Kondicioneri (balzami ili regeneratori) za kosu u trudnoći se redovno koriste. Nakon pranja kose šamponom, čak i šamponom tipa “2 u 1” kod suve i oštećene kose, potrebno je koristiti kondicioner.
Kondicioneri (balzami ili regeneratori) za kosu u trudnoći – redovna nega kose trudnice
Kondicioner opet mora biti prilagođen tipu i stanju kose, pa proizvođači uglavnom prave linije proizvoda koje čine šampon i kodicioner (nekad i maska ili pakovanje za kosu).
Kondicioneri (balzami ili regeneratori) su kozmetički proizvodi namenjeni za naknadnu negu kose. Nanose se na kosu nakon pranja kose šamponom. Kondicioneri ne mogu regenerisati oštećenu kosu, niti imaju uticaj na rast kose. Ovi proizvodi mogu sprečiti nova mehanička oštećenja površinskog sloja kose i privremeno uticati na izgled i karakteristike kose (punoća, mekoća, lakoća češljanja, oblikovanje i naelektrisanost).

Šta „rade“ kondicioneri?
Nakon nanošenja na kosu, određeni sastojci ovih proizvoda se vezuju za površinu dlake i/ili oblažu površinu dlake formirajući tanak film koji neutrališe statičko naelektrisanje kose čineći kosu mekom, glatkom i lakom za češljanje i oblikovanje. Takođe, povećavaju sjaj kose i smanjuju njenu lomljivost, dok pojedini proizvodi mogu i štititi kosu od toplote (feniranje) i UV zračenja (sunce).
Kako se pravilno koriste kondicioneri?
I kod naknadne nege kose trudnice, uz kondicionere, važna je pravilna upotreba ovih proizvoda. Kondicioneri se ne nanose na kožu glave, već samo na kosu u količini koja je dovoljna da se proizvod ravnomerno rasporedi u vrlo tankom sloju i nakon par minuta vodom treba dobro isprati kosu. Na tržištu ima i kondicionera koji se ne spiraju sa kose nakon nanošenja (tzv. leave-on proizvodi). Uglavnom su u vidu uljanih rastvora u ambalaži sa mehaničkim raspršivačem, pa se prskaju na kosu (u manjim količinama) neposredno pred feniranje.

Važno je kosu dobro isprati?
Većina kondicionera prisutnih na tržištu sadrži sirovine koje bi usled česte, kontinuirane upotrebe u većim količinama od potrebne i usled nedovoljnog ispiranja, mogle da se nagomilaju na površini kose i izazovu suprotan efekat, odnosno dovele bi do toga da kosa izgleda masno i prljavo, bez volumena, što otežava njeno oblikovanje. Isti problem se može javiti prilikom upotrebe pogrešnog proizvoda, odnosno korišćenja kondicionera koji nije namenjen datom tipu kose (npr. upotreba proizvoda za suvu ili oštećenu kosu na normalnoj ili masnoj kosi).
Da li kod upotrebe kondicionera može doći do nekih neželjenih reakcija?
Kao i kod šampona, i u kondicionerima se mogu naći jedni od najčešćih (potencijalnih) alergena – parfemske komponente i neki konzervansi (isto kao kod šampona). Prema zakonskim propisima EU (Uredba EU 1223 o kozmetičkim proizvodima), kojih se pridržavaju i naši proizvođači, ukoliko kozmetički proizvod sadrži potencijalne alergene, oni moraju biti navedeni na listi sastojaka (Ingredients/Sastav) datog proizvoda, što osobama sklonim alergijskim kožnim manifestacijama dosta olakšava izbor proizvoda.
Kondicineri ne sadrže supstance koje bi bile štetne za bebu, niti sastojci ovih proizvoda mogu preko trudnice doći do bebe. Jedina nelagodonost koju bi trudnica koja nije sklona iritativnim i alergijskim manifestacijama na koži mogla da oseti primenom ovih proizvoda u prvom trimestru trudnoće jeste mučnina koju može izazvati miris ovih proizvoda.
Nega kose u trudnoći je drugačija nego pre trudnoće i specifična u svemu u odnosu na novo stanje u kome se trudnica nalazi. Tokom trudnoće u organizmu žene dolazi do imunoloških, metaboličkih, endokrinih i vaskularnih promena, što može dovesti do fizioloških, ali i patoloških promena na koži, kosi, noktima, znojnim i sebacealnim žlezdama.

Alegrija je uvek moguća…
Treba reći da se tokom trudnoće (koja se ne naziva bez razloga “drugo stanje”) može desiti da osoba koja pre trudnoće nije imala nikakve probleme prilikom upotrebe kozmetičkih proizvoda, odreaguje na neki. U tom slučaju neophodno je savet potražiti kod dermatologa.