • Često mokrenje ili pečenje sa mokrenjem
  • Zatvor koji traje tri dana ili više
  • Otok, crvenilo i bol u grudima, praćeni groznicom, što može ukazivati na mastitis
  • Nežna, natečena ili crvena oblast bilo gde u Vašoj nozi ili listovima
  • Stalne glavobolje ili promene vida
  • Prekomerno oticanje lica, prstiju ili stopala
  • Intenzivna tuga ili osećaj da ne možete da brinete o sebi ili svojoj bebi

Centri za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC) imaju opsežnu listu hitnih znakova upozorenja nakon porođaja; možete je pronaći ovde .

avatar
Radi u Porodilištu Opšte bolnice „Sveti Luka“ u Smederevu. Učesnik brojnih stručnih skupova.

Podeli ovaj članak sa prijateljima

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Skype
Email
Oktal - Multimam Jan24 Side
Dynamic.rs
Dynamic.rs
Dynamic.rs
Najnoviji članci

Šta određuje uspeh trudnoće posle 40. i kakav je uspeh IVF-a

Zašto se javlja povodljivost kod deteta?

Trudnoća posle 40. godine i kako se pripremiti

Kako smišljanje priča sa decom podstiče razvoj – Ideje za priče

Neintegrisani primitivni refleksi i razvoj bebe

Preporučujemo vam...

Ako se pitate kako možete osetiti u kom je položaju beba, postoje znaci koji vam mogu pomoći u tome. Vaša beba se intenzivno kreće u materici, ali će se smestiti...

Nesanica posle porođaja je čest problem sa kojim se suočavaju mlade majke. Problemi sa spavanjem mogu da Vas očekuju ne samo u vidu čestih noćnih buđenja da biste umirili, nahranili...

Porođaj bez lekova vs. epidural, verovatno u trudnoći razmišljate o izboru. Sve je više pobornika porođaja sa nefarmakološkim metodama olakšanja bola. Ovaj pristup se ponekad naziva “prirodnim” rođenjem što je...

Dobra nega ožiljka od carskog reza obezbediće sigurnost da neće biti infekcije i da će ožiljak vremenom biti manje vidljiv. Većina ožiljaka od carskog reza zarasta u roku od nekoliko...