Da li su sastojci u preparatima za kosu trudnica bezbedni za bebu? Trudnice uvek gledaju etiketu na proizvodima za higijenu i negu kose. Često se pitaju, da li sastojci iz kozmetičkih sredstava za kosu mogu dopreti do bebe?
Sastojci u preparatima za kosu
Za razliku od transdermalne primene lekova (primena lekova preko kože u cilju postizanja sistemskog efekta) kod koje se očekuje prodiranje leka kroz kožu do sistemske cirkulacije, efekat kozmetičkih proizvoda je ograničen isključivo na površinske slojeve zdrave kože i ne dolazi do apsorpcije sastojaka ovih proizvoda.
Da li su satojci u preparatima za kosu bezbedni za bebu?
Ukoliko je kožna barijera oštećena (suva koža, koža pod dermatozom) prodiranje sirovina u/kroz kožu će biti umnogome lakše, ali opet nedovoljno da bi sirovine došle do sistemske cirkulacije. Dakle, sastojci kozmetičkih proizvoda za kosu koji su, za razliku od proizvoda za negu kože, u mnogo kraćem kontaktnu sa kožom glave, ne mogu preko kože glave majke doći do bebe.
Ostaje pitanje i da li sastojci mogu preko folikula dlake doći do bebe?
Folikuli dlake praktično čine “rupe” u kožnoj barijeri, te mogu predstavljati mesto prodiranja pojedinih sastojaka u/kroz kožu, ali mogu predstavljati i potencijalni rezervoar sastojaka proizvoda nanesenih na kožu. Iz tog razloga se mogućnost folikularne penetracije uvek mora uzeti u obzir.
Međutim, svakako da postoje ograničavajući faktori, odnosno, ne može sve što se nanese, u ovom slučaju na kožu glave, proći folikularnim putem u dublje slojeve kože i ići čak do sistemske cirkulacije. Faktori koji utiču na mogućnost prodiranja jesu veličina (sastojci bi trebalo da budu nanometarskih veličina da bi mogli proći dublje u folikul dlake), struktura, lipofilnost/hidrofilnost itd. Takođe, ukoliko bi sastojci i mogli da prođu dublje u folikul dlake, to ne znači da mogu da dođu do sistemske cirkulacije, a kamoli u koncentraciji koja bi mogla negativno da utiče na majku ili bebu.
Kakve sastojke treba da ima proizvod za kosu da bi bio bezbedan za trudnicu?
Da bi se kozmetički proizvod smatrao proizvodom koji nije bezbedan za korišćenje u trudnoći, njegovi sastojci bi trebalo da budu štetni za bebu i ti “štetni“ sastojci bi trebalo da imaju mogućnost da preko majke dođu do bebe. Pre nego što proizvod dođe na tržište, mora ispuniti niz zahteva koje postavljaju aktuelni zakonski propisi i koji su obavezujući za proizvođače kozmetičkih proizvoda.
Jedan od najvažnijih zahteva je svakako bezbednost kozmetičkih proizvoda. Bezbednost proizvoda i svih sirovina koje ulaze u njegov sastav mora biti potvrđena i dokazana. U aktuelnom zakonskom propisu Evropske unije (Uredba EU 1223 o kozmetičkim proizvodima), postoje jasne liste dozvoljenih sastojaka kozmetičkih proizvoda, zatim lista sastojaka koji se ne smeju naći u sastavu kozmetičkih proizvoda, i lista sastojaka koji se pod određenim okolnostima mogu naći u sastavu kozmetičkih proizvoda (uz informaciju o maksimalnim dozvoljenim koncentracijama).