Slatkiši u ishrani dece i recepti, baš primamljivo za decu. Poznato je, deci ne treba često davati slatkiše iz zdravstvenih razloga. A kada im priuštimo slatkiš, on treba da bude zdrav! Napravite zdrav slatkiš!
Slatkiši u ishrani dece i recepti
Slatkiši ne treba da budu prisutni u ishrani dece do druge godine a nakon druge godine samo povremeno. Slatkiši su uobičajeno (posebno industrijski) visokokalorična “prazna” hrana, sa mnogo šećera i bez nutrijenata, neophodnih za razvoj, rast i zdravlje deteta. Često uzrok gojaznosti, problema sa zdravljem zuba i poremećaja metabolizma…
Šta možemo učiniti?
Možemo sami praviti keksiće, grickalice, kolače i druge slatkiše za dete koji su daleko zdraviji i navikavati dete da se oni samo ponekada jedu!
Izbacite belo brašno!
U skoro svim kekcićima, grickalicama i kolačima, prisutno je belo brašno. Kako izbaciti belo brašno iz dečijih obroka? Iako na prvi pogled to zvuči kao nemoguća mislija, zapravo je više nego jednostavno.
Birajte neku od sledećih opcija
– Ukoliko pravite testa kao što su pizza, kiflice, krofne, štapići…, birajte meko speltino brašno. Po teksturi je slično belom, daje gotovo isti efekat, a sa druge strane spelta je dosta zdravija verzija od belog brašna.
– Ukoliko pravite keksiće, štapiće, kore za tortu, osnove za različite kolače, birajte mlevene ovsene pahuljice, mlevene orasašte plodove, speltu i heljdu od celog zrna. Takođe, zamena za brašno u ovim sučajevima može biti i mleveni lan ili rogač.
Šećer zameniti zdravijim zaslađivačima?
Svakako! Umesto industrijskog šećera možete koristiti med, urme, malteks, sirup ili nektar agave, javorov sirup… Ukoliko u slatkiš dodajete voće (koje je slatko) računajte da je i ono bogato voćnim šećerima pa ne preterujte sa količinom zamene za šećer!
Važan je izbor i drugih sastojaka slatkiša?
Da, pravite slatkiše za svoje mališane od nutritivno bogatih sastojaka: sveže voće, koštunjavo voće, kakao, kokosovo mleko i ulje…
Evo recepta jednog slatkiša – Kuglice od banane i kokosa
120 gr kokosa
2 banane (oko 200 gr bez kore)
80 gr ovsenih pahuljica
1/2 kašičice cimeta
50 gr čoko kapljica
50 gr agave ili meda
oko 1/2 šolje mleka (šolja od 250 ml)
Prvo usitnite ovsene pahuljice u brašno. Dodajte kokos i cimet i promešajte. Izgnječite banane, pa ih dodajte u smesu sa preostalim sastojcima. Mleko dolivajte po malo, dok ne dobijete smesu od koje mogu da se formiraju kuglice.
Stavljajte ih na papir za pečenje i pecite 15 minuta na 180 stepeni. Ostavite da se ohlade, pre konzumiranja (mada mogu i toplle da se jedu). Idealne su uz mleko ili neki ceđeni sok.
Štapići grickalica uz humus
U 200 ml tople vode stavite 1 kesicu suvog kvasca i 1 kašiku šećera i ostavite da se kvasac aktivira.
Pomešajte 300 gr spelte, 150 gr palente, 1/2 kašičice soli, 1/2 kašičice dimljene paprike, 50 ml maslinovog ulja i aktivirani kvasac. Umesite glastko testo, uvijte testo u providnu foliju i ostavite 1.5-2 sata u frižideru.
Na podlozi rastanjite testo, oblikujte grisine i pecite ih 12 minuta na 220 stepeni, uz otvaranje rerne na svaka 3-4 minuta. Kada izvadite grisine iz rerne stavite ih na rešetku da se ohlade. Sutradan su još hrskavije i ukusnije.
Poslužite štapiće uz humus
U blenderu / seckalici umutite 2-3 čena belog luka sa 1/2 šolje vode, 1 kašikom tahinija i malo limunovog soka. Dodajte 1 konzervu pasterizovanih leblebija (oceđenih od vode), 2-3 kašike maslinovog ulja, 1/2 kašičice soli, malo bibera, i 1/3 kašičice kumina. Sve umutite i poslužite. Po želji, možete posuti sa malo dimljene paprike.