Kosa u trudnoći nije uvek ista kao i pre trudnoće i trudnice pitaju, kako da neguju kosu u ovom osetljivom periodu.
Kosa u trudnoći se neguje na drugačiji način?
Nega kose u trudnoći je drugačija nego pre trudnoće i specifična u svemu u odnosu na novo stanje u kome se trudnica nalazi. Tokom trudnoće u organizmu žene dolazi do imunoloških, metaboličkih, endokrinih i vaskularnih promena, što može dovesti do fizioloških, ali i patoloških promena na koži, kosi, noktima, znojnim i sebacealnim žlezdama.

Zašto se menja kvalitet i volumen kose u trudnoći?
Fiziološke promene na koži glave i kosi u toku trudnoće uglavnom su povezane s hormonskim statusom. Tokom trudnoće dolazi do promena u dužini trajanja faza u ciklusu rasta kose, tačnije dolazi do produženja aktivne faze rasta kose, pa mnoge trudnice stiču utisak da im kosa brže raste nego inače i da vlasi kose deluju deblje.
Međutim, nakon porođaja, povećan broj dlaka prelazi u fazu koja se završava ispadanjem dlake, te dolazi do pojačanog opadanja kose (uz proređenost na pojedinim delovima) koje može trajati čak i do 15 meseci nakon porođaja.
U trudnoći je pojačana funkcija ekrinih znojnih žlezda (pojačano znojenje) i sebacealnih žlezda (pojačano lučenje sebuma), zbog čega se kosa brže masti i prlja.

Kako se kosa menja?
Dlaka (vlas kose) se sastoji iz folikula i stabla. Dok su u folikulu žive ćelije odgovorne za rast kose, stablo dlake čine tri sloja u kojima su mrtve ćelije ispunjene proteinom keratinom. Sloj na površini stabla dlake naziva se kutikula i čine ga ćelije raspoređene kao crepovi na krovu kuće. Kada je kutikula neoštećena („zdrava“), ostali slojevi stabla dlake su zaštićeni i kosa je glatka, elastična i sjajna. Ukoliko se kutikula ošteti, kosa gubi elastičnost i prirodni sjaj, postaje suva zbog smanjene sposobnosti da zadrži vlagu, a unutrašnji slojevi postaju izloženi negativnim uticajima.
Kako postupati sa kosom da ne bi došlo do većih oštećenja?
Dok je opadanje kose čak do 15 meseci nakon porođaja fiziološki (normalan) proces povezan sa hormonskim statusom, opadanje kose u toku trudnoće ne mora biti. Ukoliko se u toku trudnoće javi problem opadanja kose, da bi se on svrstao u jedan normalan proces koji kod nekih trudnica može da prati “drugo stanje”, neophodno je isključiti faktore koji bi do ovog problema mogli dovesti.
Prvo treba pažnju obratiti na ishranu – da li je dovoljna, da li je adekvatna? Sledeći uzrok opadanja i proređivanja kose može biti stres. Stres i strahove u trudnoći treba prevazići ukoliko je to ikako moguće. Na kraju ne treba zanemariti ni uticaj nepravilne primene ili upotrebe neadekvatnih kozmetičkih proizvoda za kosu. Šampon koji ne odgovara tipu kose, neadekvatan kondicioner, pogrešna upotreba kondicionera ili proizvoda za oblikovanje frizure mogu doprineti opadanju kose ili lošem izgledu kose u trudnoći.