Saveti Za Primenu Lekova Kod Dece

Potrebna je velika roditeljska mudrost i veština da bi ste svoju decu zaštitili od nepotrebne i štetne primene lekova

Dečiji  metabolizam, količina tečnosti u organizmu, funkcija jetre i bubrega u razgradnji i izlučivanju lekova je specifična, posebno kod dece najmlađeg uzrasta.

Deca nisu mali ljudi! Saveti za primenu lekova kod dece

Danas, u doba interneta, različitih  foruma i „Dr Googl-a“, kao i brojnih dostupnih apoteka, potrebna je velika roditeljska mudrost i veština da bi ste svoju decu zaštitili od nepotrebne i štetne primene lekova.

Lekovi za kašalj i prehladu

Za zapušen nos, curenje iz nosa i kašljanje. Pokazano je da ovi lekovi vrlo malo ili nimalo ne deluju na decu ispod 6 godina, a rizik za njihova neželjena dejstva nadmašuje bilo kakvu privremenu korist koje vaše malo dete može imati od njih.

Dekongestivi mogu biti nadražajni, mogu isušiti i oštetiti nosnu sluznicu i izazvati „zavisnost“ kada se duže koriste. Iz nosa se mogu resorbovati i direktno u mozak i izazvati neuobičajene neurološke manifestacije. A oni i antihistaminici, koji se koriste protiv suzenja iz očiju i curenja nosa, mogu izazvati stomačne probleme, ošamućenost ili nesanicu, osip, a kod neke dece i do ubrzanja srčanog rada i konvulzije. Lekovi protiv produktivnog kašlja, s druge strane, odlično razgrađuju gust sekret i „odlepljuju“ ga sa bronhija, ali ni oni ne pomažu, jer malo dete ne ume da se iskašlje.

saveti za primenu lekova kod dece

Aspirin (acetilsalicilna kiselina) 

Nikada se ne daje deci mlađoj od 18 godina, jer može biti udružen sa teškim oboljenjem – Rajevim sindromom- koji dovodi do oštećenja brojnih organa, naročito jetre i mozga, pa i do smrti. Uzrok Rajevog sindroma se ne zna, obično nastaje nakon virusne infekcije, ali je u 90-95% slučajeva povezan sa upotrebom acetilsalicilne kiseline i znatno je ređi od kada se aspirin ne daje deci.

Aspirin kod nas postoji pod mnogo različitih naziva, pa uvek proverite šta je zapravo lek koji planirate da date detetu, a uzmite u obzir i kombinovane preparate koji mogu sadržati acetilsalicilnu kiselinu.

Ako dojite – lekovi

Nemojte uzimati aspirin, pošto se određena količina može izlučiti u mleko. Paracetamol je i dalje najbezbednija opcija u trudnoći i dojenju. Imajte na umu da su i tinejdžeri podložni Rejevom sindromu; oni često kupuju lekove na svoju ruku, bez znanja roditelja. Naučite svoju decu da uvek provere sa vama da li i koji lek da uzmu (da, to važi i za dete od 18-19 godina) i da nikad ne uzimaju lekove od svojih drugara u školi ili samostalno iz fioke u kući.

Lekove za odrasle  ne davati deci!                                                          

Davanje lekova namenjenih odraslim osobama u manjoj, detetu „prilagođenoj“ dozi pogrešno je i vrlo opasno. Osim osnovne supstance, u svakom leku postoje i različite dodatne: konzervansi, stabilizatori, zaslađivači i sl. Samo ako uputstvu za lek izričito stoji da je dozvoljena primena kod dece, sa tačnim dozama za određeni uzrast ili kilažu, ili ako je pedijatar to preporučio, detetu smete dati lek.

Lekovi propisani za nekog drugog

Ako je vaše drugo dete ili dete vaše rođake imalo slično stanje sa sličnim simptomima kao i vaše dete u ovom trenutku, nemojte davati lek koji je njima bio propisan. Postoji mogućnost da ste pogrešno procenili i da mu taj lek neće pomoći ili da čak može izazvati i komplikacije.

Lekovi za decu u obliku tableta 

Bebi ćete uvek dati lek u obliku sirupa, a ako ni starije dete još uvek ne ume da guta tablete, nemojte mu ih davati, zbog mogućeg gušenja.Ovo se odnosi i na tablete za žvakanje.

Ako određeni lek ne postoji u obliku sirupa, pitajte farmaceuta da li tabletu možete prepoloviti (ne smeju se sve vrste tableta lomiti) ili pomešati sa hranom, da bi dete lakše primilo lek, ako odbija na ovaj način.

Dodatni paracetamol – NE

Ako vaše dete uzima paracetamol za snižavanje temperature i vi poželite da mu date još neki popularni, kombinovani lek za prehladu kako biste mu još malo olakšali patnju imajte u vidu da većina tih preparata u sebi sadrži paracetamol, pa se može desiti da unesete prekomernu dozu.

Uvek treba da pogledate šta je u sastavu bilo kog leka, naročito onog koji u sebi sadrži kombinacije različitih supstanci, da ne bi došlo do ukrštanja ili dupliranja doza.

Dugogodišnji šef Neonatološkog odeljenja u Bolnici za ginekologiju i akušerstvo KBC „Zvezdara“. Član je Republičke komisije za podršku dojenja, porodične i razvojne nege novorođenčeta i spoljašnji ocenjivač Agencije za akreditaciju zdravstvenih ustanova.
Preporučujemo vam...
Dete sve razume ali ne govori
Dete sve razume ali ne govori?
Dete sve razume ali ne govori, ne tako retko možemo čuti od roditelja. Može li ova tvrdnja da bude tačna? Dete sve razume ali ne govori – Kada će dete progovoriti prve reči? Prve reči javljaju se između jedanaestog i trinaestog meseca života deteta. Obično su dvosložne, kratke reči koje…
Kreativna mama Lea Lilić
Kreativna mama Lea Lilić autorka knjige Prvi bebin meni
Kreativna mama Lea Lilić je diplomirani menadžer bezbednosti. Majka je trogodišnje ćerke Maše i supruga gospodina Darka. Kreativna mama Lea Lilić Lea je autor knjige koja je nedavno izašla iz štampe – Prvi bebin meni. Ovu knjigu plasirala je u elektronskoj formi i od mladih mama je više nego prihvaćena.…