Šta je amniocenteza, kada i kome se radi? Amniocenteza je postupak koji podrazumeva da se uzima uzorak plodove vode za analizu.
Kada se radi amniocenteza?
Moze biti rana-genetska amniocenteza i kasna u poslednjem tromesečju trudnoće.
Rana ili genetska amniocenteza
Radi u četvrtom lunarnom mesecu trudnoće (tačnije od 16.-18. a sada i do 20. nedelje trudnoće). Najčešće indikacije su ako je žena ostala u drugom stanju sa punih 35 godina života, jer je statistički veća verovatnoća za radjanjem deteta sa genetskim anomalijama (prvenstveno Daunov sindrom).
Noviji stavovi su da do 38. godine života žene, ako je uradjen double test i ne pokazuje rizik, nije potrebno raditi amniocentezu već redovne UZ-ne kontrole sa ekspertnim UZ-nim pregledom izmedju 20.-24. nedelje trudnoće, ako ne postoji opterećenje u ličnoj i porodičnoj anamnezi.
Šta kada double test pokazuje rizik?
U slučaju da double test pokazuje rizik, trudnica izlazi na genetsko savetovalište i predlaže se rana amniocenteza kao metoda na osnovu čijeg nalaza će se ustanoviti da li je sa plodom sve u redu. Ima i drugih indikacija kada je trudnica mladja od 35 godina a genetsko savetovalište predlaže da se uradi amniocenteza. Najčešće je u pitanju lična ili porodična anamneza o prethodnim trudnoćama koje su se završile radjanjem deteta sa anomalijama ili je bilo sponatanih pobačaja i analizom materijala nakon pobačaja ustanovljeno da se radi o genetskim anomalijama.
Ko donosi odluku o upućivanju u genetsko savetovalište?
Odluku o upućivanju u genetsko savetovalište donosi izabrani ginekolog, a predlog da se uradi amniocenteza daje savetovalište u kome se nalaze ginekolog-perinatolog, biolog-genetičar i pedijatar.
Šta je amniocenteza, kako se sprovodi amniocenteza?
Sam postupak amniocenteze podrazumeva uzimanje uzorka plodove vode pod kontrolom ultrazvuka i u većini ustanova bolničkog tipa se radi ambulantno. Minimalno je bolna metoda, samo u trenutku dok se iglom probije koža, a nakon toga je bezbolna.
Amniocenteza je invazivna dijagnostika?
Ima mali rizik od 3-5% da dodje do spontanog pobačaja, i najčešće se nakon same intervencije daje nekoliko dana antibiotik, hormonska terapija utrogestanom i savetuje mirovanje. Rade je lekari koji se bave interventnim UZ-kom.
Nakon uzimanja uzorka plodove vode radi se analiza kariotipa ploda; da li ima neophodan broj hromozoma, da li je svaki par hromozoma intaktan ili postoji nekih promena, a ujedno se i odredi pol ploda. Na rezultatu piše i koliko je ćelija ploda u plodovoj vodi dobijeno za analizu, što je veći broj ćelija to je rezultat sigurniji.
Kako da tumačim nalaz?
Kada je nalaz normalan piše da je dobijen normalan ženski ili muški kariotip ploda, sve ostale nalaze mora da tumači lekar.
Zakazivanje amniocenteze je potrebno uraditi na vreme, što izabrani ginekolog zna. Kada se desi da nije dobijeno dovoljno materijala (što je retko), ili da postoji nalaz koji zahteva ponovnu analizu, može se uraditi ako ima vremena ponovo amniocenteza, ali je sigurnije i vremenski ograničeno da se uradi kordocenteza (ona se radi od 20.-22. gestacijske nedeje), a to je uzimanje uzorka plodove krvi iz pupčanika ploda pod kontrolom UZ-ka. Nekada se kordocenteza uradi kao prva metoda ako se iz nekog razloga nije uradila amniocenteza a treba da se uradi analiza kariotipa ploda. Spada kao i amniocenteza u invazivne metode.
Genetska amniocenteza je metoda na osnovu koje se donosi odluka o odobravanju prekida trudnoće iz medicinskih indikacija (anomalije ploda).
Neinvanzivni prenatalni testovi
U novije vreme se sve više trudnica odluči da radi neinvazivne prenatalne testove iz krvi kada ima indikacija da se uradi amniocenteza, jer ne postoji rizik. Ako neinvazivni prenatalni test pokaže da ploda ima anomalije mora da se uradi amniocenteza kako bi se odobrio prekid trudnoće.
Blizanačka trudnoća i amniocenteza
Kod blizanačkih trudnoća se iz istih indikacija radi rana amniocenteza, samo što je potrebno uzeti dva uzorka plodove vode za analizu. Ako su blizanci sa odvojenim opnama to nije teško, jer se pri intervenciji jasno vidi na UZ-ku pregrada izmedju blizanaca i uzima se uzorak iz plodove vode jednog blizanaca i posebno drugog blizanca. Kada nisu odvojeni blizanci opnama onda se ne može sigurno znati da li su dobijene ćelije oba ploda dok ne stigne nalaz, kada su u pitanju sponatane trudnoće.
Trudnoća nakon vantelesne oplodnje
Kod vantelesnih trudnoća lekar odredjuje da li se radi amniocenteza.
Kasna amniocenteza
Radi kod trudnica kada je potrebno u interesu majke ili ploda ranije završavanje trudnoće, a porebno je ustanoviti da li su pluća ploda zrela. Isto se uzima uzorak plodove vode i šalje na anlizu koja stiže za jedan dan. Ako analiza pokaže da su pluća ploda sposobna za disajne pokrete porodjaj se završava, ako ne u zavisnosti od nalaza analiza se ponavja za 7 ili više dana. Ovo je jednostavna metoda a jako korisna.