Gojaznost Kod Beba i Dece

Gojaznost Kod Beba i Dece

Gojaznost kod beba i dece je učestala. Kako da znamo da je dete gojazno, i šta je važno da roditelji znaju kako bi se gojaznost izbegla?

Gojaznost kod beba i dece ugrožava zdravlje?

Gojaznost  predstavlja sve veći problem u čitavom svetu, i poslednjih godina se zbog ubrzanog povećanja broja gojaznih osoba u opštoj populaciji govori o pojavi epidemije ovog poremećaja ishrane. Često roditelji brinući da li je dete pojelo dovoljno i da „ne ostane gladno“, insistiraju da ono unosi više hrane nego što mu to realno treba, i ono vremenom postaje „buca“ … Navike u  ishrani  stiču se još u najranijem detinjstvu, a pored raznovrsnosti pravilna („zdrava“) ishrana takođe podrazumeva i uravnoteženost (optimalan odnos hranljivih materija u jelovniku), kao i umerenost u količini unete hrane. Gojaznost ozbiljno ugrožava zdravlje, jer povećava rizik za razvoj drugih ozbiljnih poremećaja, kao što su povišen krvni pritisak, dijabetes melitus, ortopedski problemi i psihološki poremećaji.

Veoma je važno da se naglasi značaj održavanja optimalne telesne težine od najranijih uzrasta, zbog činjenice da oko 60-85% gojazne dece školskog prepubertetskog uzrasta ostaje gojazno i u odraslom dobu, što dovodi do ranije i češće pojave brojnih hroničnih nezaraznih bolesti koje, u krajnjoj instanci, prouzrokuju značajno skraćenje prosečne dužine života.

Gojaznost Kod Beba i Dece

Kako znamo da je dete gojazno?

Kako, zapravo, znamo da je dete gojazno. Za to se koristi indeks telesne mase (ITM), koji predstavlja količnik njegove telesne mase izražene u kilogramima i kvadrata njegove telesne visine izražene u kvadratnim metrima. Kada se ovako dobijena vrednost unese u odgovarajuće tabele za uzrast i pol deteta, ako se ona nalazi iznad gornje krivulje u tabeli, dete spada u grupu gojaznih i ono odmah mora da počne da se „leči“ od tog  svog viška u telesnoj masi.

Pedijatar na sistematskom pregledu deteta ili pedijatar gastroenterolog i drugi specijalisti za ishranu dece, mogu Vam dati preciznu analizu gojaznosti deteta.

Gojaznost Kod Beba i Dece

Šta je uzrok gojaznosti, prekomerne težine kod beba i dece?

Šta je vrlo važno da se zna? Daleko najčešći uzrok gojaznosti u detinjstvu (u skoro više od 95% slučajeva) je primarna, ili nutritivna, gojaznost, koja je zapravo rezultat prekomernog unosa neadekvatne hrane, odnosno „nezdrave“ ishrane.

Samo u manje od 5% slučajeva u detinjstvu gojaznost je sekundarne prirode, odnosno posledica je genetskih poremećaja, endokrinoloških bolesti ili oštećenja centralnog nervnog sistema, ili je izazvana delovanjem lekova.

Drugim rečima, za gojaznost dece skoro uvek su krive loše navike u ishrani koje vladaju u njegovom neposrednom okruženju (porodici).

Ishrana gojazne dece

Ne mora dete pojesti sve iz tanjira! Imajući ovo u vidu, neophodno je naglasiti značaj pravilne ishrane od najranijeg uzrasta, koji ukratko rečeno podrazumeva raznovrsnu ishranu, forsiranje „prirodnih“ namirnica, izbegavanje mesnih prerađevina, izbegavanje „brze“ hrane, slatkiša, grickalica, dosoljavanje i slađenje   hrane.

Šta se primenjuje u lečenju gojaznosti dece osim promene navika u ishrani?

I naravno, pored ovako koncipirane ishrane, neophodno je naglasiti i da je za održavanje optimalne težine u svim uzrastima izuzetno važna i fizička aktivnost, kao i izbegavanje „sedećeg“ stila života, odnosno, prevedeno na  „dečji“ jezik, dugotrajno sedenje ispred televizora i kompjutera.

Specijalista pedijatar, gastroenterolog Dugogodišnje iskustvo u oblasti dečije gastroenterologije i poremećaja ishrane kod dece. UNICEF-ov je konsultant iz oblasti ishrane u pedijatriji. Član je Pedijatrijske sekcije Srpskog lekarskog društva, a u svojstvu autora i koautora objavio je više stručnih i naučnih radova u domaćim i stranim medicinskim časopisima.
Preporučujemo vam...
Zavisnost od interneta kod dece
Zavisnost od interneta kod dece i roditelja
Zavisnost od interneta kod dece je sve češći problem i tema koja zaokuplja pažnju. Budi i sve veću zabrinutost roditelja. Međutim, i mnogi roditelji su ušli u tu zamku. Kako da izbegnemo stvaranje zavisnosti kod dece? Šta je pravilo 3-6-9-12 koje pomaže roditeljima? Zavisnost od interneta kod dece Veliku ulogu…