Stečeni tortikolis i nepravilno postupanje sa bebom

stečeni tortikolis

Stečeni tortikolis nastaje najčešće nepravilnim postupcima roditelja (držanjem, nošenjem beba…). Pored urođenog tortikolisapostoji i stečeni koji se javlja u prvim danima po rođenju deteta i najčešće ga otkriva pedijatar u Domu zdravlja, kada beba dođe na prvi pregled u uzrastu od mesec dana. Krivi vrat ili tortikolis kod deteta je urođeni ili stečeni deformitet sa naginjanjem glave ka ramenu uz rotaciju vrata i okretanje lica ka suprotnoj strani.

stečeni tortikolis
Krivi vrat ili tortikolis kod deteta je urođeni ili stečeni deformitet sa naginjanjem glave ka ramenu uz rotaciju vrata i okretanje lica ka suprotnoj strani.

Kako nastaje stečeni tortikolis kod bebe?

Stečeni tortikolis nastaje najčešće tako što roditelji, posebno koji su to postali prvi put,  dok obraćaju pažnju na dojenje, dohranu, presvlačenje bebe, kupanje, obradu pupka, grčeve i sve  ostale aktivnosti zaborave da beba mora stalno da menja položaj glave.

Tako se često dešava da roditelji stalno nose bebu preko jedne ruke, uvek okrenutu na istu stranu, onako kako je njima najzgodnije ili je stavljaju na jedno rame da podrigne, mama je češće doji držeći je na jednoj dojci, ili je položaj krevetca takav da je jednom stranom do zida a da roditelji uvek prilaze bebi sa druge strane,  ili je prozor izvor svetlosti sa jedne strane, pa se beba stalno sama okreće na tu stranu.

Zato se roditelji moraju obučiti pravilnom držanju bebe, menjanju položaja pri nošenju naročito u trenucima kada je beba uznemirena i uplakana.

steceni tortikolis (
Bitno je da i otac i svi ukućani koji uzimaju bebu savladaju pravilno postupanje sa bebom.

U prvim danima bebinog života, sve aktivnosti vezane za brigu obebi su za majku veliki stres ali i za bebicu. Zato ih trebamo raditi pažljivo, sporo, kao i da se potrudimo da pratimo i podstaknemo pravilan motorni rast i razvoj bebe. Poznavanjem osnovnih smernica o motornom razvoju, a zatim i primenom naučenog. Kada aktivnosti kao što su podizanje i spuštanje bebe, nošenje bebe i sl. radimo na pravilan način, utičemo na jačanje bebinih mišića. Takođe nam je cilj da se beba sa nama oseća udobno i sigurno.

Kada podižemo bebu, trudimo se da to radimo preko bebinog boka?

  • Vašu desnu ruku postavite bočno na kontra (levoj) strani bebinog grudnog koša (pošto je beba mala, u početku ćete obuhvatiti i levi kuk)
  • Drugu ruku postavite na bebino rame sa gornje strane i vodite pokret tako da se beba zarotira na vašu desnu ruku. Ovo će bebu dovesti u položaj sa licem na dole.
  • Aktivnost dalje nastavljamo pokretom desne ruke koja prinosi bebu svom telu, naginjanjem bebe na svoj grudni koš, pri čemu je bebina glava naslonjena na vašu nadlakticu.
  • Levom rukom obuhvatite donji deo leđa i nogice, napravite takozvano “gnezdo” za bebu.
Radi u Beogradu u D.Z. Stari Grad od 1997. godine kao master defektolog-somatoped. Pohađala stručne edukacije i ima sertifikate: Opšta i specifična reedukacija psihomotorike-prevencija i tretman poremećaja motorike, govora, emocija i saznajnih funkcija u detinjstvu; Biological treatments for autism and ADHD; Rana dijagnostika i stimulativni rad sa riziko decom u prvoj godini zivota; Neurokineziološki razvoj deteta do godinu dana i brojne druge.
Preporučujemo vam...
Prirodno lečenje ureaplazme
Prirodno lečenje ureaplazme je preporučeno pored antibiotika
Zašto je prirodno lečenje ureaplazme preporučeno pored antibiotika? Upotreba antibiotika je neophodna. Ali poželjno je u lečenju vaginalnih bakterijskih infekcija uključiti i prirodne preparate na biljnoj bazi. Prirodno lečenje ureaplazme Koja je uloga eteričnih ulјa aromatičnih bilјaka sa antibakterijskim, antifungalnim, antivirusnim i citotoksičnim svojstvima? Vaša terapija kod prirodnog lečenja ureaplazme…