Kozmetički proizvodi za kosu su brojni a da li su svi proizvodi za kosu bezbedni za trudnicu?
Koji su proizvodi za kosu bezbedni za trudnicu?
Proizvodi za kosusu: proizvodi za pranje kose (šamponi za kosu), za naknadnu negu kose (kondicioneri, maske i pakovanja, serumi i ulja za kosu), zatim proizvodi za oblikovanje i održavanje frizure (lakovi za kosu, pene, gelovi, krem-gelovi itd.) i proizvodi za hemijski tretman kose, odnosno proizvodi za bojenje i beljenje kose, trajno kovrdžanje i ispravljanje kose.
Kakve sastojke treba da ima proizvod za kosu da bi bio bezbedan za trudnicu?
Da bi se kozmetički proizvod smatrao proizvodom koji nije bezbedan za korišćenje u trudnoći, njegovi sastojci bi trebalo da budu štetni za bebu i ti “štetni“ sastojci bi trebalo da imaju mogućnost da preko majke dođu do bebe. Pre nego što proizvod dođe na tržište, mora ispuniti niz zahteva koje postavljaju aktuelni zakonski propisi i koji su obavezujući za proizvođače kozmetičkih proizvoda.
Jedan od najvažnijih zahteva je svakako bezbednost kozmetičkih proizvoda. Bezbednost proizvoda i svih sirovina koje ulaze u njegov sastav mora biti potvrđena i dokazana. U aktuelnom zakonskom propisu Evropske unije (Uredba EU 1223 o kozmetičkim proizvodima), postoje jasne liste dozvoljenih sastojaka kozmetičkih proizvoda, zatim lista sastojaka koji se ne smeju naći u sastavu kozmetičkih proizvoda, i lista sastojaka koji se pod određenim okolnostima mogu naći u sastavu kozmetičkih proizvoda (uz informaciju o maksimalnim dozvoljenim koncentracijama).
Prirodna i dermokozmetička sredstva za pranje i negu kose
Sertifikati potvrđuju da li proizvodi podležu pravilima koja važe za prirodnu kozmetiku. Prirodna kozmetike obogaćena je biljnim ekstraktima, bez parabena i mineralnih ulja, dok dermokozmetika koristi najnovije tehnologije i kozmetičke trendove, ali u službi zdravlja.
Iako se prirodna kozmetika često deklariše kao potpuno bezopasna, u nekim slučajevima sastojci biljnih ekstrakata mogu biti alergeni. U periodu trudnoće i laktacije, svakako izbegavajte: preparata koji sadrže etarska ulja ruzmarina i eukaliptusa, nane, cimeta, jasmina, kedra, crnog bibera, majčine dušice, jer ova ulja mogu izazvati krvarenje u trudnoći. Međutim, i sve one sastojke na koje ste eventualno alergični.
Sa druge strane, dermokozmetički proizvodi prolaze strožu kontrolu efikasnosti i bezbednosti, pri čemu se ne izbegava upotreba sintetskih i inovativnih sastojaka. Da bi proizvod mogao da se klasifikuje u kategoriju dermokozmetike, treba da sadrži bar jednu aktivnu supstancu koja ulazi u površinski sloj kože i na taj način ciljano pokreće biohemijske mehanizme delovanja na ljudskoj koži. Ova kozmetika rešava probleme osetljive, netolerantne i alergijama sklone kože i može se koristiti bez posebnih ograničenja.
Sve je više sredstva za pranje kose bez sulfata, parabena i drugih često pratećih i agresivnih hemijskih jedinjenja prisutnih u šamponima za kosu. Kao zamena sulfata u šamponima dobrodošli su saponini (prirodne supstance – deterdženti, koje se nalaze u biljkama). Pogodni su za osetljivu kožu, manje su iritantni. Ekstrakti biljaka koje sadrže puno saponina se koriste kao antioksidansi i regenerativne supstance. One imaju i antimikrobno delovanje. Šamponi za kosu koji sadrže pantenol, cink i aminokiselinu glicin, su dobrodošli u osnaživanju i oživljavanju folikule.
Pište na deklaraciji
Svaka sirovina prolazi niz ispitivanja vezanih za bezbednost u uslovima normalnog korišćenja (uzima se u obzir koncentracija i površina tela sa kojom dolazi u kontakt, učestalost korišćenja, mogućnost prodiranja kroz kožu, kontakt sa sluzokožom, itd.) i ispitivanje toksičnosti, što isključuje mogućnost da se sastojci koji bi potencijalno bili štetni za bebu (kancerogeni, mutageni i sastojci toksični po reprodukciju – tzv. CMR supstance) uopšte nađu u sastavu kozmetičkih proizvoda. Takođe, važno je reći da su sve odobrene kozmetičke sirovine u svakom trenutku “pod lupom” multidisciplinarnih timova stručnjaka koji kontinuirano prate i na osnovu relevantnih podataka ponovo procenjuju bezbednost svake sirovine.
Alergije
Da li su alergije na pojedine sastojke kozmetičkih sredstava za pranje i negu kose u trudnoći češće? Da, alergije su češće u trudnoći kod osoba sklonim alergijskim reakcijama, jer je koža prokrvljenija i alergeni se lakše resorbuju, kao i toksične supstance.