Kada trudnica treba da prekine vežbanje? I pored blagotvornog uticaja na zdravlje trudnice, fizičku aktivnost (vežbanje) treba prekinuti u nekim situacijama.
Kada trudnica treba da prekine vežbanje?
Svako vežbanje trudnice treba da odobri ginekolog koji prati trudnoću i u toku je sa svim zdravstvenim činjenicama vezanim za trudnicu. Trudnica svakako treba da prekine sa vežbanjem i obrati se svom lekaru kada oseti neke od navedenih simptoma.
- Bilo koji bolovi i osećaj izražene nelagodnosti
- Grčevi
- Pojava krvi ili tečnosti na donjem rublju
- Iznenadan ili oštar bol u stomaku ili vagini
- Kontrakcije koje se javljaju 30 minuta pošto ste prestali da vežbate
- Glavobolja
- Vrtoglavica
- Nesvestica
- Otežano disanje
- Bol u grudima
- Ubrzan srčani rad nesrazmeran intenzitetu vežbanja
Koliko šetnje za trudnicu reći će vaš ginekolog
I ako prekidate vežbanje, posavetujte se sa ginekologom, koliko dnevno je preporučeno lagane šetnje za vas, u odnosu na vaše zdravstveno stanje.
Šta je svakako preporučeno?
Preporučljivo je da trudnice pohađaju i organizovanu psihofizičku pripremu, kada se uz pomoć terapeuta sprovode ciljane vežbe; vežbe disanja, vežbe koje ojačavaju mišiće trbušnog zida i porođajnog kanala. Preporučuju se takozvane Kegelove vežbe (ojačavanje mišića male karlice čime se smanjuje mogućnost nevoljnog isticanja urina pri napinjanju trbušne muskulature, na primer pri kijanju i kašljanju).
Koja opšta pravila važe za šetnju trudnice?
Treba šetati po za to predviđenim podlogama (zbog opterećenja zglobova nogu), u sportskoj obući (po mogućstvu patike sa vazdušnim umecima koji amortizuju pritisak), sportskoj odeći (odaje toplotu, ali ne prenosi spoljašnju toplotu). Sa zaštitnim naočarama i kapom (ako je jako sunce) kao i zaštitom za kožu od UV zračenja. Poželjno je tokom kretanja koristiti i ruke, ili čak poneti neki štap.
Šta trudnica treba da izbegava?
Nije preporučljivo bilo šta što povećava pritisak u stomaku, kao što je dizanje tereta, jer težina bebe može da poremeti cirkulaciju krvi. Nisu preporučljiva ni dugotrajna naprezanja i dugotrajno stajanje. U poslednjem trimestru treba izbegavajti nagle pokrete kao što su uvrtanje i skakanje.