Savremeno vođenje porođaja znači da u svakom trenutku pratimo i kontrolišemo tok porođaja. Cilj ovakvog vida porođaja je da se smanji morbiditet i mortalitet fetusa. Takođe, da se smanji broj produženih i otežanih porođaja kao i carskih rezova.
Ginekolog i babica su aktivni sve vreme porođaja. Svojim znanjem i iskustvom nastoje da se porođaj odvija sa što manje tegoba i rizika kako po majku tako i po plod. Ukoliko u toku porođaja primete bilo kakva odstupanja dužni su da na vreme odreaguju. Osim babice i lekara ključnu, najbitniju kariku čini porodilja. Što je bolja saradnja između stručnih ljudi sa jedne i porodilje sa druge strane zadovoljstvo i šanse da porođaj bude bez straha i bola su veće.
Praćenje trudnoće
Od trenutka kada žena sazna da je u drugom stanju potrebno je da se javi ginekologu radi praćenja trudnoće. Njoj se otvara trudnicki karton. U karton se upisuju opšte generalije, anamneza (lična, porodična, anamneza menstruacije). Isto, i ranije trudnoće i porođaji i tok sadašnjeg stanja. Obavezno se urade laboratorijske analize KS, KG i Rh faktor a po potrebi i druge analize. Babica u savetovalištu pruža informacije bitne za vođenje normalne i zdrave trudnoće.
U drugoj polovini trudnoće trudnica kreće sa psihofizičkom pripremom za porođaj. Priprema se sastoji iz teorijskog dela i praktičnih vežbi. Obično je dovoljno 8-10 časova. Školu za trudnice vode strukovne medicinske sestre, babice, fizioterapeuti. Uz neophodnu saradnju sa ginekologom, neonatologom, psihologom a po potrebi i sa socijalnim radnikom.
Bez obzira da li je trudnica prošla psihofizičku pripremu ili ne, ako je potrebna medicinska pomoć u toku porođaja kako bi porođaj trajao kraće i bio manje bolan, svakako će dobiti i medikamentoznu terapiju. U toku porođaja trudnice mogu da biraju da li će probati sa lekovima protiv bolova ili će prirodnim metodama ublažiti bol.
Spazmolitici, analgetici, sredstva za smirenje, diuretici, uterotonici, antibiotici i anestetici su lekovi koji se koriste u toku porođaja. Ukoliko doktor proceni u toku samog porođaja može priključiti ženu na kiseonik, dati joj određene vitamine ili glukozu sa uterotonikom.
Prirodne metode za ublažavanje bola na porođaju
Prirodne metode funkcionišu na različite načine. One pomažu da se bol ublaži, ali ih neće skroz zaustaviti. Ove metode se koriste tokom celog porođaja. Osim tehnike disanjai opuštanja, koriste se i položaji koji mogu olakšati bol. Takođe masaža, meditacija, aromaterapija, muzika, hidroterapija, toplo-hladno, lopta za porođaj, itd.
Kada porođaj krene, žena treba da eksperimentiše sa položajima dok ne nađe onaj koji joj u tom trenutku najviše prija. Neki od položaja su: nagnuti se napred, ljuljanje tela, iskorak, sedenje, čučanje, polusedenje, ležanje na boku, njihanje.
Trudnica odlučuje o vrsti anestezije
Sve veći broj trudnica se odlučuje da u toku porođaja bude u epiduralnoj ili spinalnoj anesteziji. S obzirom da epiduralna anestezija ima odloženo dejstvo, trebalo bi je dati kada je trudnica u aktivnoj fazi porođaja sa dilatacijom od 3 cm. Pred kraj trudnoće i u toku samog porođaja srčani tonovi ploda se prate pomoću aparata kardiotokografa.
Porođajna doba
Porođaj se deli na četiri porođajna doba. Prvo porođajno doba ili doba dilatacije, drugo porođajno doba ili doba ekspulzije. Treće porođajno doba ili doba rađanja posteljice i četvrto ili postplacentarno doba. Svako porođajno doba osim četvrtog (ono uvek traje 2 sata nakon porođaja) može da se skrati za pola ali nijedno porođajno doba ne može da se preskoči.
Dužnost babice je da u toku samog porođaja zaštiti međicu. Ako i pored zaštite međica postane ishemična i postoji mogućnost da dođe do rascepa, babica makazama vrši epiziotomiju.