Prelazne mlečne formule u sklopu mešovite ishrane se sve više primenjuju. Stručnjaci preporučuju specijalne adaptirane mlečne formule u ishrani dece čak i do 3. godine života, u slučajevima kada majka ne doji i kada prestane da doji.
Zašto se preporučuju prelazne mlečne formule u sklopu mešovite ishrane?
Iako je majčino mleko najbolja hrana za odojče, u situacijama kada majke nisu u stanju da doje, najbolja zamena za prirodnu ishranu su adaptirane mlečne formule.
Najbolja alternativa?
Isto tako, od 5-6. meseca života, otkada mleko više nije u stanju da samo zadovolji sve potrebe organizma odojčeta koji intenzivno raste i razvija se, u slučaju nemogućnosti majke da svom detetu obezbedi prirodnu ishranu, adaptirane formule su prva i najidealnija alternativa za nju, koja od tog trenutka postaje samo jedna (doduše najvažnija) od brojnih namirnica u daljoj „mešovitoj“ ishrani.
Koje su najnovije preporuke?
Najnovije preporuke u vezi sa upotrebom konzumnog kravljeg mleka u ishrani malog deteta sugerišu da se ono ne koristi kao dominantan oblik mleka na njegovom meniju sve do uzrasta od dve , pa čak i tri godine.
Zašto prelazne mlečne formule?
Glavni razlozi za to su činjenica da bubrezi deteta dostižu svoju zrelost (u stanju su da obavljaju svoju funkciju kao kod odraslih) tek sa 2-3 godine života, pa veće koncentracije soli (naročito NaCl/kuhinjske soli/) i proteina u kravljem konzumnom mleku u odnosu na majčino opterećuju njegov kardio-vaskularni sistem i stvaraju povećan rizik od hipertenzije i posledičnih srčanih bolesti u kasnijem životu.
Šta se dešava ako dajete bebi konzumno kravlje mleko?
Drugim rečima – ako detetu do tog uzrasta dajete konzumno kravlje mleko umesto prelazne adaptirane mlečne formule stvorićete situaciju kao da mu dajete 3-3,5 puta više posoljeno majčino mleko ili adaptiranu formulu, a vrlo dobro znamo šta preslana „hrana“ čini našim krvnim sudovima i srcu.
Pored toga što adaptirane formule sadrže u sebi istu (optimalnu) količinu soli koja je prisutna i u majčinom mleku, one su superiornije u odnosu na kravlje mleko i na mnogim drugim planovima.
Šta sadrže kvalitetne prelazne mlečne formule?
Kvalitetne formule sadržegvožđeu količini koja sprečava pojavu sideropenijske anemije (malokrvnosti koja je posledica manjka gvožđa u ishrani), optimalnu koncentraciju vitamina D (neophodnog za rast i razvoj organizma), omega-3 masne kiseline (važne za razvoj mozga, regularno funkcionisanje kardio-vaskularnog sistema i dr.), prebiotike (materije koje omogućavaju uspostavljanje i održavanje normalne crevne flore i efikasan „rad“ sistema za varenje i dr.) i još mnogo toga.
Sa kvalitetnom mlečnom formulom, možete pripremati mlečne obroke
Da li mlečne formule sadrže skrob?
Jedna od bitnih osobina naprednih mlečnih formula je i to što one ne sadrže skrob, čime se preveniraju gojaznost i posledična oboljenja (a ima ih puno) koja prate prekomernu telesnu težinu.
Dakle, beba već od 7.- 8. meseca možete da počnete da uvodite u ishranu mlečne proizvode, kao što su jogurt, kiselo mleko i pavlaka, nešto kasnije (9-10. mesec) i mladi sir, ali do uzrasta od 2-3. godine, bolje je da mu, ako ne dojite, umesto „slatkog“ mleka, dajete adaptiranu mlečnu formulu, jer ćete na taj način značajno doprineti njegovom „boljem“ zdravlju u kasnijem periodu životu.