Stavovi ko sme da vežba u trudnoći su se menjali tokom vremena. Poznato je da je vežbanje i sama fizička aktivnost u trudnoći blagotvorna za zdravlje. Ne tako davno smatralo se da oboleli, recimo od kardiovaskularnih oboljenja, ne treba da se fizički naprežu. Danas je stav da vežbanje povoljno utiče na srce, naročito na obolelo.
Novi stavovi o tome ko sme da vežba u trudnoći
Isto je i kada je u pitanju trudnoća, tj. isto važi i za trudnice. Nekada se smatralo da ne treba da se naprežu, a danas neretko učestvuju i u takmičarskim sportskim aktivnostima. Poznati su primeri olimpijskih finalistkinja u prvom tromesečju trudnoće. Dvadesetsedmogodišnja Amerikanka Amber Miler iz Čikaga je u devetom mesecu trudnoće pretrčala maraton od 42 kilometra, a nekoliko sati nakon maratona se porodila i rodila potpuno zdravu devojčicu.
Koja fizička aktivnost trudnica može imati pozitivan efekat na njeno zdravlje?
Samo fizička aktivnost koja je svrsishodna, individualno dozirana, programirana i kontrolisana može imati pozitivan efekat na zdravlje trudnica, odnosno dejstvo leka na organizam. Zato je pravilnije govoriti o vežbanju. Vežbanje kao deo fizičke aktivnosti predstavlja skup planiranih, ponovljenih i svrsishodnih mišićnih aktivnosti čiji je cilj postizanje i poboljšanje fizičke forme. Fizička forma je niz osobina koje trudnica poseduje ili stiče da bi mogla da obavi određenu fizičku aktivnost. Ona uključuje kardiovaskularnu formu, mišićnu snagu, fleksibilnost, kao i telesni sastav.
Oprez sa vežbanjem u trudnoći
Fizičkom aktivnošću samostalno mogu da se bave samo trudnice s normalnom trudnoćom. U protivnom, vežbanje je dozvoljeno samo uz preporuku i stalnu kontrolu lekara. Takođe, možda je potreban nadzor stručnog lica uz vežbanje. Poseban oprez ili zabrana (u odnosu na kliničku sliku) fizičke aktivnosti potrebna je u sledećim stanjima trudnica:
- kod kardiovaskularnih bolesti,
- dijabetesa,
- kod upravo preležanih infekcija,
- u slučajevima višestruke trudnoće ili ranijih prevremenih porođaja ili pobačaja,
- kod stanja slabog grlića materice,
- krvarenja (stalno po neka kap tokom drugog ili trećeg trimestra),
- kod postavljene dijagnoze placente previje ili ako plod zaostaje sa rastom.
Lagane šetnje
Zabrana je kod rizičnih trudnoća, kada treba poštovati direkcije vašeg ginekologa, da li je preporučeno mirovanje ili možete ići u lagane šetnje i koliko dnevno. Naravno uz stalne kontrole.