Put dobre komunikacije sa decom – 8 magičnih rečenica

Put dobre komunikacije sa decom

Sadržaj

Put dobre komunikacije sa decom je važan. Deca svakodnevno napreduju, uče i razvijaju se. Jako  je važno da im budemo podrška i oslonac u tome. Poželjno je koristiti ohrabrujuću komunikaciju koja će osnažiti dete da prihvati svoja ograničenja i razvije kapacitete sa kojima je rođeno.

Da li deca žele roditelje kao sa reklame?

Deca mogu da razviju fizičko, mentalno i emocionalno blagostanje uvek kada su njihove osnovne potrebe za snom, hranom, fiziološke potrebe, pažnjom i ljubavlju, zadovoljene. Deca ne žele savršene roditelje kao sa reklame, ona samo žele roditelje koji su im oslonac i sigurna baza. Oni žele roditelje koji ih vole, prihvataju sa svim njihovim” slabostima” i ne upoređuju ih sa drugom decom jer je svako dete ličnost za sebe.

Put dobre komunikacije sa decom

Kako se gradi siguran put komunikacije sa decom?

Na ovaj način roditelji grade siguran put dobre komunikacije i povezanosti sa svojom decom. Grade poverenje. Roditelji  koji prihvate da je njihovo dete ima urođenu potrebu da istražuje, stvara iskustva, da otkriva svoju ulogu u svetu, grade dobru komunikaciju sa decom. Dozvoljavaju svom detetu da pogreši i da je to u redu. Kada prate razvoj svog deteta uočavaju  momente koji su fascinantni  podjednako kao i iscrpljujući. Roditelji mogu obezbediti optimalne uslove za razvoj ali ne mogu ubrzati razvoj svog deteta jer razvoj uvek ima svoj tempo.

Put dobre komunikacije sa decom

Kako gradimo samopouzdanje kod deteta – 8 magičnih rečenica

Ukoliko ste pored svog deteta i kada greši a vaše obraćanje je podržavajuće  tako što kreirate rečenice poput:

  • “ Sjajno ti ide”.
  • “Važno je da si pokušao/la”.
  • “Znam da si dao/la sve od sebe.”
  • “U redu je pogrešiti, svi mi grešimo”.
  • “Sutra ćeš uraditi bolje, a tek prekosutra…”.
  • “Slušam te i tu sam za tebe”.
  • “Volim kada sam/a smišljaš rešenja”.
  • “Verujem da ćeš uspeti”.

Utičete da vaše dete stekne samopouzdanje na putu sticanja iskustva i tako sve češće može samostalno da  bude akter, bez straha od greske, stvarajući  nova iskustva.

Kako graditi samostalnost?

Roditeljima je najteže da dozvole detetu da deluju samostalno jer često bde nad njim sa toliko strahova i uvek su u  iskušenju da se uključe i reše problem: obuju, obuku, nahrane, naprave dvorac koji se ruši…..Ovo je put da dete jednog dana uvek traži zaštitu/rešenje od vas i urađene domaće zadatke uz vašu pomoć.

Put dobre komunikacije sa decom

Majka i Otac daju podršku – sigurnu bazu

Otac i majka pružaju detetu sigurnu bazu punu podrške iz koje dete ide u osvajanje sveta.  Dete iznova i iznova testira svoje sposobnosti i ograničenja ali uvek dobija podršku iz svoje baze gde je sigurno i prihvaćeno.

Put dobre komunikacije sa decom
Volim te baš takvu kakva jesi, slušam te, tu sam za tebe.

U porodici dete uči šta je zajednica

Porodica je njegova sigurna baza. Tu,  u porodici, vaše dete uči šta znači zajednica, razvija socijalne veštine, uči da bude obazrivo i da prihvati svoja ograničenja ali  i da razume i prihvati ograničenja drugog. Takođe dete u krugu porodice, jasnim obraćanjem: “To su tvoje igračke, one stoje u kutiji”, “možemo zajedno da ih skupimo a  sutra ćeš sam”  uči pravila, okvire svoje slobode i delovanja. Pravila  koja se uspostavljaju u porodici, bazi ličnog razvoja,  mu pomažu da poštuje i razume pravila i u drugom socijalnom okruženju (vrtić, škola, posao). Tako dete  otkriva sebe u stalnoj interakciji sa drugima.

Uz dobru komunikaciju do nezavisne ličnosti

Kada detetu komunikacijom prihvatanja i razumevanje kao i jasnim obraćanjem, ojačate leđa i osnažite ga  veliki su izgledi da se dete razvije u nezavisnu ličnost koja se može nositi sa neuspesima i razočaranjima.

avatar
Predsednik je “LOGO-centra za razvoj i igru” i član Udruženja logopeda Srbije.

Podeli ovaj članak sa prijateljima

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Skype
Email
Oktal - Multimam Jan24 Side
Dynamic.rs
Dynamic.rs
Dynamic.rs
Najnoviji članci

Šta određuje uspeh trudnoće posle 40. i kakav je uspeh IVF-a

Zašto se javlja povodljivost kod deteta?

Trudnoća posle 40. godine i kako se pripremiti

Kako smišljanje priča sa decom podstiče razvoj – Ideje za priče

Neintegrisani primitivni refleksi i razvoj bebe

Preporučujemo vam...

Zašto se javlja povodljivost kod deteta? Kod neke dece već od malih nogu možemo uočiti povodljivost. Roditelji su zabrinuti, posebno pred pubertet, pitaju se kako da se nose sa tim...

Smišljanje priča je jedan od najboljih načina da podstaknete detetovu maštu, mišljenje i govorno-jezički razvoj. Priče imaju fantastičnu moć da privuku dečju pažnju. Priče mogu biti dobra ideja u svim...

Tomatis metoda je moćan alat u razvoju percepcije, koncentracije, motorike, govora i jezika. Ova metoda predstavlja sveobuhvatan pristup koji unapređuje slušanje, percepciju, motoriku, jezik i samopouzdanje. Metoda nudi podršku kako...

Ako se pitate kakav je uticaj vršnjaka na razvoj dece, on je veliki! Socijalna interakcija među vršnjacima igra presudnu ulogu u razvoju dece, oblikujući njihove socijalne, emocionalne i kognitivne sposobnosti....