Povećan holesterol u trudnoći – 3 strategije za zdrav nivo holesterola

Povecan holesterol u trudnoci

Sadržaj

Povećan holesterol u trudnoći je uobičajen i neophodan. Ali, koliko je previše? Poznato je da su komplikacije vezane za trudnoću povezane sa ukupnim nivoom holesterola. Takođe i nivoima triglicerida koji prelaze 2,25 mmol/L.

Povećan holesterol u trudnoći

Nivo holesterola viši od uobičajenog nije samo normalan tokom trudnoće, već je i neophodan. Da bi podržao hormone poput estrogena i progesterona, koji su od vitalnog značaja za održavanje trudnoće. Vaša beba koja raste u velikoj meri koristi holesterol za zdrav razvoj udova i mozga.

Povecan holesterol u trudnoci

Postoje suštinska partnerstva koja se javlјaju kako bi se podržala trudnoća u razvoju. Postoje specifični enzimi za menjanje i promenu holesterola u funkcionalne hormone. Međutim, još uvek postoji takva stvar kao što je previše holesterola tokom trudnoće. Ovo stanje je povezano sa nekim ozbilјnim komplikacijama.

Šta je visok holesterol – hiperholesterolemija u trudnoći?

Hiperholesterolemija, povećan holesterol se utvrđuje sa više merenja. Kada lekar želi da proveri Vaš nivo holesterola, naručiće test krvi poznat kao lipidni status. To je zapravo grupa testova koji meri sledeće parametre:

  • Ukupni holesterol.
  • Lipoprotein niske gustine (LDL) holesterol (“loš” holesterol).
  • Holesterol lipoproteina visoke gustine (HDL) (“dobar” holesterol).
  • Trigliceridi.

Ova merenja pomažu lekarima da dijagnostikuju visok holesterol. Takođe i da procene rizik osobe od zdravstvenih problema.

Referentne vrednosti holesterola za odrasle

  UKUPNI HOLESTEROL LDL HDL TRIGLICERIDI
Normalno ili Optimalno od  3.23 mmol/l  do 5.17 mmol/l do 2.58 mmol/l Do 1.29 mmol/l niža od 1,7 mmol/L
Granične vrednosti 5.17 mmol/l  do 6.18 mmol/l 3.36 mmol/l  do 4.11 mmol/l od 1,70 – 2,25 mmol/L
Povišene vrednost od 6.18 mmol/l 4.13 mmol/l  do 4.88 mmol/l Visoko-rizične

od 2,26 – 5,64 mmol/L

Vrlo visoko-rizične

≥ 5,65 mmol/L.

Izvor: Johns Hopkins Medicine

Šta je previsok holesterol tokom trudnoće?

Nivo holesterola se prirodno povećava tokom drugog trimestra trudnoće. On dostiže vrhunac tokom trećeg trimestra. Obično se vraća u normalu oko četiri nedelјe nakon porođaja. Tokom čitave trudnoće, možete očekivati da će Vaš ukupan holesterol porasti za oko 50%.

Iako je poznato da nivo holesterola raste tokom trudnoće, holesterol se ne proverava rutinski tokom trudnoće. Ne postoje referentni rasponi za nivoe holesterola kod trudnica. Odnosno, stručnjaci nisu definisali šta se smatra normalnim ili optimalnim kada je u pitanju holesterol kod trudnica.

Povecan holesterol u trudnoci

Međutim, poznato je da su komplikacije vezane za trudnoću povezane sa ukupnim nivoom holesterola. Takođe i nivoima triglicerida koji prelaze 2,25 mmol/L.

Rizici od veoma visokog holesterola u trudnoći

Stručnjaci ne razumeju u potpunosti efekte visokog holesterola na trudnoću i razvoj fetusa. Međutim, istraživači su pronašli vezu između veoma visokog holesterola i određenih komplikacija.

Na primer, abnormalno visoki nivoi triglicerida su povezani sa preeklampsijom i gestacijskim dijabetesom. Obe komplikacije mogu predstavlјati rizik i za trudnicu i za bebu. Neke studije pokazuju da su viši nivoi holesterola takođe povezani sa povećanim rizikom od prevremenog porođaja.

Povecan holesterol u trudnoci

Lečenje visokog holesterola pre i tokom trudnoće

Ne lečimo često aktivno visok holesterol kod trudnica. Lečimo samo ako postoji velika zabrinutost za kardiovaskularni rizik. Mora se odmeriti potencijal nanošenja štete fetusu. Ako planirate da zatrudnite, najbolјe je da proverite holesterol. Otkrivanje visokog ili graničnog visokog holesterola pre trudnoće daje Vam vremena za rešavanje problema. Tada treba preduzeti korake da se holesterol smanji. Ovo iz razloga što su vam opcije lečenja u trudnoći ograničene zbog rizika za fetus u razvoju.

Iako je idealno, otkrivanje i snižavanje visokog holesterola pre trudnoće nije uvek moguće. U tim slučajevima, postoje bezbedni koraci koje možete preduzeti tokom trudnoće. Tako ćete smanjiti svoj „loš“ holesterol i povećati „dobri“ holesterol. Obavezno razgovarajte sa svojim lekarom pre bilo kakvog lečenja.

Lekovi za smanjenje nivoa holesterola

Statini su zlatni standard za lečenje visokog holesterola kod pacijenata koji nisu trudni. Ali oni nisu preporučeni i kod trudnica.

Istraživanja su pokazala da osobe koje uzimaju statine nemaju veći rizik od urođenih mana od drugih trudnica. Ipak oni u trudnoći nisu preporučeni o čemu govore urađena istraživanja. Statini koji se uzimaju u toku trudnoće mogu dovesti do prevremenog porođaja. Istraživanja kažu i da se rađaju bebe sa malom porođajnom težinom.

U 2021. godini, FDA rekla je proizvođačima statina da uklone upozorenje da ovi lekovi nisu preporučeni trudnicama. Ali, navela je da „većina trudnica treba da prestane da uzima statine“. Sekvestranti žučne kiseline se češće propisuju od statina u trudnoći za kontrolu holesterola.  Postoji potencijal da trudnice koriste smole koje vezuju žučne kiseline za smanjenje holesterola. Međutim, trudnice se žale na ozbilјne gastrointestinalne probleme kada uzimaju ove smole.

Povecan holesterol u trudnoci

Kako održati zdrav nivo holesterola u trudnoći

Najpreporučlјivije strategije za održavanje zdravog nivoa holesterola tokom trudnoće su promene stila života. Ovo su promene načina života koje preporučujem.

  • Birajte zdrave masti. Zasićene masti nisu preporučene. Preporučene su zdrave masti – mononezasićene i polinezasićene. One podižu nivoe “dobrog” holesterola. Zdrave masti možete pronaći u orašastim plodovima i semenkama, avokadu, ribi i maslinovom ulјu.
  • Jedite puno rastvorlјivih vlakana. Rastvorlјiva vlakna pomažu u kontroli holesterola i skokova šećera u krvi. I to, stvaranjem barijere koja sprečava apsorpciju masti. Rastvorlјiva vlakna možete dobiti preko ovsa, ječma, prosa, čia semena. Takođe i drugih žitarica, svežeg voća i povrća. Povrće koje sadrži rastvorljiva vlakna je brokoli, kupus, prokulice, sočivo i pasulј.
  • Redovno vežbajte. Hodanje, plivanje i prenatalna joga su preporučeni.  Pre bilo koje fizičke aktivnosti neophodno je konsultovati lekara koji prati vašu trudnoću.

MASTI U ISHRANI TRUDNICE PROČITAJTE OVDE.

avatar
Radi u Porodilištu Opšte bolnice „Sveti Luka“ u Smederevu. Učesnik brojnih stručnih skupova.

Podeli ovaj članak sa prijateljima

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Skype
Email
Oktal - Multimam Jan24 Side
Dynamic.rs
Dynamic.rs
Dynamic.rs
Najnoviji članci

Šta određuje uspeh trudnoće posle 40. i kakav je uspeh IVF-a

Zašto se javlja povodljivost kod deteta?

Trudnoća posle 40. godine i kako se pripremiti

Kako smišljanje priča sa decom podstiče razvoj – Ideje za priče

Neintegrisani primitivni refleksi i razvoj bebe

Preporučujemo vam...

Uspeh trudnoće posle 40. je neizvestan. Mnoge žene zatrudne nakon 40 godina, neke pribegavaju posebnom tretmanu, a neke ne. Nakon 45. godine, prema mišljenju stručnjaka, gotovo je nemoguće zatrudnjeti bez...

Trudnoća posle 40. godine je sve prisutnija u savremenom društvu. Želja žena da zatrudne nakon 40, 45 ili čak 50 godina će verovatno nastaviti da se razvija. Zato je važno...

Gestacijski dijabetes pod kontrolom je moguć. Uz Vašu pažnju, promenu stila života i dobru saradnju sa doktorom koji prati Vašu trudnoću. Gestacijski dijabetes je oblik dijabetesa koji počinje tokom trudnoće...

Bol u leđima uz 4 simptoma, može zahtevati poziv lekaru. Uobičajeno, sama bol u leđima u trudnoći, bez propratnih simptoma samo je nelagodnost. Ne prihvatajte da je bol normalan deo...