Saveti za Čuvanje Lekova u Kućnim Uslovima

Saveti kako čuvati lekove u kućnoj apoteci.

Naša kućna apoteka sadrži sve potrebno za prvu pomoć, preparate i lekove za bebe ili decu i odrasle ukućane. Postoje i pravila kojih se treba  pridržavati.

Kako čuvati lekove u kućnim uslovima?

Stavite vašu kućnu apoteku na suvo mesto, koje nije podložno promenama temperature i vlage (ne iznad grejnog tela). Posebno izbegavajte držanje tableta i kapsula u kupatilu, jer topao i vlažan vazduh nije povoljna sredina za njihovo čuvanje. U kupatilu možete držati ono što je potrebno za prvu pomoć kao što su povidon jod, hidrogen ili sterilna gaza.

 

Kućnu apoteku držite visoko, tako da deca ne mogu da je dohvate, i zaključajte je da izbegnete nezgode.Ne zaboravite da je najveći broj trovanja kod dece izazvan lekovima!

kako cuvati lekove u kucnim uslovima

Posmatrajte: nemojte uzimati lek koji je promenio oblik ili boju!

Redovno sređujte i kontrolišite vašu kućnu apoteku. Nadoknadite preparete koji su potrošeni, zamenite one kojima je istekao rok. Lekove sa isteklim rokom trajanja odnesite do najbliže apoteke, jer je to farmaceutski otpad i treba da bude adekvatno uništen.

Datum isteka roka trajanja leka

Naznačen na ambalaži zapravo se odnosi na lek koji nije otvoren. Taj datum nikako nije isti za lek koji je otvoren, naročito ako su u pitanju sirupi ili kapi. Zapišite na pakovanju datum otvaranja kapi, masti ili sirupa (mnogi nisu dugo upotrebljivi nakon otvaranja, pogledajte uputstvo leka – naznačen je rok po otvaranju). Suspenzije uvek promućkajte pre upotrebe. Proverite da li ste dobro zatvorili flašicu posle upotrebe.

Šta odložiti od lekova u frižider?

Sirupe čuvajte u frižideru jer to pomaže da duže budu upotrebljivi, ali obavezno pogledajte da li je naznačeno posle koliko vremena od otvaranja im ističe rok trajanja. Iz predostrožnosti lekove u frižideru čuvajte u kutiji na kojoj ćete nacrtati crveni krst.

Nemojte da čuvate lekove koji su vam ostali posle akutnih zdravstvenih tegoba. Bacite i one koji nisu u originalnim pakovanjima, ili nemaju uputstvo za upotrebu. Nipošto ne čuvajte sredstva koja se prave u apoteci, jer su bez konzervansa i imaju kratak rok trajanja.

Dugogodišnji šef Neonatološkog odeljenja u Bolnici za ginekologiju i akušerstvo KBC „Zvezdara“. Član je Republičke komisije za podršku dojenja, porodične i razvojne nege novorođenčeta.
Preporučujemo vam...