Flašice, cucle, kašičice, kako pravilno održavati higijenu?

Flasice, cucle, kasicice,

Flašice, cucle, glodalice, kašičice i drugi pribor za jelo za bebu, kako pravilno održavati higijenu?  Zbog bebinog zdravlja i bezbednosti, veoma je važno  pranje i sterilizacija.

Higijena cucli flašica i drugog pribora za jelo bebe

Kad mama i beba stignu kući, počinje učenje i prilagođavanje na novi način porodičnog života. Sigurnost bebe je svakako veoma važna za roditelje, a ona se može tumačiti na više načina. Jedan od njih je i čistoća pribora za bebu. Njen imuni sistem će iz dana u dan biti sve jači i jači, spreman da se sam brani od nepoželjnih bakterija i virusa. Ali, dok se to ne dogodi, roditelji bi trebalo da se potrude da sve što bebu okružuje bude čisto. Njen pribor svakako treba da bude besprekorno čist i po mogućnosti sterilan.

Flasice, cucle, kasicice,

Pre sterilizacije temeljno pranje

Bez obzira na vrstu materijala  od koga su proizvedene flačice, cucle, kašičice,   pre bilo kakvog dodatnog postupka ( npr.sterilizacije),  potrebno je da ih prvo operete toplom vodom i deterdžentom  predvidjenim za pranje sudova, uz upotrbu četkice, zbog  boljeg  mehaničkog  otklanjanja nečistoća u pukotinama ili  brazdama na samim flačicama, cuclama, kašičicama.

Dodatna zaštita postiže se sterilizacijom.

Ukoliko niste u mogućnosti da obezbedite neki od sterilizatora,  možete sterilisati bebi opremu i metodom kuvanja.

Flasice, cucle, kasicice,

Kako prokuvavanjem sterilišemo bebinu opremu?

U dublju šerpu potopite flašice, cucle…dodajte  vodu  i malo sode bikarbone. Ako ste u mogućnosti koristite destilovanu vodu. Dovoljno je par minuta kuvanja. Kada se prohladi voda, stavite sterilisane predmete  na pelenu da se iscede i osuše.

Postoje tri glavna načina sterilisanja

  1. Sterilizacija hladnom vodom i hemikalijama (tablete ili tečnost).
  2. Sterilizatori na paru – napravljeni specijalno za bebine flašice, električni ili sterilizator koji se stavlja u mikrotalasnu rernu.
  3. Flašice možete sterilisati i tako što ćete ih upakovati kao zavežljaj u tetra pelenu (zbog kamenca) i kuvati ih u posebnoj posudi (npr. lonac), određenoj samo za to, oko 10 minuta od momenta ključanja. Cucle je dovoljno kuvati oko 4 minuta.

Koliko često sterilisati bebine cucle i drugi pribor za jelo?

Sa sterilizacijom ne treba preterivati, beba mora da se navikava na spoljni svet i sve mikroorganizme u njemu. Dovoljno je 3-4 puta nedeljno sterilisati bebi opremu, ali je nakon upotrebe svaki put temeljno oprati toplom vodom i deterdžentom uz korišćenje četkice za pranje (koja se koristi samo za tu namenu).

Pranje i sterilizacija flašica, cucli, glodalica, kašičica za bebu

 

Kakav je izbor sterilizatora?

Na tržištu postoji više vrsta sterilizatora i svi imaju istu namenu – da sterilišu potrebne predmete, bez obzira na princip rada ( para, temperatura, mikrotalasi …), ukoliko ste u mogućnosti možete izabrati onaj koji vama odgovara.

Specijalista stukovna medicinska sestra, oblast javno zdavlje. Nastavnik Visoke zdravstvene škole u Beogradu. Član Republičke stručne komisije za podršku dojenju, razvojnoj i porodičnoj nezi novorođenčeta. Član tima za edukaciju zdravstvenih radnika (posebno patronažnih sestara) na nivou Srbije u oblasti dojenja.
Preporučujemo vam...
Dete sve razume ali ne govori
Dete sve razume ali ne govori?
Dete sve razume ali ne govori, ne tako retko možemo čuti od roditelja. Može li ova tvrdnja da bude tačna? Dete sve razume ali ne govori – Kada će dete progovoriti prve reči? Prve reči javljaju se između jedanaestog i trinaestog meseca života deteta. Obično su dvosložne, kratke reči koje…
Kreativna mama Lea Lilić
Kreativna mama Lea Lilić autorka knjige Prvi bebin meni
Kreativna mama Lea Lilić je diplomirani menadžer bezbednosti. Majka je trogodišnje ćerke Maše i supruga gospodina Darka. Kreativna mama Lea Lilić Lea je autor knjige koja je nedavno izašla iz štampe – Prvi bebin meni. Ovu knjigu plasirala je u elektronskoj formi i od mladih mama je više nego prihvaćena.…