Kako je Sve Moguće Oštetiti Kosu?

Kako je sve moguće oštetiti kosu

Kako je sve moguće oštetiti kosu? Kosu je moguće oštetiti nepravilnim postupanjem i negom, upotrebom neadekvatnih sredstava za negu i ulepšavanje.

Kosu je moguće oštetiti i mehanički (nepravilno češljanje i četkanje, naročito mokre kose, feniranje, nepravilna nega i nepravilno stilizovanje kose) i hemijski (bojenje, beljenje, trajno kovrdžanje ili ispravljanje kose).

Kako je sve moguće oštetiti kosu?

Pored mehaničkog i hemijskog oštećenja, na strukturu dlake mogu uticati i spoljašnji faktori poput sunčeve svetlosti, zagađenja iz vazduha, morske vode i hlorisane vode bazena.

Dlaka (vlas kose) se sastoji iz folikula i stabla. Dok su u folikulu žive ćelije odgovorne za rast kose, stablo dlake čine tri sloja u kojima su mrtve ćelije ispunjene proteinom keratinom. Sloj na površini stabla dlake naziva se kutikula i čine ga ćelije raspoređene kao crepovi na krovu kuće. Kada je kutikula neoštećena („zdrava“), ostali slojevi stabla dlake su zaštićeni i kosa je glatka, elastična i sjajna. Ukoliko se kutikula ošteti, kosa gubi elastičnost i prirodni sjaj, postaje suva zbog smanjene sposobnosti da zadrži vlagu, a unutrašnji slojevi postaju izloženi negativnim uticajima.

Kako je sve moguće oštetiti kosu

Sunce i more mogu oštetiti kosu?

Tokom leta, pored zaštite od sunca, kosi je neophodna posebna i  adekvatna nega. Ukoliko je došlo do primetnog isušivanja kose, bez isušivanja kože glave, za pranje kose se može koristiti kombinacija dva šampona namenjena različitim tipovima kose – šampon za normalnu kosu kojim bi se prala koža glave i šampon za suvu kosu koji bi trebalo nanositi isključivo duž vlasi kose.

U letnjem periodu treba koristiti kondicinere koji se ostavljaju na kosi (tzv. leave-on proizvodi) ili serume namenjene zaštiti (tzv. silikonske kapi) sa UV filterima i odgovarajućim silikonima koji će istovremeno negovati kosu i štiti je od sunčevog zračenja, ali i morske i/ili hlorirane vode bazena.

Kako je sve moguće oštetiti kosu

Pored sunca, u letnjem period, dodatni problem pravi morska voda, kao i hlorirana voda bazena, koje takođe isušuju kosu. Hlorirana voda bazena može uticati i na boju kose, odnosno može dovesti do pojave sivih i zelenkastih nijasni na farbanoj svetloj kosi. Zato je, pre ulaska u more ili bazen poželjno na kosu naneti leave-on kondicioner ili ulje za kosu. Nakon izlaska iz mora, reke, jezera,  ili bazena (napomena: trudnicama se inače ne preporučuje kupanje u bazenu!), kosu je poželjno odmah isprati vodom.

Predaje na VMŠ. Objavljivala radove na temu kozmetičkih proizvoda i neinvanzivnih estetskih postupaka i bezbednosti u toku trudnoće i dojenja.
Preporučujemo vam...